Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Zmywarka – wróg czy sprzymierzeniec?

Porady

Zmywarka – wróg czy sprzymierzeniec?

Ulubione0

Kuchnia jest idealnym przykładem, gdzie urządzenia ułatwiają, przyspieszają i poprawiają organizację naszej pracy. Roboty kuchenne, miksery, thermomixy – ciężko byłoby sobie teraz bez nich poradzić. Zmywarka jest już obecna w prawie każdym domu. Usprawnia proces mycia, nie niszczy rąk i zużywa mniej wody, niż tradycyjne mycie. Ale czy rzeczywiście jest sprzętem bez wad? Czy jesteśmy aż tak leniwi, że nie potrafimy obejść się bez zmywarki?

Zmywarka – jestem na tak


Pierwszym i zdecydowanie największym argumentem przemawiającym 'za' zmywarkami jest oszczędność czasu. Po zjedzonym obiedzie nie stoimy ze stertą naczyń i walczymy z brudem – wkładamy wszystko do zmywarki i możemy odpocząć. Nie musimy prosić nikogo o pomoc, nie musimy patrzyć na brudne naczynia – wszystkie brudne talerze natychmiast lądują w zmywarce a Ty masz czas dla siebie. Te dodatkowe minuty możesz wykorzystać na inne, przyjemniejsze rzeczy niż zmywanie naczyń. Drugą niezaprzeczalną zaletą są zawsze czyste naczynia. Zmywarka posiada różne programy, które dostosowane są do stopnia zabrudzenia naszych naczyń. Nie musisz godzinami szorować przypalonej patelni – zmywarka zrobi to za Ciebie! Naczynia po wyciągnięciu ze zmywarki są czyste i lśniące – nie musisz ich doczyszczać. Nie dość, że masz umyte naczynia, to masz też suche naczynia. Zmywarki posiadają również systemy suszenia, dzięki czemu po wyjęciu naczyń nie musisz ich wycierać! Jest to niezwykle wygodne i usprawnia pracę w kuchni. Kolejną istotną zaletą (zwłaszcza dla pań) jest kwestia naszych rąk. Posiadając zmywarkę, mycie ręczne ograniczamy do minimum, dlatego nie niszczymy tak rąk. Skóra i paznokcie są zdrowe i w lepszej kondycji.

 

 

Zmywarka – zbędny wydatek


Największą wadą, czy argumentem przemawiającym 'przeciwko' zmywarkom jest ich cena. Kupno zmywarki wiąże się z jednorazowym wydatkiem – najtańsze modele zaczynają się od 1100zł i nie wszystkich stać na taki wydatek. Owszem, zużywa mniej wody, niż mycie tradycyjne, jednak zmywarka to dodatkowe zużycie prądu. Chcąc nie chcąc rachunki za prąd będą wyższe, dlatego oprócz zakupu zmywarki fundujemy sobie większe rachunki za energię. Sprzęty jak to sprzęty, często się psują a każda usterka to dodatkowy wydatek. Nie warto samemu bawić się w złotą rączkę ponieważ możemy pogorszyć sytuację – dlatego konieczna jest reklamacja sprzętu lub zawiezienie zmywarki do naprawy. Jeżeli posiadamy zmywarkę w zabudowie, to cały proces wyciągania zmywarki jest dość kłopotliwy. Zmywarka zajmuje dodatkowe miejsce, co jest dość istotne szczególnie w kuchniach o małym metrażu. Oszczędza czas, ale zabiera przestrzeń – coś za coś. Zmywarki świetnie sprawdzają się w myciu talerzy, sztućców czy szklanek, jednak nie wszystkie naczynia można umyć w zmywarce. Duże garnki, patelnie – nie zmieszczą się do zmywarki, a na lekkim szkle często pozostają smugi. Środki czyszczące do zmywarki są droższe, niż tradycyjny płyt i gąbka. Do tego, sól do zmywarki – jak się okazuje wszystko kosztuje a zmywarka dostarcza nam wielu wydatków.

Zobacz również

Jakie lampy wybrać do kuchni?

Jakie lampy wybrać do kuchni?

Po pierwsze – centralne oświetlenie Najważniejsze w kuchni jest centralne oświetlenie, czyli...

Jakie drzwi do kuchni?

Jakie drzwi do kuchni?

Solidne, czyli? Drzwi przejściowe z pokoju do pokoju mogą być ładne, estetyczne, ale nie...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena