Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Na zakupy po pralkę, czyli jak wybrać optymalny...

Sprzęt agd

Na zakupy po pralkę, czyli jak wybrać optymalny model

Ulubione0

Sprzętem na równi potrzebnym z lodówką czy kuchenką okazuje się pralka obecna w praktycznie każdym domu – bez względu na metraż oraz liczbę lokatorów. Jest to sprzęt, bez którego ciężko byłoby się obejść. Ustawiana głównie w łazience, ale i coraz częściej stanowiąca ciekawy element designu kuchennego. Pytanie tylko – jak wybrać model, aby nie żałować dokonanego zakupu?

Dopasuj rodzaj do potrzeb

 

To, jaki konkretnie typ pralki ostatecznie będzie nam służył w codziennym funkcjonowaniu zależne powinno być przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań. Musimy dostosować określony model stricte do charakteru obiektu mieszkalnego. Jeżeli mamy sporo miejsca w pomieszczeniu, w którym pralkę chcemy ustawić, warto skoncentrować swą uwagę na sprzętach wolnostojących. Jeżeli natomiast dysponujemy raczej niedużym wnętrzem i nie chcemy go dodatkowo zagracać, lepiej jest postawić na nowoczesne pralki typu slim oraz urządzenia zaprojektowane wprost do zabudowy. Wielkie znaczenie ma również aspekt wizualny – kiedy nie chcemy, aby na widoku były kotłujące się wewnątrz bębna sterty pranych ubrań, dobrze jest pomyśleć o modelach ładowanych od góry, gdy z kolei patrzymy na praktykę zastosowania i wygodę polecane są pralki ładowane od frontu.

 

W ramach oszczędności

 

Sposobem na redukcję wydatków są zaś rozwiązania alternatywne. Z nich mogą skorzystać przede wszystkim ci, którzy nie mają zbyt wygórowanych potrzeb – przykładowo single czy lokatorzy ciasnych kawalerek bądź bezdzietne pary nie piorące częściej niż raz na tydzień. W takich przypadkach trafionym wariantem okazuje się pralka wirnikowa, czyli inaczej pralko-wirówka. Takie urządzenie nie ma opcji automatyzacji, ale za to jest dużo tańsze niż nowoczesny sprzęt z bajerami technologicznymi. Jak wskazuje na to już sama nazwa, korzystając z takiego modelu możemy i prać, i wirować. Na rynku spotykane są modele wyposażone w jeden bęben bądź z dwiema komorami. Pralki tej kategorii są znacznie prostsze w obsłudze, ale mniej funkcjonalne. Wymagają od nas większego zaangażowania – trzeba wylać wodę, przepakować ubrania z jednej komory do drugiej itd.

 

Jako stylowy gadżet

 

Dla mających trochę bardziej wypchany portfel stworzono oryginalne pralki połączone z umywalką. Są one bardzo awangardowe. Swym designem przypominają trendy panujące w latach pięćdziesiątych oraz w początkach lat sześćdziesiątych. Są niesamowicie szykowne, niespotykane i sprawiają, że wnętrze nabiera wytwornego, ale zarazem bardzo osobliwego wyglądu. Niemniej jednak trzeba za nie sporo zapłacić.

 

Dla ceniących jakość

 

Kiedy do zakupu pralki podchodzisz nie jak do doboru ozdoby a inwestycji na długie lata, powinieneś skupić się na parametrach technicznych nabywanego urządzenia. Pierwsza kwestia to ładowność bębna, która w rozmaitych modelach jest mocno zróżnicowana. Do kawalerki zamieszkałej przez jedną osobę spokojnie wystarczy urządzenie na ok. 3 – 4 kg. Do wielodzietnej rodziny zalecana ładowność pralki wynosi od 5 do 7 kg. Drugi aspekt stanowi zużywalność energii. Stosowana jest obecnie klasyfikacja narzucona przez Unię Europejską (A-G), na podstawie której poszczególne modele pralek zyskują odpowiednie symbole w zależności od ilości energii zużywalnej przez nie w skali roku. Warto ten czynnik również wziąć pod uwagę, stojąc wśród różnorodnych modeli dostępnych w sklepie AGD. Na koniec jeszcze jedno kryterium doboru – okres gwarancji. Nie kupujmy przysłowiowego kota w worku, ale sprzęt, który będzie solidny. Przejawem owej solidności jest zapewniona przez producenta gwarancja.

Zobacz również

Jak z innej planety! Miksery planetarne

Jak z innej planety! Miksery planetarne

Ruch planetarny Nazwa tych niezwykłych robotów wzięła się od nietypowego ruchu, jaki wykonuje...

Wyjątkowa promocja od Samsung

Wyjątkowa promocja od Samsung

Piecz różne dania główne i desery, które zaspokoją podniebienia wszystkich domowników i...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena