Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Sprzęt agd

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Ulubione2

Lodówka to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Trudno wyobrazić sobie bez niej codzienne funkcjonowanie. Stojąc przed wyborem konkretnego modelu, oprócz licznych funkcji, udogodnień, pojemności i innych parametrów, które warto wziąć pod uwagę, musimy przede wszystkim zdecydować czy ma to być sprzęt do zabudowy czy wolnostojący. Jak jednak dokonać właściwego wyboru?

A jednak!

Wydawać by się mogło, że współczesne kuchnie wyposażane są jedynie w wysokiej klasy sprzęty AGD do zabudowy. Najnowsze trendy skłaniają się bowiem do ukrywania wszystkiego, perfekcyjnego wkomponowywania poszczególnych urządzeń i elementów wyposażenia w całość aranżacji i kuchennej zabudowy. I rzeczywiście, w sklepach ze sprzętem AGD o wiele częściej wybierane są urządzenia do zabudowy, jednak w przypadku chłodziarko-zamrażarek nie jest to do końca prawda. Jako jedne z nielicznych urządzeń doskonale sprzedają się również w wersjach wolnostojących. Być może jest to podyktowane faktem, że odpowiednio wkomponowane w wystrój kuchni prezentują się równie dobrze co modele do zabudowy? A może tym, że jako wolnostojące egzemplarze, szczególnie te o nietypowych, ciekawych kształtach i kolorach doskonale wyglądają nawet w najbardziej nowoczesnej kuchni? Przed dokonaniem wyboru, warto poznać wady i zalety zarówno chłodziarek do zabudowy jak i wolnostojących.
 

Ukryta

Lodówki do zabudowy są praktycznie niewidoczne w kuchni, niczym nie różnią się od pozostałych szafek meblowej zabudowy. Idealnie nadają się wiec do bardzo nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, w których podstawowym wyznacznikiem jest motto „im mniej tym lepiej". Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zabudować można jedynie model specjalnie do tego przeznaczony (pod żadnym pozorem nie wolno tego robić ze zwykłą lodówką! Grozi to bowiem jej poważnym uszkodzeniem). Chłodziarki do zabudowy są specjalnie zaprojektowane i skonstruowane, by bez przeszkód można je było obudować szafką, bez obaw o brak odpowiedniej wentylacji, przypadkowe uszkodzenia mebli lub samego urządzenia. Drzwi tego typu lodówki również są odpowiednio przystosowane do montażu frontu kuchennego, tak by można je było otwierać jak każdą inną szafkę.

Zdjęcie: Hotpoint

  • Plusy i minusy

Niewątpliwą zaletą lodówki do zabudowy jest fakt, że jest niewidoczna. Można ją więc doskonale wkomponować w kuchenną aranżację, bez obaw o psucie ogólnej koncepcji wnętrza. Razem z zabudową meblową tworzy jednolitą, zgraną całość. Niestety ma też swoje wady. Specjalna konstrukcja urządzenia sprawia, że pomimo takich samych rozmiarów jak modele wolnostojące, lodówka do zabudowy ma mniejszą pojemność. Nie zawsze mamy też miejsce na tego typu zabudowę kuchenną, szczególnie w małym pomieszczeniu, w którym warto odpowiednio zagospodarować każdy centymetr przestrzeni.
 

Wszystko na wierzchu

Chłodziarko-zamrażarkę wolnostojącą można za to ulokować właściwie w dowolnym miejscu kuchni, niezależnie od planowanej czy istniejącej zabudowy meblowej, pod warunkiem że będzie ona oddalona od źródeł ciepła, tj. grzejnik czy piekarnik. Może być duża lub mała, jedno lub dwudrzwiowa, Side by Side lub French Door. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od ilości miejsca w kuchni, indywidualnych upodobań i zasobności portfela.

  • Plusy i minusy

Fakt, że sprzęt ten nie jest zabudowany sprawia, że możemy poszaleć z jego designem i wybrać model w dowolnym kolorze, z nadrukiem, w wykończeniu retro itp. Bogata oferta rynkowa w tym aspekcie pozostawia pole do popisu wyobraźni i umożliwia stworzenie z pomocą pięknej lodówki, równie pięknego wnętrza. Chłodziarki wolnostojące mają bowiem szereg elementów dekoracyjnych, jak stylizowane uchwyty, podświetlenia, kolorowe wyświetlacze ledowe lub LCD itp. Co więcej niektóre modele wolnostojących chłodziarko-zamrażarek wyposażone są w podajniki do lodu lub schłodzonej wody, czego próżno nam szukać w lodówkach do zabudowy. Podstawową wadą lodówek wolnostojących jest jednak fakt, że jeśli znudzi nam się jej wygląd, nie będziemy mogli jej zabudować, pozostanie jedynie wymiana na nowy, inny model. Nie wszystkim odpowiada też brak możliwości całkowitego dopasowania urządzenia do zwartej, kuchennej zabudowy meblowej.

Zobacz również

Kanapki w wersji hot, czyli wybieramy opiekacz

Kanapki w wersji hot, czyli wybieramy opiekacz

Design Wygląd opiekacza będzie miał duże znaczenie jeśli planujemy przechowywać go na blacie...

Wydajny okap, czyli jaki?

Wydajny okap, czyli jaki?

Czym jest wydajność? Wydajność kuchennego okapu to nic innego jak ilość powietrza (mierzona w...
Komentarze (5)
5
Gość
Stasia
2018-01-04 08:45:48

Jak dla mnie kwestia tego czy lodówka ma być do zabudowy czy wolnosojąca, to sprawa drugorzędna, najważniejsze są funkcje danej lodów i to, czy odpowiada mi jej pojemność oraz rozkład w środku. Sporo ciekawych informacji na temat lodówek można znaleźć także tutaj http://frappe.pl/jakie-funkcje-oferuja-nam-lodowki/, jeśli ktoś szuka aktualnie lodówki, to może się przydać.

Gość
Ed
2016-04-26 15:10:15

Yola, niestety lodówki do zabudowy są dużo gorzej wyposażone. Brak strefy \"0\", mało miejsca w środku.

Gość
yola
2015-11-18 11:56:10

Uwielbiam lodówki w zabudowie. W ogóle podobają mi się dobrze zabudowane sprzęty w kuchni. Takie pomieszczenie wydaje się bardzo spójne i jednolite. Kwestią jest tylko dobrze wykonany i przemyślany projekt zabudowy i odpowiedni wybór sprzętu.

ok
ok
2013-11-26 11:50:54

ok.

Gość
koszernaanna
2013-11-25 13:54:53

hmmm, spoko info

Twój komentarz
Ocena