Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Tajemnice lodówki – czego nie powinniśmy w...

Porady


Tajemnice lodówki – czego nie powinniśmy w niej chować?

Lodówka należy do najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Chłodziarki są nie tylko ładną ozdobą naszej kuchni ale przede wszystkim umożliwiają nam przechowywanie mniej trwałych produktów żywnościowych. Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez chłodziarki – jest ona podstawowym elementem jej wyposażenia. Lodówka ma jedną wadę – nie potrafi się 'powiększać' – jej pojemność jest cały czas taka sama. Jest to dość problematyczne, szczególnie w okresach przedświątecznych – kiedy naprawdę brakuje nam miejsca w lodówce. Jak sobie z tym fantem poradzić?

Na zdjęciu: Studio Góra Cieszyn

Przejrzyj dobrze swoją lodówkę
Przede wszystkim należy dokładnie przejrzeć całą lodówkę. Nie wszystkie artykuły żywnościowe, które kupujemy wymagają przechowywania w lodówce. Często nasze błędne myślenie dotyczące pewnych produktów zabiera nam miejsce w chłodziarce. Wszystkim się wydaje, że niska temperatura pozwala przedłużyć trwałość produktów, prawda jest jednak taka, że w wielu artykułach wywołuje wręcz odwrotny skutek i przechowywanie ich w lodówce przyspiesza ich psucie!
Nawet jeżeli mamy bardzo dużo miejsca w lodówce (co zazwyczaj zdarza się bardzo rzadko) to nie powinniśmy do niej wkładać wszystkiego. Oczywiście – jeżeli już się do czegoś przyzwyczaimy, to trudno jest to zmienić, jednak warto spróbować. Warto zapoznać się z listą produktów, które wymagają przechowywania w niższej temperaturze i takie, dla których jest to niekorzystne.

Czy warzywa i owoce powinny być przechowywane w lodówce?
W lodówce powinniśmy przechowywać takie warzywa jak rzodkiewkę, sałatę, brokuł czy kalafior. W przypadku szczypiorku czy cebulki dymki należy je trzymać w pojemniczku z wodą i w takiej formie umieścić w chłodziarce. W ten sposób przedłużymy trwałość tych produktów i zadbamy o to, aby nie straciły swoich właściwości.
Jeżeli chodzi o owoce to ochłodzenia potrzebują te, których okres trwałości jest bardzo krótki. Przykładem mogą być truskawki lub maliny. Są to owoce niezwykle delikatne. Należy pamiętać, aby nie myć ich przed włożeniem do lodówki. Banany również powinny być przechowywane w chłodziarce, jednak lepiej jeżeli nie potrwa to dłużej niż 3 dni.
Wiele osób twierdzi, że pomidory i ogórki potrzebują chłodu – a jest wręcz przeciwnie. Optymalną temperaturą dla nich jest temperatura pokojowa. Podobnie należy postępować z papryką, kapustą, marchewką i cytrusami. Produkty takie jak jabłka, ziemniaki i inne warzywa korzeniowe najlepiej czują się w warunkach piwnicznych.

Zabawa w skojarzenia
Jeżeli nie wiemy, czy dany produkt powinien być przechowywany w lodówce to warto zabawić się w 'skojarzenia'. Przypomnijmy sobie w jakim miejscu znajdujemy zazwyczaj ten produkt w sklepach. Skoro w sklepie umieszczony jest w lodówce, to widocznie tego wymaga. Podobnie jest w przypadku artykułów znajdujących się na zwykłych półkach – skoro przez tyle czasu stoją poza chłodnią to dlaczego chowamy je do lodówki?

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Wiola

Tego triku z dymką i szczypiorkiem nie znałam. Będzie trzeba przetestować!

Zobacz również


Fronty do mebli kuchennych – jakie wybrać?


Fronty to nieodłączny element każdej zabudowy meblowej. Mogłoby się wydawać, że...

Plastik w mikrofali, czyli jak bezpiecznie podgrzewać...


Mówi się, że jedzenie podgrzewane w mikrofalówce może być dla nas...

MDF - Co to takiego?


Zapewne nie raz słyszałeś o płytach MDF. Czy wiesz dokładnie, czym one właściwie...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności