Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Uszkodzony elektrozawór w zmywarce – objawy

Porady


Uszkodzony elektrozawór w zmywarce – objawy

Zmywarka to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie nasze codzienne funkcjonowanie. Stała się nieodłącznym elementem wyposażenia zdecydowanej większości kuchni i nic w tym dziwnego, bowiem naprawdę ułatwia nam życie. Sprawniejsze wykonywanie codziennych obowiązków kuchennych to jednak nie jedyna zaleta zmywarek, gdyż cenimy je także za oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Dlatego gdy pojawiają się jakiekolwiek symptomy, że zmywarka nie działa prawidłowo, wówczas wpadamy w niemałą panikę. Uszkodzona zmywarka to kłopot wpływający zarówno na nasz komfort pracy, ale i stan portfela. Jakie jest najczęstsze zagrożenie dla tego urządzenia? Popularną usterką jest uszkodzony elektrozawór.

Na zdjęciu: Beko

Zmywarka wyposażona jest w co najmniej kilka elementów, które ulegając uszkodzeniu sprawiają, że całe urządzenie działa nieprawidłowo lub też nie działa wcale. Jedną z podstawowych części każdej zmywarki jest właśnie elektrozawór. Pełni on kluczową rolę w każdym cyklu mycia naczyń, gdyż odpowiada za dopływ wody. Gdy więc ulega usterce, wówczas cykl prania zwykle kończy się bez satysfakcjonującej jakości czystości naczyń lub sposób działania całego urządzenia zostaje nadwyrężony i wywołuje wątpliwości. Uszkodzony elektrozawór powoduje, że do zmywarki nie dociera odpowiednia ilość wody, przez co naczynia są źle umyte lub tłuste w dotyku. Najczęstszą przyczyną jest wówczas zatkanie się elektrozaworu i wymaga on przeczyszczenia, lub też całkowitej wymiany na nowy. Zdarza się również, że odpowiada za to zbyt małe ciśnienie wody przez co elektrozawór nie może pracować optymalnie. Część ta do poprawnej pracy potrzebuje odpowiedniego ciśnienia wody i drożności. Ponadto przyczyną może być również zbyt twarda woda, przez którą kamień osadza się w elektrozaworze i zaburza jego prawidłowe działanie. Przyjrzyjmy się więc najpowszechniej występującym objawom zaburzeń działania elektrozaworu, by upewnić się, że to właśnie w nim tkwi problem w działaniu całego urządzenia.

Najczęstsze objawy uszkodzonego elektrozaworu:

  • Zmywarka nie pobiera wody
  • Zbyt duże zużycie wody
  • Niedomyte naczynia w dolnym lub górnym koszu
  • Zmywarka nabiera wodę

 

Zmywarka nie pobiera wody

 

Jest to jeden z najczęściej występujących objawów, że w zmywarce usterce uległ elektrozawór. Biorąc pod uwagę, że element ten jest odpowiedzialny za dopływ wody to, gdy ulega on uszkodzeniu lub jest zatkany, to woda nie dociera do urządzenia tak jak powinna. Wówczas po włączeniu programu zmywania słychać charakterystyczny dźwięk przypominający buczenie. Mimo tego zmywarka nie pobiera wody i w związku z tym cykl mycia nie dochodzi do skutku. Jeżeli to jest przyczyna, to właśnie elektrozawór blokuje dostęp wody do zmywarki.

Zbyt duże zużycie wody

 

Zdarza się, że objawem zepsutego elektrozaworu nie jest brak poboru wody, lecz wręcz przeciwnie – jej nadmiar. W takim przypadku zmywarka pobiera zbyt dużo wody, co dosadnie świadczy o problemie właśnie z elektrozaworem. Może tak się stać w przypadku, gdy się on nie domyka i jest nieszczelny – wtedy woda przedostaje się do zmywarki w zbyt dużej ilości. Odpowiedni poziom zużycia wody podawany jest przez producentów zmywarek w specyfikacji urządzeń. Wystarczy te dane porównać z odczytami zużycia wody, by określić czy tu leży problem.

Niedomyte naczynia w dolnym lub górnym koszu

 

Niedziałający poprawnie elektrozawór może powodować to, że naczynia wyjęte po cyklu prania ze zmywarki okażą się niedomyte. Jest to związane z zaburzeniami przepływu wody w obrębie komory zmywarki. Wcześniej należy jednak sprawdzić, czy zmywarka nie była po prostu przeładowana lub czy naczynia nie nachodziły na siebie za bardzo.

Zmywarka nabiera wodę

 

Czasem zdarza się, że uszkodzony elektrozawór objawia się tym, że wewnątrz niewłączonej zmywarki zauważyć można zebraną na dnie wodę. Wówczas może to oznaczać, że elektrozawór przepuszcza wodę, czyli zaciął się w ustawieniu otwartym i nie kontroluje stopnia przepływu wody. W takim przypadku woda leci niemal bez umiaru a jej nadmiar zbiera się w zmywarce. Należy wtedy zamknąć zawór wody i wymienić elektrozawór na nowy.

Sposób na sprawdzenie elektrozaworu

Uszkodzony elektrozawór może przysporzyć sporo kłopotów, jednak na szczęście zlokalizowanie jego usterki nie jest zbyt skomplikowane. Powyżej opisane objawy mogą świadczyć o jego usterce, lecz aby zdiagnozować przyczynę warto spróbować dostarczyć napięcie bezpośrednio do niego. Jeżeli część ta działa prawidłowo, to się po prostu otworzy. W przeciwnym razie element ten nie działa, co objawia się nieodpowiednim poborem wody i zamknięciem jego spustów. Sprawdzić to można za pomocą miernika. Należy odłączyć wodę i włączyć program mycia, po czym sprawdzić, czy zapadki się otworzyły.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zmywarka-z-zawiasami-slizgowymi-3062.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zmywarka-nie-suszy-lub-slabo-suszy-naczynia-2757.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dno-zmywarki-plastik-czy-stal-co-wybrac-2796.html

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Tomek

Żona mi dała kilka artykułów z Max Kuchnie do przeczytania i naprawdę są warte poświęconego czasu bo dużo można się nauczyć i dowiedzieć. POLECAM DALEJ......


5
Marek

Polecam artykuł. Ciekawy i może komuś pomoże.

Zobacz również


Czy zmywarka się opłaca?


W ciągu ostatnich lat model kuchni nieco się zmienił. Teraz, nie zawsze w kuchni...

Zmywarka – skoro myje to czy sama wymaga czyszczenia?


Od pewnego czasu zmywarka należy do podstawowego wyposażenia większości mieszkań oraz...

Jaki rozmiar zmywarki wybrać?


Od pewnego czasu zmywarka stała się nieodłącznym elementem każdej kuchni. Kiedyś...