Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Układ mebli kuchennych a warunki wnętrza

Porady

Układ mebli kuchennych a warunki wnętrza

Ulubione0

Jedynym sposobem na to, aby kuchnia była w pełni funkcjonalna i optymalnie dopracowana zarówno pod względem designu, jak i ergonomii jest przygotowanie dobrego planu. Najlepszym wyjściem jest tu dopasowanie zabudowy mebli kuchennych w taki sposób, aby idealnie pasowały do warunków konkretnego wnętrza. Jaki rodzaj zabudowy kuchennej wybrać?

Układ mebli kuchennych
Jest to forma i kształt mebli kuchennych, który dobieramy w zależności od warunków wnętrza. Dobrze dobrany układ mebli sprawi, że kuchnia stanie się wygodniejsza w użytkowaniu, a poruszanie się po niej nie będzie niczym utrudnione. Układ mebli kuchennych dobieramy w oparciu o warunki wnętrza, czyli dopasowując meble do kształtu, metrażu i rozmieszczenia okien oraz drzwi w kuchni.

Wyróżniamy kilka podstawowych układów mebli:
kuchnie w kształcie litery L, U, G,
kuchnie jednorzędowe,
kuchnie dwurzędowe,
kuchnie z wyspą.

Kuchnia w kształcie litery „L"
Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych układów mebli kuchennych, który pasuje do większości wnętrz. Ponadto pozwala na podniesienie funkcjonalności korzystania z kuchni poprzez wprowadzenie podziału na strefy i zasady trójkąta roboczego. Układ „L" sprawdzi się najlepiej w średnich i małych kuchniach.

Kuchnia dwurzędowa
Taki układ mebli pozwala na dobrą komunikację i jest korzystny ze względu na bliskość wszystkich stref pracy. Doskonale sprawdza się w stosunkowo szerokich pomieszczeniach, w których odległość między ścianami wynosi co najmniej 240 cm, a odległość między przeciwległymi szafkami nie jest mniejsza niż 90 cm.

Meble w kształcie „U"
Jest to dość praktyczny układ mebli zapewniający więcej miejsca na przechowywanie. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się w kuchni z większym metrażem oraz o dużej szerokości.

Kuchnia „G"
Meble w kształcie litery „G" stanowią bardzo ergonomiczny układ. Pozwalają w największym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie wygodnie się po niej poruszać. Jest to jednak rozwiązanie dla dużych kuchni, których plan zbliżony jest do kwadratu.

Kuchnia jednorzędowa
Zabudowa w jednym rzędzie nie jest zbyt wygodna, gdyż wymaga pokonywania większych odległości. Nie uda się tu zastosować reguły trójkąta, co obniży funkcjonalność. Ponadto miejsca na przechowywanie będzie tu mniej niż w przypadku innych układów mebli. Zaletą tego układu jest estetyka, gdyż kuchnia otwarta na salon wyda się bardziej przestronna.

Kuchnia z wyspą
Układ z wyspą będzie najlepszy dla kuchni otwartych na salon lub jadalnię. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu kuchni, ale także pozwala na optyczne oddzielenie części kuchennej od dziennej.

Zobacz również

Jak przygotować się do remontu kuchni?

Jak przygotować się do remontu kuchni?

Zastanów się, jak będziesz korzystać z kuchni Planując remont kuchni, przede wszystkim...

Wybierz najlepszy uchwyt do mebli w Twojej kuchni

Wybierz najlepszy uchwyt do mebli w Twojej kuchni

Szeroki asortyment uchwytów Asortyment uchwytów jest naprawdę bardzo szeroki. Możemy je...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena