Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?

Sprzęt agd

Okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?

Ulubione0

Każdy jest w stanie określić podstawowe zadanie kuchennych okapów. Oczywiście jest to neutralizowanie wszelkich zapachów towarzyszących przygotowywaniu potraw a także wyłapywanie drobin tłuszczu, które unoszą się w powietrzu. Jednak nie każdy wie, że rola ta może być spełniona na dwa sposoby a co za tym idzie przy wykorzystaniu jednej z dwóch dostępnych funkcji – wyciągu lub pochłaniacza. Czym się różnią i która z nich lepiej sprawdzi się w naszej kuchni? Kuchnia otwarta na salon to coraz częściej spotykane rozwiązanie w wielu mieszkaniach i domach. Z tego prostego względu przywiązujemy też większą wagę do wyboru urządzenia, które ma zapewnić komfort podczas gotowania i wychwycić intensywne zapachy, zanim rozprzestrzenią się po całym lokalu. Jednak wybór pomiędzy wyciągiem i pochłaniaczem nie do końca zależy od preferencji użytkowników. Decydującą kwestią jest często instalacja wentylacyjna.

Wyciąg

Postrzegany jest jako znacznie skuteczniejsze rozwiązanie. Praca w tym trybie odbywa się w ramach obiegu otwartego, co oznacza, że powietrze zostaje oczyszczone przy pomocy filtra tłuszczowego i zostaje skierowane na zewnątrz. Dlatego też wymagane jest podłączenie do przewodu kominowego. Należy jednak pamiętać o bardzo istotnym ograniczeniu. Mianowicie podłączenie okapu do kominów zbiorczej wentylacji, czyli takich jakie występują w domach wielorodzinnych o piętrowej zabudowie, może spowodować zakłócenia cyrkulacji powietrza w całym budynku. Pod żadnym pozorem nie wolno również podłączać okapu do tych przewodów kominowych, które odprowadzają spaliny z kotła czy pieca. Aby mieć pewność, że podłączenie jest możliwe, najlepiej udać się z takim zapytaniem do administracji budynku lub w miarę możliwości sprawdzić w projekcie budowlanym. Do sprawnego funkcjonowania okapu w trybie wyciągu wymagany jest również stały dopływ świeżego powietrza. Wyciąg będzie tym bardziej skuteczny, im bliżej przewodu kominowego zostanie umieszczony. Dokonując wyboru określonego modelu należy także zwrócić uwagę, aby jego szerokość była większa lub przynajmniej równa szerokości płyty grzewczej.
 

Pochłaniacz

Jeżeli nie mamy możliwości podłączenia okapu do przewodu kominowego, wówczas pozostaje wykorzystanie zamkniętego obiegu. W takim trybie pracuje właśnie pochłaniacz. Wciąga powietrze, które również przechodzi przez filtr tłuszczowy (flizelinowy, akrylowy, metalowy lub papierowy) i dodatkowo filtr węglowy, którego zadaniem jest niwelowanie uciążliwych zapachów. Tak oczyszczone powietrze z racji zamkniętego obiegu powraca do pomieszczenia, więc niemożliwe jest zupełne wychwycenie wilgoci czy optymalne obniżenie temperatury w kuchni. Należy pamiętać o konieczności okresowej wymiany filtrów węglowych, które w ostatecznym rozrachunku wpływają na podniesienie kosztów użytkowania tej funkcji.

Efektywność pracy

Przyjmuje się, że optymalna wydajność pracy okapu wynika z 5-8 filtracji powietrza w ciągu jednej godziny. Oczywiście urządzenia charakteryzujące się zbyt niską wydajnością nie spełnią swojej roli należycie. Natomiast za duża wydajność może doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia wnętrza a nawet wpłynąć na pogorszenie spalania gazu i narazić nas na dodatkowe koszty. Istotna jest także informacja o ilości trybów pracy naszego okapu. Zazwyczaj waha się od 2 do nawet 9, w tym również tzw. tryb turbo, czyli najszybsze, intensywne oczyszczanie.

Zobacz również

Doskonałe krojenie, czyli jak wybrać krajalnicę?

Doskonałe krojenie, czyli jak wybrać...

Bezpieczeństwo to podstawa Krajalnica należy do jednych z najniebezpieczniejszych urządzeń...

Zasada trójkąta roboczego, czyli jak praktycznie rozmieścić meble kuchenne

Zasada trójkąta roboczego, czyli jak praktycznie...

Sam możesz zaprojektować swą kuchnię Podstawą kuchennej ergonomii jest zasada tzw. trójkąta....
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena