Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Zmiana dysz w kuchence gazowej – jak zrobić to...

Porady


Zmiana dysz w kuchence gazowej – jak zrobić to samemu?

Wymiana dysz w kuchni gazowej jest niezbędna, jeżeli tradycyjną kuchenkę na gaz ziemny przeinstalowujemy na gaz propan-butan. Zmiana dysz jest szczególnie ważna, kiedy chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas gotowania. Może okazać się konieczna również w przypadku naszej awarii kuchni gazowej. Na szczęście cała operacja wcale nie jest trudna i można ją przeprowadzić samodzielnie. Sprawdź instrukcję krok po kroku.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Zmiana dysz w kuchence gazowej – czego potrzebujemy?

Przed rozpoczęciem wymiany dysz na własną rękę, warto zapoznać się z instrukcją obsługi naszej kuchenki gazowej. Z pewnością znajdziemy w niej wiele cennych informacji, które będą dla nas przydatne podczas tego zadania. Do zamiany dysz potrzebować będziemy klucza nasadowego z jedną lub dwoma nasadkami – w zależności czy wymieniamy dysze na nowe (może być to niezbędne w przypadku nierównego lub słabego płomienia) czy też zmieniamy je w ramach przeinstalowywania kuchni na gaz ziemny na kuchnię zasilaną gazem propan-butan. Pomocne będą również szczypce oraz mały śrubokręt.

 

Produkty Amica

 

Wymiana dysz w trzech krokach

 

Krok 1: dobór dysz

Ponieważ dysze stosowane w kuchniach zasilanych gazem ziemnym są znacznie szersze, niż te przeznaczone do kuchenek, do których podłączamy butlę z gazem propan-butan, bez ich wymiany niemożliwe jest bezpieczne użytkowanie przeinstalowanej kuchenki. Z dużym prawdopodobieństwem zakończyłoby się ono pożarem. Wymiana może być również konieczna, kiedy okaże się, że w naszym urządzeniu mamy do czynienia z uszkodzoną dyszą gazu. W obu przypadkach musimy właściwie dobrać nowe elementy. Wielkość dysz będzie zależna od rozmiaru palnika. Podczas zmiany dysz w tradycyjnej kuchni czteropalnikowej, będziemy więc potrzebować trzech rodzajów dysz. Z reguły bowiem w tego typu urządzeniach występują palniki o trzech wielkościach.

 

Krok 2: wykręcenie starych dysz

Krok ten rozpoczynamy od zdjęcia z kuchni w pierwszej kolejności rusztów, a następnie palników, by w ten sposób odsłonić dysze. Z pomocą klucza nasadowego o odpowiednim rozmiarze wykręcamy dyszę gazu ziemnego (lub uszkodzoną dyszę) i na jej miejsce zakładamy nowe elementy. Możemy w pierwszej fazie pomóc sobie szczypcami, chwytając nimi nową dyszę i lekko ją przykręcając (wykonujemy jeden obrót). Ułatwi nam to zadanie zwłaszcza w najmniejszych palnikach. Kiedy dysza znajdzie się w odpowiednim miejscu, dokręćmy ją kluczem nasadowym.

 

Krok 3: regulacja płomienia

W razie potrzeby możemy także w ostatniej fazie przeprowadzić regulację płomienia. W tym celu powinniśmy zapalić wybrany palnik i ustawić pokrętło na pozycji minimum. Następnie zdejmujemy pokrętło i małym śrubokrętem regulujemy płomień, obracając śrubkę znajdującą się obok trzpienia zaworu. Jak się okazuje, zmiana dysz w kuchence gazowej wcale nie jest skomplikowana.

 

Więcej informacji o tym jak wymienić dysze w kuchni gazowej dowiesz się z filmiku instruktażowego: 

https://www.youtube.com/watch?v=mDpMpUX66Uw

Studio Kolasa
Studio Kolasa
Studio Planto
Studio Planto
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo
Studio Vigo

Komentarze


4.17/5 6 6
PaulinaB.

Uwielbiam takie pomocne akrtykuły bo właśnie szukałam na internecie jak to zrobić i mi wyskoczyło!. PS. Cała wymiana poszła bardzo sprawnie, bez większych problemów. Artykuł mega przydatny!!!


5
MariolaC.

Bardzo przydatny artykuł szczególnie dla panów:)


5
siora

Rewelacja! brat przeczytał i wziął się do pracy !


5
Misiek

Przydatne informacje. Nie spotkałem artykułu na ten czy podobny temat.


5
Hanna

Sama bym się nie podjęła mimo tak szczegółowej instrukcji jaka została opisana. Ale bratu spokojnie się udało!


5
A.O.

Witam! A co zrobić jak nie można odkręcić jednej dyszy najmniejszej bo się dysza zrobiła okrągła i klucz już przeskakuje? Trzy dysze na propan butan jedna na gaz ziemny czy mogę tak zostawić ? Będzie to bezpieczne? Pozdrawiam.

Zobacz również


Jak rozświetlić kuchnię?


Nie każdy posiada kuchnię, do której wpada dużo naturalnego światła. Oto kilka...

Kuchnia bezpieczna dla dziecka


Kuchnia to miejsce, które niezwykle fascynuje małe dzieci. Jest w niej dużo...

Parapet w kuchni


Nie sposób wyobrazić sobie jakiegokolwiek okna bez parapetu, a już kuchennego w...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności