Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Wysokość szafek kuchennych, czyli jak...

Porady


Wysokość szafek kuchennych, czyli jak zaplanować komfortową kuchnię?

Od wysokości szafek w kuchni w bardzo dużym stopniu zależy nasza wygoda podczas wykonywania codziennych czynności związanych z gotowaniem, zmywaniem naczyń czy też przechowywaniem produktów spożywczych i kuchennych akcesoriów. Jaka zatem będzie najlepsza wysokość mebli w dolnej i górnej zabudowie, jak właściwie obliczyć optymalną odległość blatu od podłogi i na jakiej wysokości umieścić szafki wiszące?

Na zdjęciu: Studio Meble Sławek

Balat roboczy – na jakiej wysokości?

 

Źle dobrana wysokość szafek kuchennych może prowadzić do tego, że podczas pracy w kuchni będziemy odczuwać dyskomfort, będzie bolał nas kręgosłup, bo przybierać będziemy musieli nietypowe pozycje. Jeszcze do niedawna standardowa wysokość szafek w dolnej zabudowie wynosiła dokładnie 82 cm. Głębokość takich szafek to z reguły 56 cm. To najczęściej wykorzystywane wymiary, w przypadku gotowych mebli. Na szczęście obecnie możemy pozwolić sobie na wykonanie szafek kuchennych pod wymiar, dzięki czemu możemy nie tylko zdecydować o kolorze czy wykończeniu frontów meblowych naszej zabudowy, ale także i dobrać wysokość szafek do naszego wzrostu. W ten sposób będziemy mogli zapomnieć o ewentualnych niedogodnościach, a praca w kuchni będzie sprawiać nam jeszcze większą przyjemność.

 

Standardowa wysokość szafek a indywidualne potrzeby

 

Korpus szafek o standardowych wymiarach ma 72 cm, do tego doliczane jest 10 cm cokołu. Jeżeli dodamy do tego typową wysokość blatu (3-4 cm), nasza powierzchnia robocza znajdować będzie się na wysokości ok. 85, 86 cm. Taka odległości górnej krawędzi blatu od podłogi niekoniecznie musi być dla nas odpowiednia i naprawdę nie jest to rzadko spotykany problem. O ile będzie ona właściwa dla osób niższych, o tyle wyżsi użytkownicy kuchni nie będą zbyt zadowoleni z takiego rozwiązania.

 

Jak wyznaczyć właściwą wysokość dolnej zabudowy?

 

Idealną dla naszych indywidualnych potrzeb wysokość dolnej zabudowy kuchennej można naprawdę łatwo policzyć, wykorzystując prostą metodę. Powierzchnia robocza powinna znajdować się w odległości 10 do 15 cm poniżej naszej ręki, jeżeli zegniemy ją w łokciu. Z takiego założenia wynika, że szafki o wysokości 86-88 cm zapewnią wygodę osobom o wzroście ok. 160 cm, natomiast osoby liczące 170 cm powinny raczej wybrać zabudowę kuchenną o wysokości od 90 do 95 cm.

 

Szafki wiszące – w jakiej odległości od blatu?

 

Na jakiej wysokości nad blatem roboczym zamontować szafki kuchenne, by zapewnić sobie odpowiedni dystans pomiędzy górną w dolną zabudową, a jednocześnie móc wygodnie sięgać po przedmioty przechowywane w szafkach wiszących?

 

Wymiary szafek wiszących

 

Szafki do górnej zabudowy mogą mieć przeróżną wysokość i szerokość. Pod tym względem oferta producentów mebli kuchennych jest naprawdę zróżnicowana, co sprawia, ze łatwo jest dobrać ich wymiary do specyfiki naszej kuchni. Typowe szafki wiszące mogą mieć od 287 mm do nawet aż 864 mm. Jeżeli jednak marzy Ci się górna zabudowa aż po sam sufit, warto zdecydować się na wybór szafek od zamówienie. Tylko tak uzyskamy perfekcyjnie dopasowane meble kuchenne i efekt, który  nas zachwyci.

 

Górna zabudowa – jak wysoko nad blatem?

 

Szafki wiszące zazwyczaj posiadają mniejszą głębokość, niż szafki stojące. Dzięki temu możemy wygodnie pracować, stojąc przy kuchennym blacie. Zalecana odległość pomiędzy dolną a górą zabudową, która też najczęściej stosowana jest przez projektantów mebli kuchennych, to od 55 do 60 cm. Niemniej jednak, tak jak i w przypadku wysokości powierzchni roboczej, tak i tutaj, najważniejsza jest nasz komfort. Przed zamontowaniem górnych szafek dobrze jest zatem sprawdzić, czy uda nam się dosięgnąć do wszystkich znajdujących się w nich półek. Wychodzenie poza utarte szablony, kiedy planujemy kuchnię, może być wręcz niezbędne. Wszystko bowiem zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego też wysokość kuchennych szafek dobierajmy przede wszystkim do wzrostu naszego i innych użytkowników naszej przyszłej kuchni.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-urzadzic-kuchnie-bez-gornych-szafek-2967.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-dla-niepelnosprawnych-129.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-dla-seniora-jak-ja-urzadzic-3119.html

 

Studio A&K
Studio A&K
Studio Format
Studio Format
Studio Janpol
Studio Janpol
Studio Kome
Studio Kome
Studio Lome
Studio Lome
Studio Perfect
Studio Perfect

Komentarze


5.00/5 4 4
5
gabrysia

Ten artykuł bardzo nam się przydał podczas planowania mebli do kuchni. Trafiłam na niego przez przypadek, dlatego chce go polecić innym bo naprawdę był super pomocny.


5
Irmina

Super informacje! jestem zaskoczona i zadowolona, że trafiłam na ten artykuł:)


5
Milena31

Mąż jest wysoki, ja niska i na początku nie wiedzieliśmy jak dopasować do nas meble. Potrzebne są takie artykuły!


5
natali

Uważam, że każda kuchnia to indywidualne miejsce dla każdego. Są cechy, które powinny ją charakteryzować. Kuchnia powinna być ergonomiczna, praktyczna, łatwa w obsłudze.

Zobacz również


Kamień dekoracyjny nad blatem w kuchni


Ranga kuchni na przestrzeni lat diametralnie się zmieniła. Współczesne kuchnie...

Kuchnia (z) marzeń faceta


Jeżeli chodzi o wystrój mieszkania, często to właśnie kobiety przejmują...

Dodatkowy blat kuchenny na wszelki wypadek


Mając stosunkowo niewielkie pomieszczenie kuchenne, musimy dołożyć wszelkich starań...