Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Wygodny sposób na zagotowanie wody – czajnik...

Porady


Wygodny sposób na zagotowanie wody – czajnik elektryczny

Dawniej aby zagotować wodę na herbatę należało wlać ją do garnuszka i postawić na gazie. Później na rynek weszły czajniki z gwizdkiem, które okazały się prawdziwym hitem, bo przecież informowały konsumenta o czasie wrzenia. Później na świat przyszły czajniki elektryczne i był to prawdziwa rewolucja. Czajnik elektryczny znacznie szybciej zagotuje wodę – wystarczy dosłownie kilka chwil! Jak jednak wybrać odpowiedni model, skoro w sklepach jest ich tak dużo? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby czajnik elektryczny był sprzętem na lata? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Na zdjęciu: Studio AK

Najważniejsze to wiedzieć, czego się chce
Przede wszystkim musimy określić nasze wymagania wobec tego urządzenia. Na początku należy zastanowić się, ile osób będzie korzystało z tego sprzętu oraz jak często będzie się to odbywać. Jeżeli jasno określimy sobie ilość osób a także częstotliwość korzystania z urządzenia to będzie nam znacznie łatwiej wybrać odpowiedni dla nas (i naszej rodziny) czajnik.

 

Przede wszystkim – pojemność
Najbardziej istotną kwestią w przypadku czajnika elektrycznego (ale także innych urządzeń AGD) jest jego pojemność. Pojemność czajnika będzie nam towarzyszyć zawsze i będzie miała bezpośredni wpływ na komfort korzystania z urządzenia. Pojemność urządzenia musi być odpowiednio dostosowana do ilości osób w domu. Powinna ona umożliwić przygotowanie wody dla wszystkich, bez konieczności 'robienia tego na raty'. Jest to bardzo ważne – szczególnie rano, kiedy wszyscy się spieszą, a każdy chce napić się ciepłej kawy lub herbaty. Dla czteroosobowej rodziny powinien wystarczyć czajnik elektryczny o pojemności 1 l. Jeżeli domowników jest więcej, to warto jest pokusić się na czajnik o większej pojemności. Dla singli w zupełności wystarczą sprzęty o mniejszych rozmiarach – idealnie sprawdzą się modele, które jednorazowo są w stanie zagotować nie więcej niż pół litra wody. Mniejsze urządzenie jest równoznaczne z szybszym zagotowaniem wody, a także mniejszym poborem energii, dlatego jeżeli jest się samemu to większy czajnik po prostu się nie opłaca.

 

Po drugie – grzałka – jej rodzaj i moc
To właśnie grzałka w czajniku odpowiada za grzanie wody. Na rynku mamy dwie możliwości – czajniki z grzałką spiralną oraz czajniki z grzałką płytową. Oba te rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. Jeżeli chodzi o grzałki spiralne, to taki czajnik potrzebuje większej ilości wody, aby ją zagotować (tak zwana minimalna ilość wody) jest to jednak tańsze rozwiązanie. Grzałka płytowa jest nieco droższa, jednak tutaj nie mamy problemu z osiadającym kamieniem, dzięki czemu czyszczenie czajnika nie jest już tak uciążliwe. Obok rodzaju grzałki, równie ważna jest także jej moc. W przypadku grzałek spiralnych jest to około 200 do 2200 W, płaskich od 600 do 3100 W. Im wyższa moc czajnika, tym szybciej otrzymamy zagotowaną wodę, jednak zużycie prądu wtedy też jest wyższe.

 

Estetyka wykonania, czyli obudowa czajnika
Ilość dostępnych możliwości i kombinacji potrafi przyprawić o zawrót głowy. W sklepach możemy spotkać zarówno modele wykonane z tworzywa sztucznego, jak i ze stali szlachetnej, ceramiki bądź szkła. Najbardziej polecane są oczywiście czajniki wykonane z ceramiki – są one najzdrowszym materiałem do gotowania wody.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu góralskim


Kuchnia w stylu góralskim zaliczana jest do wnętrz urządzonych w stylu regionalnym,...

Stop przypaleniźnie!


Garnki i patelnie najnowszej generacji, ze specjalnymi nieprzywierającymi powłokami...

W jakiej temperaturze suszy suszarka bębnowa?


Suszarka automatyczna to urządzenie, które nieprzeciętnie potrafi ułatwić...