Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Szuflada z przyprawami – jak ją zorganizować?

Porady


Szuflada z przyprawami – jak ją zorganizować?

Niestety wciąż jeszcze najczęstszą praktyką, z jaką możemy spotkać się w polskich kuchniach, jest przechowywanie przypraw i suszonych ziół w torebkach, w których je zakupiliśmy. A prawda jest taka, że rozwiązanie to ani nie jest wygodne, ani nie służy samym przyprawom. Dużo lepiej jest przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach, na przykład słoiczkach. Te z kolei w kuchni można wyeksponować na otwartych półkach albo wręcz przeciwnie – ukryć w szufladzie. A jak taką szufladę z przyprawami zorganizować?

Na zdjęciu: Studio mebli Fler

Przechowywanie przypraw – najlepsze pomysły

 

Jeżeli już musimy przechowywać przyprawy w torebkach, bo na przykład w małej kuchni nie mamy miejsca na trzymanie ich w pojemnikach, dla lepszej organizacji saszetki ustawmy w pionie, w odpowiednio dużym koszyku i posegregujmy je alfabetycznie – w ten sposób dużo łatwiej będzie nam odnaleźć te, które w danym momencie będą nam potrzebne. By na dłużej zachować smak i aromat ziół i przypraw saszetkowych, wykorzystajmy specjalne klipsy, które zablokują dopływ powietrza do torebek. Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem będzie przesypanie przypraw do zamykanych pojemników – plastikowych bądź szklanych. Znajdziemy je w sklepach z akcesoriami kuchennymi. Kupimy je również w zestawach, które można dostać w naprawdę korzystnej cenie. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie słoików na przyprawy w szufladzie z pełnym wysuwem. W ten sposób zawsze będziemy mieć łatwy przegląd jej zawartości i dostęp do wszystkiego, co jest w środku.

 

Organizacja szuflady z przyprawami

 

Tak jak i w przypadku saszetek, tak i w przypadku słoiczków na przyprawy, które umieszczamy w szufladach kuchennych, najważniejsza jest segregacja. Aby jednak miała ona sens, przyprawy w słoikach musimy odpowiednio opisać. Dlatego też etykiety stanowią tu tzw. must have. Inspiracje i pomysły na to, jak je wykonać samemu, ale też i gotowe etykiety do druku znajdziemy na przykład w Internecie. Gotowe naklejki są także do kupienia w sklepach AGD. Ważne jest, by znalazły się na nich nazwy przypraw oraz miejsce na zapisanie daty ich ważności. Z niektórych ziół korzystamy w końcu nieco rzadziej, dlatego zdarza się, że nie wykorzystamy ich przed upływem terminu ważności. Również i słoiczki z przyprawami warto ułożyć w porządku alfabetycznym, zwłaszcza, kiedy posiadamy dużą ich liczbę, by w ten sposób móc szybko się w nich odnaleźć.

 

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Szuflada na przyprawy – jak ją przygotować?

 

Przede wszystkim spośród dostępnych w kuchni szuflad wybierz tę, której wymiary i kształt będą najlepiej dopasowane do liczby słoiczków, jaką chcesz w niej umieścić. U jednych sprawdzą się duże szuflady, u innych dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie małych szuflad typu cargo. Ich dno można zabezpieczyć specjalną matą antypoślizgową – zwłaszcza, gdy słoiczki nie stanowią dla niej całkowitego wypełnienia. Możesz też pokusić się o zastosowanie specjalnych przegródek bądź też wkładu do szuflad czy organizerów do kuchni – jednak tak naprawdę, jeżeli odpowiednio dobierzesz same słoiczki, dodatkowe akcesoria nie będą potrzebne. W zależności rodzaju szklanych pojemników, możesz przechowywać je na leżąco albo w pozycji pionowej, odpowiednio umieszczając etykiety na zakrętce lub też jednej ze ścianek. I gotowe!

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/meble-kuchenne/szuflada-kontra-szafka-789.html

https://www.maxkuchnie.pl/cala-kuchnia-w-jednym-miejscu/rejs/organizery-zachowaj-porzadek-w-szufladzie-2288.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/jak-posprzatac-kuchnie-702.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-przechowywac-domowe-wypieki-aby-zachowaly-swiezosc-i-smak-2382.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/porzadki-z-marie-kondo-kuchnia-wedlug-metody-konmari-3174.html

 

 

Studio Szewczyk
Studio Szewczyk
Studio Klaudyna
Studio Klaudyna
Studio Vigo
Studio Vigo
Rejs
Rejs

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Ulka209

Na początku przyprawy trzymałam w szufladzie pod płytą indukcyjną. Zmieniłam jednak miejsce, bo podczas grzania płyty, przyprawy sprawiały wrażenie ciepłych. Teraz trzymam je na szafce nad indukcją.

Zobacz również


Które urządzenia na kuchenną wyspę?


Montaż nowoczesnego blatu kuchennego, powszechnie zwanego wyspą, to plus jeden do...

Jak kupować, żeby nie żałować – czyli lodówka pod...


Bez względu na to, jakie urządzenie AGD chcemy kupić, powinniśmy to sobie dobrze...

Kamień na blat w kuchni!


Każdy marzy o pięknej, funkcjonalnej a jednocześnie solidnej kuchni. W dużej mierze to...