Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Wyspa kuchenna czy stół? Co wybrać?

Porady

Wyspa kuchenna czy stół? Co wybrać?

Ulubione0

Jeszcze kilkanaście lat temu w każdej kuchni, czy to dużej czy małej, znajdował się stół. Miejsce, przy którym jedliśmy posiłki, piliśmy kawę, rozmawialiśmy, a dzieci odrabiały zadania domowe. Obecnie, coraz większą popularnością cieszy się wyspa kuchenna. Aranżując kuchnię, warto zastanowić się, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w naszym domu i dopasuje do naszego stylu życia.

Czym jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla dużych kuchni albo dla kuchni połączonej z salonem. W takim wariancie, wyspa zazwyczaj wyznacza granicę poszczególnych stref pomieszczenia. Wyspa może funkcjonować w różnych konfiguracjach, np. jako blat kuchenny lub bardziej rozbudowana wyspa z płytą grzejną i blatem roboczym, a niekiedy nawet ze zlewozmywakiem. Wyspa kuchenna wykorzystywana jest nie tylko do przyrządzania posiłków, ale również jako stół kuchenny.

Zalety nowoczesnej kuchni - Artykuł

Wszechstronne zastosowanie
Wyspa kuchenna jest elementem, który zdecydowanie przyciąga nasz wzrok i zazwyczaj stanowi centrum kuchni. Zaletą wyspy jest jej wszechstronność – możesz przy niej siedzieć lub stać, wszystko zależy od tego, jak jest Ci wygodnie. Wyspa kuchenna to nie tylko stół i blat roboczy, ale również więcej miejsca do przechowywania. Pod jej blatem możesz zorganizować kolejne szafki i szuflady, aby wygodnie przechowywać akcesoria kuchenne albo regały wystawowe czy półki na wino. Wyspa jest na tyle duża, że pozwala na swobodną pracę kilku osób, dzięki czemu możesz spędzić więcej czasu z członkami swojej rodziny podczas przygotowywania posiłków. Wyspa kuchenna może stanowić jednocześnie blat roboczy, stół, jak i miejsce do przechowywania. Należy jednak pamiętać, że wyspa jest w stanie zastąpić stół jedynie dla kilku osób.

Stół kuchenny i jego zalety
Klasyczny stół kuchenny wybierany jest zazwyczaj przez posiadaczy małych kuchni, w których wyspa po prostu by się nie zmieściła. Stół jest idealnym miejscem na spożywanie posiłków, a także na rozmowy z rodziną. Jego zaletą jest to, że dzieli on kuchnię na dwie strefy – aneks kuchenny, czyli tam gdzie przygotowujemy posiłki oraz jadalnię. Pozwala to kucharzowi na komfort podczas gotowania, a my możemy miło spędzić czas rozmawiając przy stole. Dodatkowo, wspólny posiłek przy kuchennym stole tworzy milszą atmosferę i sprzyja interakcjom rodzinnym. Warto dodać, że wiele stołów posiada możliwość powiększenia blatu poprzez jego rozłożenie. Dzięki temu, przy stole może wygodnie biesiadować większe grono osób, co w przypadku wyspy jest niemożliwe. Stół nie jest jednak tak wszechstronny jak wyspa kuchenna i nie zastąpi nam szafek kuchennych.

Przeczytaj również: Jak urządzić kuchnię z jadalnią

Jaki werdykt? Zarówno stół, jak i wyspa kuchenna posiadają zalety i wady.
Urządzając kuchnię wiele osób będzie kierowało się gustem i swoimi upodobaniami. Warto jednak podejść do tego bardziej praktycznie, ponieważ czynnikiem, który znacznie wpłynie na naszą decyzję będzie rozmiar pomieszczenia. W małej kuchni lepiej sprawdzi się lekki stół niż wyspa, która może przytłoczyć pomieszczenie swoimi gabarytami i zepsuć jego wystrój. Należy więc wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowane do naszej kuchni i zapewni odpowiedni wystrój oraz ergonomię pracy.

Jak urządzić małą kuchnię - Artykuł

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę wybierając stół kuchenny?

Na co zwrócić uwagę wybierając stół...

Stół kuchenny a warunki pomieszczenia Nie ulega wątpliwości, że w każdej kuchni stół jest...

Dlaczego warto kupić automatyczny ekspres do kawy?

Dlaczego warto kupić automatyczny ekspres do...

Świeża kawa Każdy miłośnik kawy doskonale zdaje sobie sprawę, że świeżo mielona kawa...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena