Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Zmywarka – mała czy duża?

Porady


Zmywarka – mała czy duża?

Wybierając poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego zwracamy uwagę nie tylko na ich estetykę, która ma pasować do przyjętego stylu wnętrzarskiego w kuchni. Bowiem istotne są także ich walory techniczne i funkcjonalne mające wpływ na sprawność wykonywania poszczególnych czynności kuchennych. Jednak wybierając zmywarkę musimy rozważyć jeszcze jeden aspekt tego urządzenia – wielkość. Jak wybrać zmywarkę pod względem jej rozmiaru?

Na zdjęciu: Studio Mebli Kuc

Wielkość zmywarki


Wielkość zmywarki należy dobrać biorąc pod uwagę dwa elementarne czynniki:

  • liczba domowników oraz ich styl życia,
  • warunki pomieszczenia kuchennego, a w szczególności jego wielkość i sposób
  • rozmieszczenia mebli i ich układu.


Zmywarka jest urządzeniem, które będzie użytkowane na co dzień. To do niej będziemy na bieżąco chować brudne naczynia i opróżniać ją z czystych. Wybór tego urządzenia pod względem wielkości zależy więc głównie od liczby domowników i tego, jak często jadają oni posiłki w domu. Przy wyborze optymalnego rozmiaru znaczenie mają też wymiary kuchni, w której zostanie zamontowana. Z założenia przyjmuje się, że w standardowym gospodarstwie domowym liczącym do trzech osób wystarczy mniejsza zmywarka, w której jednorazowo można umyć do dziewięciu kompletów zastawy stołowej. Dla liczniejszej rodziny odpowiedni będzie model mieszczący nawet czternaście kompletów naczyń.

 

Idealny rozmiar zmywarki


Zmywarki dostępne są w dwóch podstawowych wymiarach – 40 cm lub 60 cm szerokości. W małych kuchniach oraz dla potrzeb singli w zupełności wystarczająca będzie zmywarka wynosząca 40 cm szerokości. Dzięki temu, że będzie węższa, zyskamy więcej powierzchni użytkowej do zabudowania na szafki kuchenne przez co zwiększy się pojemność przechowywania w meblach kuchennych. Szukając danego modelu, warto zwrócić uwagę na opcję mycia mniejszej ilości naczyń, zaznaczoną zwykle w specyfikacji technicznej produktu. Dzięki takiemu programowi w zmywarce zużywa się zdecydowanie mniej energii oraz wody, a także nie ma konieczności zbierania pełnego wkładu przez kilka dni. Jeżeli domownicy wolą jadać poza domem, wystarczającym rozwiązaniem mogą się okazać niewielkie zmywarki kompaktowe, które są przeznaczone do jednorazowego umycia tylko 4 kompletów naczyń. Wielkością przypominają kuchenki mikrofalowe, więc są też idealne dla małych kuchni lub aneksów kuchennych.


Natomiast w dużym domu, w którym gotuje się często, sprawdzi się zmywarka w rozmiarze 60 cm szerokości, która pomieści 12-14 naczyń. Takie rozwiązanie umożliwia również znaczne ograniczenie zużycia wody i energii.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak wybrać solidny blat do kuchni


Piękna kuchnia to jedno, funkcjonalność i wygoda to drugie. Idealna kuchnia powinna...

Innowacyjny design w kuchni – zero zbędnych elementów


Obecny trend dominujący w dekoratorstwie pomieszczeń domowego zacisza opiera się w...

Kuchnia w stylu angielskim krok po kroku


Planując aranżację wymarzonej kuchni pierwszą ważną decyzją jaką będzie...