Wyspa kuchenna czy stół? Co wybrać?
Jeszcze kilkanaście lat temu w każdej kuchni, czy to dużej czy małej, znajdował się stół. Miejsce, przy którym jedliśmy posiłki, piliśmy kawę, rozmawialiśmy, a dzieci odrabiały zadania domowe. Obecnie, coraz większą popularnością cieszy się wyspa kuchenna. Aranżując kuchnię, warto zastanowić się, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w naszym domu i dopasuje do naszego stylu życia.
Czym jest wyspa kuchenna?
Wyspa kuchenna to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla dużych kuchni albo dla kuchni połączonej z salonem. W takim wariancie, wyspa zazwyczaj wyznacza granicę poszczególnych stref pomieszczenia. Wyspa może funkcjonować w różnych konfiguracjach, np. jako blat kuchenny lub bardziej rozbudowana wyspa z płytą grzejną i blatem roboczym, a niekiedy nawet ze zlewozmywakiem. Wyspa kuchenna wykorzystywana jest nie tylko do przyrządzania posiłków, ale również jako stół kuchenny.
Zalety nowoczesnej kuchni - Artykuł
Wszechstronne zastosowanie
Wyspa kuchenna jest elementem, który zdecydowanie przyciąga nasz wzrok i zazwyczaj stanowi centrum kuchni. Zaletą wyspy jest jej wszechstronność – możesz przy niej siedzieć lub stać, wszystko zależy od tego, jak jest Ci wygodnie. Wyspa kuchenna to nie tylko stół i blat roboczy, ale również więcej miejsca do przechowywania. Pod jej blatem możesz zorganizować kolejne szafki i szuflady, aby wygodnie przechowywać akcesoria kuchenne albo regały wystawowe czy półki na wino. Wyspa jest na tyle duża, że pozwala na swobodną pracę kilku osób, dzięki czemu możesz spędzić więcej czasu z członkami swojej rodziny podczas przygotowywania posiłków. Wyspa kuchenna może stanowić jednocześnie blat roboczy, stół, jak i miejsce do przechowywania. Należy jednak pamiętać, że wyspa jest w stanie zastąpić stół jedynie dla kilku osób.
Stół kuchenny i jego zalety
Klasyczny stół kuchenny wybierany jest zazwyczaj przez posiadaczy małych kuchni, w których wyspa po prostu by się nie zmieściła. Stół jest idealnym miejscem na spożywanie posiłków, a także na rozmowy z rodziną. Jego zaletą jest to, że dzieli on kuchnię na dwie strefy – aneks kuchenny, czyli tam gdzie przygotowujemy posiłki oraz jadalnię. Pozwala to kucharzowi na komfort podczas gotowania, a my możemy miło spędzić czas rozmawiając przy stole. Dodatkowo, wspólny posiłek przy kuchennym stole tworzy milszą atmosferę i sprzyja interakcjom rodzinnym. Warto dodać, że wiele stołów posiada możliwość powiększenia blatu poprzez jego rozłożenie. Dzięki temu, przy stole może wygodnie biesiadować większe grono osób, co w przypadku wyspy jest niemożliwe. Stół nie jest jednak tak wszechstronny jak wyspa kuchenna i nie zastąpi nam szafek kuchennych.
Przeczytaj również: Jak urządzić kuchnię z jadalnią
Jaki werdykt? Zarówno stół, jak i wyspa kuchenna posiadają zalety i wady.
Urządzając kuchnię wiele osób będzie kierowało się gustem i swoimi upodobaniami. Warto jednak podejść do tego bardziej praktycznie, ponieważ czynnikiem, który znacznie wpłynie na naszą decyzję będzie rozmiar pomieszczenia. W małej kuchni lepiej sprawdzi się lekki stół niż wyspa, która może przytłoczyć pomieszczenie swoimi gabarytami i zepsuć jego wystrój. Należy więc wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowane do naszej kuchni i zapewni odpowiedni wystrój oraz ergonomię pracy.
Jak urządzić małą kuchnię - Artykuł