Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Zmywarka – mała czy duża?

Porady

Zmywarka – mała czy duża?

Ulubione0

Wybierając poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego zwracamy uwagę nie tylko na ich estetykę, która ma pasować do przyjętego stylu wnętrzarskiego w kuchni. Bowiem istotne są także ich walory techniczne i funkcjonalne mające wpływ na sprawność wykonywania poszczególnych czynności kuchennych. Jednak wybierając zmywarkę musimy rozważyć jeszcze jeden aspekt tego urządzenia – wielkość. Jak wybrać zmywarkę pod względem jej rozmiaru?

Wielkość zmywarki
Wielkość zmywarki należy dobrać biorąc pod uwagę dwa elementarne czynniki:

liczba domowników oraz ich styl życia,
warunki pomieszczenia kuchennego, a w szczególności jego wielkość i sposób rozmieszczenia mebli i ich układu.
Zmywarka jest urządzeniem, które będzie użytkowane na co dzień. To do niej będziemy na bieżąco chować brudne naczynia i opróżniać ją z czystych. Wybór tego urządzenia pod względem wielkości zależy więc głównie od liczby domowników i tego, jak często jadają oni posiłki w domu. Przy wyborze optymalnego rozmiaru znaczenie mają też wymiary kuchni, w której zostanie zamontowana. Z założenia przyjmuje się, że w standardowym gospodarstwie domowym liczącym do trzech osób wystarczy mniejsza zmywarka, w której jednorazowo można umyć do dziewięciu kompletów zastawy stołowej. Dla liczniejszej rodziny odpowiedni będzie model mieszczący nawet czternaście kompletów naczyń.

Idealny rozmiar zmywarki
Zmywarki dostępne są w dwóch podstawowych wymiarach – 40 cm lub 60 cm szerokości. W małych kuchniach oraz dla potrzeb singli w zupełności wystarczająca będzie zmywarka wynosząca 40 cm szerokości. Dzięki temu, że będzie węższa, zyskamy więcej powierzchni użytkowej do zabudowania na szafki kuchenne przez co zwiększy się pojemność przechowywania w meblach kuchennych. Szukając danego modelu, warto zwrócić uwagę na opcję mycia mniejszej ilości naczyń, zaznaczoną zwykle w specyfikacji technicznej produktu. Dzięki takiemu programowi w zmywarce zużywa się zdecydowanie mniej energii oraz wody, a także nie ma konieczności zbierania pełnego wkładu przez kilka dni. Jeżeli domownicy wolą jadać poza domem, wystarczającym rozwiązaniem mogą się okazać niewielkie zmywarki kompaktowe, które są przeznaczone do jednorazowego umycia tylko 4 kompletów naczyń. Wielkością przypominają kuchenki mikrofalowe, więc są też idealne dla małych kuchni lub aneksów kuchennych.
Natomiast w dużym domu, w którym gotuje się często, sprawdzi się zmywarka w rozmiarze 60 cm szerokości, która pomieści 12-14 naczyń. Takie rozwiązanie umożliwia również znaczne ograniczenie zużycia wody i energii.

Zobacz również

Jak dbać o higienę w kuchni?

Jak dbać o higienę w kuchni?

Kuchnia siedliskiem bakterii Przygotowanie posiłków dla rodziny wiąże się z koniecznością...

Optyczne sztuczki w kuchni, czyli jak dobrze dobrać płytki

Optyczne sztuczki w kuchni, czyli jak dobrze...

Wybór płytek – wskazana jest ostrożność Podczas wybierania płytek należy postępować...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena