Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Wąska kuchnia? Żaden kłopot

Porady

Wąska kuchnia? Żaden kłopot

Ulubione0

Marzenie każdej pani domu – przestronna kuchnia, w której wszystko się mieści, jest wolna przestrzeń do swobodnego przemieszczania się i wygodnego pichcenia. Niestety w wielu przypadkach taki plan nie jest realny, bo zamiast rozległego wnętrza kuchnia przypomina istną klitkę – wąska, ponura, niewielka wymiarowo. Nie oznacza to jednak, że nawet mało komfortowej powierzchnią kuchni nie da się urządzić z pomysłem.

Połącz z salonem


Jeżeli miejsca w pomieszczeniu kuchennym nie ma za dużo, warto rozważyć nowoczesne rozwiązanie, jakim jest połączenie obiektu roboczego z reprezentacyjnym salonem. Jest to jak najbardziej mile widziane zarówno w domach jednorodzinnych czy zabudowach szeregowych, jak także klasycznych mieszkaniach w blokach. W ten sposób zyskujemy tzw. open space, czyli otwartą przestrzeń. Powierzchnia kuchni wraz z pokojem dziennym wydają się być optycznie większe. Można tym samym w łatwy sposób „zatuszować" mankament w postaci wąziutkiego wnętrza roboczego. Kiedy natomiast zrezygnujemy z wystroju w takiej formie, urządzenie lokum kuchennego małego rozmiarowo będzie nieco trudniejsze, lecz nie niemożliwe!

 

Triki kolorystyczne


Niesamowicie ważne jest odpowiednie dobranie do małych pomieszczeń stosownych odcieni. Zupełnie niedopuszczalne są ciemne barwy, które wizualnie jeszcze bardziej redukują powierzchnię pomieszczenia. Mimo elegancji i gustowności tonacji typu grafit, popiel czy też purpura, warto pozostawić intensywniejsze, przygasłe kolory dla dużych wnętrz, gdzie będą one mogły zostać wyeksponowane. W przypadku nie za obszernych kuchni już lepszym wariantem jest zrobienie kontrastu – jasne kuchnie, na przykład tradycyjne śnieżnobiałe, kremowe czy pastelowe i do tego nieco ciemniejsze odcieniem elementy meblowe i obudowy sprzętów AGD.

 

Właściwe ulokowanie


Wąska kuchnia może być praktycznie urządzona, ale musimy w tym celu skoncentrować się na odpowiednim umiejscowieniu asortymentu. Przyda się jednorzędowy wystrój, bazujący na ustawieniu wszystkich mebli na jednej stronie. Na środku warto ustanowić ,jako centrum pomieszczenia, zlewozmywak. Po przeciwnych stronach dobrze jest wydzielić przestrzeń na lodówkę oraz piekarnik, jakie powinny się znaleźć na dwóch przeciwległych końcach lokum. Istotne jest także, aby na odcinku lodówka – zlew i zlew – piekarnik przewidzieć stosownie dużo wolnej przestrzeni, która pozwoli nam na bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności.

Zobacz również

Praktyczna lodówka na miarę XXI wieku

Praktyczna lodówka na miarę XXI wieku

Modele wolnostojące a do zabudowy Mając potrzebę zakupu odpowiedniego wariantu...

3 błędy w oświetleniu kuchennym

3 błędy w oświetleniu kuchennym

1. Funkcjonalność to nie wszystko Planując aranżację swojej kuchni często rodzaj i sposób...
Komentarze (1)
1
Gość
violett
2016-07-08 14:23:25

też posiadam wąską kuchnię i wiem, jak trudno jest ją praktycznie zaaranżować. polecam patent z ustawieniem wszystkich mebli po jednej stronie - naprawdę sprawdza się.

Twój komentarz
Ocena