Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Układ mebli kuchennych a warunki wnętrza

Porady

Układ mebli kuchennych a warunki wnętrza

Ulubione0

Jedynym sposobem na to, aby kuchnia była w pełni funkcjonalna i optymalnie dopracowana zarówno pod względem designu, jak i ergonomii jest przygotowanie dobrego planu. Najlepszym wyjściem jest tu dopasowanie zabudowy mebli kuchennych w taki sposób, aby idealnie pasowały do warunków konkretnego wnętrza. Jaki rodzaj zabudowy kuchennej wybrać?

Układ mebli kuchennych
Jest to forma i kształt mebli kuchennych, który dobieramy w zależności od warunków wnętrza. Dobrze dobrany układ mebli sprawi, że kuchnia stanie się wygodniejsza w użytkowaniu, a poruszanie się po niej nie będzie niczym utrudnione. Układ mebli kuchennych dobieramy w oparciu o warunki wnętrza, czyli dopasowując meble do kształtu, metrażu i rozmieszczenia okien oraz drzwi w kuchni.

Wyróżniamy kilka podstawowych układów mebli:
kuchnie w kształcie litery L, U, G,
kuchnie jednorzędowe,
kuchnie dwurzędowe,
kuchnie z wyspą.

Kuchnia w kształcie litery „L"
Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych układów mebli kuchennych, który pasuje do większości wnętrz. Ponadto pozwala na podniesienie funkcjonalności korzystania z kuchni poprzez wprowadzenie podziału na strefy i zasady trójkąta roboczego. Układ „L" sprawdzi się najlepiej w średnich i małych kuchniach.

Kuchnia dwurzędowa
Taki układ mebli pozwala na dobrą komunikację i jest korzystny ze względu na bliskość wszystkich stref pracy. Doskonale sprawdza się w stosunkowo szerokich pomieszczeniach, w których odległość między ścianami wynosi co najmniej 240 cm, a odległość między przeciwległymi szafkami nie jest mniejsza niż 90 cm.

Meble w kształcie „U"
Jest to dość praktyczny układ mebli zapewniający więcej miejsca na przechowywanie. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się w kuchni z większym metrażem oraz o dużej szerokości.

Kuchnia „G"
Meble w kształcie litery „G" stanowią bardzo ergonomiczny układ. Pozwalają w największym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie wygodnie się po niej poruszać. Jest to jednak rozwiązanie dla dużych kuchni, których plan zbliżony jest do kwadratu.

Kuchnia jednorzędowa
Zabudowa w jednym rzędzie nie jest zbyt wygodna, gdyż wymaga pokonywania większych odległości. Nie uda się tu zastosować reguły trójkąta, co obniży funkcjonalność. Ponadto miejsca na przechowywanie będzie tu mniej niż w przypadku innych układów mebli. Zaletą tego układu jest estetyka, gdyż kuchnia otwarta na salon wyda się bardziej przestronna.

Kuchnia z wyspą
Układ z wyspą będzie najlepszy dla kuchni otwartych na salon lub jadalnię. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu kuchni, ale także pozwala na optyczne oddzielenie części kuchennej od dziennej.

Zobacz również

Parownica w kuchni – przydatny gadżet w nowoczesnym stylu

Parownica w kuchni – przydatny gadżet w...

Koniec z nadmiernym wysiłkiem Jak zazwyczaj zabierasz się za mycie podłóg? Czyścisz...

Tepowanie – na czym polega?

Tepowanie – na czym polega?

Nieograniczone warianty zdobnictwa Brzmi tajemniczo, ale w praktyce technika tepowania...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena