Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Tajemnice lodówki – czego nie powinniśmy w...

Porady

Tajemnice lodówki – czego nie powinniśmy w niej chować?

Ulubione0

Lodówka należy do najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Chłodziarki są nie tylko ładną ozdobą naszej kuchni ale przede wszystkim umożliwiają nam przechowywanie mniej trwałych produktów żywnościowych. Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez chłodziarki – jest ona podstawowym elementem jej wyposażenia. Lodówka ma jedną wadę – nie potrafi się 'powiększać' – jej pojemność jest cały czas taka sama. Jest to dość problematyczne, szczególnie w okresach przedświątecznych – kiedy naprawdę brakuje nam miejsca w lodówce. Jak sobie z tym fantem poradzić?

Przejrzyj dobrze swoją lodówkę
Przede wszystkim należy dokładnie przejrzeć całą lodówkę. Nie wszystkie artykuły żywnościowe, które kupujemy wymagają przechowywania w lodówce. Często nasze błędne myślenie dotyczące pewnych produktów zabiera nam miejsce w chłodziarce. Wszystkim się wydaje, że niska temperatura pozwala przedłużyć trwałość produktów, prawda jest jednak taka, że w wielu artykułach wywołuje wręcz odwrotny skutek i przechowywanie ich w lodówce przyspiesza ich psucie!
Nawet jeżeli mamy bardzo dużo miejsca w lodówce (co zazwyczaj zdarza się bardzo rzadko) to nie powinniśmy do niej wkładać wszystkiego. Oczywiście – jeżeli już się do czegoś przyzwyczaimy, to trudno jest to zmienić, jednak warto spróbować. Warto zapoznać się z listą produktów, które wymagają przechowywania w niższej temperaturze i takie, dla których jest to niekorzystne.

Czy warzywa i owoce powinny być przechowywane w lodówce?
W lodówce powinniśmy przechowywać takie warzywa jak rzodkiewkę, sałatę, brokuł czy kalafior. W przypadku szczypiorku czy cebulki dymki należy je trzymać w pojemniczku z wodą i w takiej formie umieścić w chłodziarce. W ten sposób przedłużymy trwałość tych produktów i zadbamy o to, aby nie straciły swoich właściwości.
Jeżeli chodzi o owoce to ochłodzenia potrzebują te, których okres trwałości jest bardzo krótki. Przykładem mogą być truskawki lub maliny. Są to owoce niezwykle delikatne. Należy pamiętać, aby nie myć ich przed włożeniem do lodówki. Banany również powinny być przechowywane w chłodziarce, jednak lepiej jeżeli nie potrwa to dłużej niż 3 dni.
Wiele osób twierdzi, że pomidory i ogórki potrzebują chłodu – a jest wręcz przeciwnie. Optymalną temperaturą dla nich jest temperatura pokojowa. Podobnie należy postępować z papryką, kapustą, marchewką i cytrusami. Produkty takie jak jabłka, ziemniaki i inne warzywa korzeniowe najlepiej czują się w warunkach piwnicznych.

Zabawa w skojarzenia
Jeżeli nie wiemy, czy dany produkt powinien być przechowywany w lodówce to warto zabawić się w 'skojarzenia'. Przypomnijmy sobie w jakim miejscu znajdujemy zazwyczaj ten produkt w sklepach. Skoro w sklepie umieszczony jest w lodówce, to widocznie tego wymaga. Podobnie jest w przypadku artykułów znajdujących się na zwykłych półkach – skoro przez tyle czasu stoją poza chłodnią to dlaczego chowamy je do lodówki?

Zobacz również

5 sprawdzonych sposobów na czystą kuchnię

5 sprawdzonych sposobów na czystą kuchnię

1 – półka na naczynia Zazwyczaj, jeżeli chodzi o przechowywanie to wybieramy szafki. Są one...

Parowar, szybkowar i wolnowar – czy to to samo?

Parowar, szybkowar i wolnowar – czy to to samo?

Parowar, szybkowar, wolnowar – jak wyglądają te urządzenia? Parowar jest to urządzenie, które...
Komentarze (1)
1
Gość
Wiola
2017-02-22 12:31:47

Tego triku z dymką i szczypiorkiem nie znałam. Będzie trzeba przetestować!

Twój komentarz
Ocena