Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Układ mebli kuchennych a warunki wnętrza

Porady


Układ mebli kuchennych a warunki wnętrza

Jedynym sposobem na to, aby kuchnia była w pełni funkcjonalna i optymalnie dopracowana zarówno pod względem designu, jak i ergonomii jest przygotowanie dobrego planu. Najlepszym wyjściem jest tu dopasowanie zabudowy mebli kuchennych w taki sposób, aby idealnie pasowały do warunków konkretnego wnętrza. Jaki rodzaj zabudowy kuchennej wybrać?

Na zdjęciu: Studio Mebli Kome

Układ mebli kuchennych


Jest to forma i kształt mebli kuchennych, który dobieramy w zależności od warunków wnętrza. Dobrze dobrany układ mebli sprawi, że kuchnia stanie się wygodniejsza w użytkowaniu, a poruszanie się po niej nie będzie niczym utrudnione. Układ mebli kuchennych dobieramy w oparciu o warunki wnętrza, czyli dopasowując meble do kształtu, metrażu i rozmieszczenia okien oraz drzwi w kuchni.

 

Wyróżniamy kilka podstawowych układów mebli:

  • kuchnie w kształcie litery L, U, G,
  • kuchnie jednorzędowe,
  • kuchnie dwurzędowe,
  • kuchnie z wyspą.

 

Kuchnia w kształcie litery „L"


Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych układów mebli kuchennych, który pasuje do większości wnętrz. Ponadto pozwala na podniesienie funkcjonalności korzystania z kuchni poprzez wprowadzenie podziału na strefy i zasady trójkąta roboczego. Układ „L" sprawdzi się najlepiej w średnich i małych kuchniach.

 

Kuchnia dwurzędowa


Taki układ mebli pozwala na dobrą komunikację i jest korzystny ze względu na bliskość wszystkich stref pracy. Doskonale sprawdza się w stosunkowo szerokich pomieszczeniach, w których odległość między ścianami wynosi co najmniej 240 cm, a odległość między przeciwległymi szafkami nie jest mniejsza niż 90 cm.

 

Meble w kształcie „U"


Jest to dość praktyczny układ mebli zapewniający więcej miejsca na przechowywanie. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się w kuchni z większym metrażem oraz o dużej szerokości.

 

Kuchnia „G"


Meble w kształcie litery „G" stanowią bardzo ergonomiczny układ. Pozwalają w największym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie wygodnie się po niej poruszać. Jest to jednak rozwiązanie dla dużych kuchni, których plan zbliżony jest do kwadratu.

 

Kuchnia jednorzędowa


Zabudowa w jednym rzędzie nie jest zbyt wygodna, gdyż wymaga pokonywania większych odległości. Nie uda się tu zastosować reguły trójkąta, co obniży funkcjonalność. Ponadto miejsca na przechowywanie będzie tu mniej niż w przypadku innych układów mebli. Zaletą tego układu jest estetyka, gdyż kuchnia otwarta na salon wyda się bardziej przestronna.

 

Kuchnia z wyspą


Układ z wyspą będzie najlepszy dla kuchni otwartych na salon lub jadalnię. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu kuchni, ale także pozwala na optyczne oddzielenie części kuchennej od dziennej.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Na co zwrócić uwagę przy zakupie blendera? – top 5


Niedawno pisaliśmy o blenderze ręcznym i kielichowym – dziś, skupimy się na...

Panele podłogowe w kuchni – czy to dobry pomysł?


Panele podłogowe w kuchni nadal są mało popularne. Mimo dostępności szerokiej gamy...

Wysoko zabudowana kuchnia wyznacznikiem nowoczesności


Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim kuchnia funkcjonalna ale i podążająca za...