Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Tajemnica piekarników parowych – czym są? Jak...

Porady

Tajemnica piekarników parowych – czym są? Jak działają?

Ulubione0

Piekarnik należy do podstawowego wyposażenia każdej kuchni. Ciężko wyobrazić sobie kuchnię, bez tego właśnie sprzętu. Dzięki piekarnikowi jesteśmy w stanie przygotować pyszne pieczone dania, a także upiec ciasta. W dzisiejszym artykule pod lupę weźmiemy dość nietypowe urządzenie – a mianowicie piekarnik parowy. Jest to urządzenie, które trochę przypomina parowar, a trochę tradycyjny piekarnik. Jak działa piekarnik parowy? Czy warto się na niego zdecydować? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Piekarnik parowy – jak to działa?
Tak naprawdę śmiało można stwierdzić, że piekarnik parowy jest dość specyficznym urządzeniem. Jest połączeniem tradycyjnego, klasycznego piekarnika oraz urządzenia, które umożliwia gotowanie na parze. W piekarnikach parowych wykorzystywana jest konwencjonalna metoda ogrzewania. Co to oznacza? Otóż część ciepła w piekarniku pochodzi z pary, a część z rozgrzanego powietrza. Sami możemy regulować stosunek tych obu metod – wszystko dzięki oprogramowaniu. Piekarniki parowe są urządzeniami przeznaczonymi pod zabudowę. Takie modele nie występują w wersjach wolnostojących, co dla wielu może stanowić kłopot. Rozwiązanie to ma jednak też swoje zalety – taki piekarnik możemy sprytnie ukryć pod meblami.


Jakie są zalety i wady piekarników parowych?
Do największych zalet piekarników parowych z pewnością można zaliczyć wielofunkcyjność tych urządzeń. Tak naprawdę, posiadając taki sprzęt w swoim domu, możemy zrezygnować z aż trzech urządzeń – piekarnik parowy z powodzeniem zastąpi nam tradycyjny piekarnik, mikrofalówkę i parowar.
Niestety, piekarniki parowe pobierają ogromne ilości energii elektrycznej. W związku z tym, eksploatacja jest droższa, niż w przypadku tradycyjnego piekarnika.


Jak wybrać – czyli zwróć uwagę na funkcje
Jeśli zdecydujemy się na piekarnik parowy, to bardzo ważne jest, aby wybrać jak najbardziej uniwersalny model. Co to oznacza? Piekarnik powinien spełniać nasze oczekiwania i służyć nam do konkretnych celów. Na uwagę zasługują modele, które wyposażone są we wszystkie podstawowe funkcje. Często wydaje nam się, że niektóre 'bajery' są zbędne, jednak w czasie użytkowania okazuje się, że są one bardzo pomocne.


Jak dobrać wielkość piekarnika parowego
Jak można się domyśleć – piekarniki parowe są nieco większe od tych tradycyjnych modeli. Oczywiście dostępne są również modele w wersjach kompaktowych, które idealnie sprawdzą się w mniejszych kuchniach. Musimy jednak pamiętać, że mniejsze piekarniki często okazują się mało praktyczne. Mniejsze modele często mają ograniczoną funkcjonalność. Nie ma co ukrywać – większe urządzenia to większe możliwości, jest to również większy pobór energii i wyższe rachunki.


Zostać przy klasyce, czy wybrać nowoczesne rozwiązanie?
Tak naprawdę, piekarnik parowy od tradycyjnego różni się tylko możliwością gotowania na parze. Inne funkcje są identyczne, dlatego, jeśli nie potrzebujemy 'funkcji pary' to zakup piekarnika parowego jest zbyteczny. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz przyzwyczajeń kulinarnych.

Zobacz również

Jak kupować lodówkę? Porady dla konsumentów

Jak kupować lodówkę? Porady dla konsumentów

Do zabudowy bądź wolnostojąca   Stawka cenowa należna za wybierany przez nas sprzęt,...

Misz masz w kuchni, czyli Twoja kuchnia w stylu Fusion

Misz masz w kuchni, czyli Twoja kuchnia w stylu...

Niektórzy z nas są indywidualistami – lubią oryginalność i urządzając wnętrza wychodzą...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena