Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Na zakupy po pralkę, czyli jak wybrać optymalny...

Sprzęt agd

Na zakupy po pralkę, czyli jak wybrać optymalny model

Ulubione0

Sprzętem na równi potrzebnym z lodówką czy kuchenką okazuje się pralka obecna w praktycznie każdym domu – bez względu na metraż oraz liczbę lokatorów. Jest to sprzęt, bez którego ciężko byłoby się obejść. Ustawiana głównie w łazience, ale i coraz częściej stanowiąca ciekawy element designu kuchennego. Pytanie tylko – jak wybrać model, aby nie żałować dokonanego zakupu?

Dopasuj rodzaj do potrzeb

 

To, jaki konkretnie typ pralki ostatecznie będzie nam służył w codziennym funkcjonowaniu zależne powinno być przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań. Musimy dostosować określony model stricte do charakteru obiektu mieszkalnego. Jeżeli mamy sporo miejsca w pomieszczeniu, w którym pralkę chcemy ustawić, warto skoncentrować swą uwagę na sprzętach wolnostojących. Jeżeli natomiast dysponujemy raczej niedużym wnętrzem i nie chcemy go dodatkowo zagracać, lepiej jest postawić na nowoczesne pralki typu slim oraz urządzenia zaprojektowane wprost do zabudowy. Wielkie znaczenie ma również aspekt wizualny – kiedy nie chcemy, aby na widoku były kotłujące się wewnątrz bębna sterty pranych ubrań, dobrze jest pomyśleć o modelach ładowanych od góry, gdy z kolei patrzymy na praktykę zastosowania i wygodę polecane są pralki ładowane od frontu.

 

W ramach oszczędności

 

Sposobem na redukcję wydatków są zaś rozwiązania alternatywne. Z nich mogą skorzystać przede wszystkim ci, którzy nie mają zbyt wygórowanych potrzeb – przykładowo single czy lokatorzy ciasnych kawalerek bądź bezdzietne pary nie piorące częściej niż raz na tydzień. W takich przypadkach trafionym wariantem okazuje się pralka wirnikowa, czyli inaczej pralko-wirówka. Takie urządzenie nie ma opcji automatyzacji, ale za to jest dużo tańsze niż nowoczesny sprzęt z bajerami technologicznymi. Jak wskazuje na to już sama nazwa, korzystając z takiego modelu możemy i prać, i wirować. Na rynku spotykane są modele wyposażone w jeden bęben bądź z dwiema komorami. Pralki tej kategorii są znacznie prostsze w obsłudze, ale mniej funkcjonalne. Wymagają od nas większego zaangażowania – trzeba wylać wodę, przepakować ubrania z jednej komory do drugiej itd.

 

Jako stylowy gadżet

 

Dla mających trochę bardziej wypchany portfel stworzono oryginalne pralki połączone z umywalką. Są one bardzo awangardowe. Swym designem przypominają trendy panujące w latach pięćdziesiątych oraz w początkach lat sześćdziesiątych. Są niesamowicie szykowne, niespotykane i sprawiają, że wnętrze nabiera wytwornego, ale zarazem bardzo osobliwego wyglądu. Niemniej jednak trzeba za nie sporo zapłacić.

 

Dla ceniących jakość

 

Kiedy do zakupu pralki podchodzisz nie jak do doboru ozdoby a inwestycji na długie lata, powinieneś skupić się na parametrach technicznych nabywanego urządzenia. Pierwsza kwestia to ładowność bębna, która w rozmaitych modelach jest mocno zróżnicowana. Do kawalerki zamieszkałej przez jedną osobę spokojnie wystarczy urządzenie na ok. 3 – 4 kg. Do wielodzietnej rodziny zalecana ładowność pralki wynosi od 5 do 7 kg. Drugi aspekt stanowi zużywalność energii. Stosowana jest obecnie klasyfikacja narzucona przez Unię Europejską (A-G), na podstawie której poszczególne modele pralek zyskują odpowiednie symbole w zależności od ilości energii zużywalnej przez nie w skali roku. Warto ten czynnik również wziąć pod uwagę, stojąc wśród różnorodnych modeli dostępnych w sklepie AGD. Na koniec jeszcze jedno kryterium doboru – okres gwarancji. Nie kupujmy przysłowiowego kota w worku, ale sprzęt, który będzie solidny. Przejawem owej solidności jest zapewniona przez producenta gwarancja.

Zobacz również

Doskonałe krojenie, czyli jak wybrać krajalnicę?

Doskonałe krojenie, czyli jak wybrać...

Bezpieczeństwo to podstawa Krajalnica należy do jednych z najniebezpieczniejszych urządzeń...

Pralka w kuchni, czy w łazience?

Pralka w kuchni, czy w łazience?

Względy oczywiste W większości domów i mieszkań pralka umiejscawiana jest w łazienkach....
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena