Zmiana dysz w kuchence gazowej – jak zrobić to samemu?
Wymiana dysz w kuchni gazowej jest niezbędna, jeżeli tradycyjną kuchenkę na gaz ziemny przeinstalowujemy na gaz propan-butan. Zmiana dysz jest szczególnie ważna, kiedy chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas gotowania. Może okazać się konieczna również w przypadku naszej awarii kuchni gazowej. Na szczęście cała operacja wcale nie jest trudna i można ją przeprowadzić samodzielnie. Sprawdź instrukcję krok po kroku.
Zmiana dysz w kuchence gazowej – czego potrzebujemy?
Przed rozpoczęciem wymiany dysz na własną rękę, warto zapoznać się z instrukcją obsługi naszej kuchenki gazowej. Z pewnością znajdziemy w niej wiele cennych informacji, które będą dla nas przydatne podczas tego zadania. Do zamiany dysz potrzebować będziemy klucza nasadowego z jedną lub dwoma nasadkami – w zależności czy wymieniamy dysze na nowe (może być to niezbędne w przypadku nierównego lub słabego płomienia) czy też zmieniamy je w ramach przeinstalowywania kuchni na gaz ziemny na kuchnię zasilaną gazem propan-butan. Pomocne będą również szczypce oraz mały śrubokręt.
Wymiana dysz w trzech krokach
Krok 1: dobór dysz
Ponieważ dysze stosowane w kuchniach zasilanych gazem ziemnym są znacznie szersze, niż te przeznaczone do kuchenek, do których podłączamy butlę z gazem propan-butan, bez ich wymiany niemożliwe jest bezpieczne użytkowanie przeinstalowanej kuchenki. Z dużym prawdopodobieństwem zakończyłoby się ono pożarem. Wymiana może być również konieczna, kiedy okaże się, że w naszym urządzeniu mamy do czynienia z uszkodzoną dyszą gazu. W obu przypadkach musimy właściwie dobrać nowe elementy. Wielkość dysz będzie zależna od rozmiaru palnika. Podczas zmiany dysz w tradycyjnej kuchni czteropalnikowej, będziemy więc potrzebować trzech rodzajów dysz. Z reguły bowiem w tego typu urządzeniach występują palniki o trzech wielkościach.
Krok 2: wykręcenie starych dysz
Krok ten rozpoczynamy od zdjęcia z kuchni w pierwszej kolejności rusztów, a następnie palników, by w ten sposób odsłonić dysze. Z pomocą klucza nasadowego o odpowiednim rozmiarze wykręcamy dyszę gazu ziemnego (lub uszkodzoną dyszę) i na jej miejsce zakładamy nowe elementy. Możemy w pierwszej fazie pomóc sobie szczypcami, chwytając nimi nową dyszę i lekko ją przykręcając (wykonujemy jeden obrót). Ułatwi nam to zadanie zwłaszcza w najmniejszych palnikach. Kiedy dysza znajdzie się w odpowiednim miejscu, dokręćmy ją kluczem nasadowym.
Krok 3: regulacja płomienia
W razie potrzeby możemy także w ostatniej fazie przeprowadzić regulację płomienia. W tym celu powinniśmy zapalić wybrany palnik i ustawić pokrętło na pozycji minimum. Następnie zdejmujemy pokrętło i małym śrubokrętem regulujemy płomień, obracając śrubkę znajdującą się obok trzpienia zaworu. Jak się okazuje, zmiana dysz w kuchence gazowej wcale nie jest skomplikowana.
Uwielbiam takie pomocne akrtykuły bo właśnie szukałam na internecie jak to zrobić i mi wyskoczyło!. PS. Cała wymiana poszła bardzo sprawnie, bez większych problemów. Artykuł mega przydatny!!!
Bardzo przydatny artykuł szczególnie dla panów:)
Rewelacja! brat przeczytał i wziął się do pracy !
Przydatne informacje. Nie spotkałem artykułu na ten czy podobny temat.
Sama bym się nie podjęła mimo tak szczegółowej instrukcji jaka została opisana. Ale bratu spokojnie się udało!
Witam! A co zrobić jak nie można odkręcić jednej dyszy najmniejszej bo się dysza zrobiła okrągła i klucz już przeskakuje? Trzy dysze na propan butan jedna na gaz ziemny czy mogę tak zostawić ? Będzie to bezpieczne? Pozdrawiam.