Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Co ma wpływ na cenę kuchni na wymiar?

Ulubione0

Decyzja o zakupie mebli kuchennych nie jest prosta, szczególnie że wiąże się ze sporym obciążeniem domowego budżetu. Każdemu marzy się kuchnia jak z kolorowego katalogu. Kuchnia, która będzie funkcjonalna a zarazem piękna. Niestety, takie marzenia kosztują. Jeśli planujemy zakup mebli kuchennych na wymiar, warto abyśmy byli świadomi, za co płacimy. Sprawdziliśmy, które elementy mebli kuchennych mają największy wpływ na jej cenę.

NIEMANN

Nasze marzenia o pięknej kuchni pękają jak bańki mydlane, gdy usłyszymy w studiu kuchennym lub u stolarza cenę, jaką przyjdzie nam za nią zapłacić. Wbrew powszechnej opinii to nie fronty kuchenne mają decydujący wpływ na końcową cenę. Niezależnie czy zdecydujemy się na fronty lakierowane, foliowane czy na fronty kuchenne wykonane z płyt meblowych Niemann Polska. Musimy być świadomi tego, że cena frontu nie jest elementem, który generuje końcowy wysoki koszt kuchni na wymiar. O cenie kuchni w dużej mierze decydują elementy, których nie widać.

- Średni koszt akrylowych frontów kuchennych w realizacjach robionych na zamówienie i rozwiązaniach standardowych to około 20% wartości całej realizacji. Pozostałą część stanowi wartość akcesoriów, korpusów, są to części "niewymienialne" i stanowią o trwałości kuchni oraz robocizna.

Z drugiej strony fronty stanowią 80% efektu końcowego. To one odpowiadają za wrażenia wizualne, z którymi pozostajemy na lata. Pozostała część to blaty, akcesoria, uchwyty oraz widoczne części AGD. To na fronty będziemy patrzeć i o nie głównie będziemy dbać – tłumaczy Piotr Zaremba, Dyrektor Handlowy Niemann Polska.

Struktura ceny mebli na wymiar
Obecnie tendencją jest, aby wszystkie dolne szafki, które nie są wypełnione sprzętem AGD, miały szuflady. Jest to rozwiązanie praktyczne i wygodne, ponieważ w dolnych szafkach przechowywane są talerze, garnki itp. Najłatwiej zobrazować co ile kosztuje na przykładzie najbardziej popularnej szafki dolnej o szerokości 60 cm i wysokości 72cm. Udział frontów np. Polygloss w takiej szafce to ok. 0,43 mkw., czyli 130 zł. Jest to stosunkowo mały udział, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę mechanizmów szuflad. Jeśli w takiej szafce będą 3 markowe szuflady (najpopularniejsze rozwiązanie to jedna szuflada „niska" plus dwie wysokie") z cichym domykiem, np. Blum lub Hettich to sam koszt mechanizmów wyniesie około 500 zł. Do tego doliczyć trzeba koszt korpusu szafki, nóżki, uchwyty i robociznę. Sumując cena takiej szafki wynieść może 1200 zł.

- Wpływ na cenę kuchni ma jej metraż oraz to czy jest otwarta czy zamknięta. Montaż w kuchni otwartej jest mniej pracochłonny, przez co krótszy i tańszy. Niemniej stanowi on ok. 15% ceny końcowej. Blaty to około 5% kosztów kuchni. Mam tu na myśli laminowane blaty dobrej jakości. Chyba, że zdecydujemy się na blat z granitu lub konglomeratu, wtedy cena takiego blatu może wynieść tyle, co połowa wartości całej kuchni. Fronty akrylowe stanowią ok. 15-20% ceny. Najdroższe są akcesoria: podnośniki do frontów unoszonych, zawiasy z cichym domykaniem, prowadnice szuflad marki Blum lub Hettich to ok. 50 %. Jeśli zabudowa kuchenna jest do sufitu, to koszty górnych szafek mogą wzrosnąć dwukrotnie. Jak wszystko zsumujemy to cena kuchni oscyluję średnio w przedziale 15-20 tys. zł. Jest to cena zabudowy najczęściej zamawianej przez klientów zakupujących nowe mieszkania od dewelopera, często na wynajem. Do tego trzeba jeszcze doliczyć sprzęt AGD. Ten podstawowy wyniesie nas ok 7 tys. zł. – mówi Grzegorz Kurowski, właściciel firmy meblowej Arkadia z Gdańska.

Najważniejsza jest świadomość. Warto zrobić dokładnie rozeznanie co ile może kosztować. Powinniśmy też sprawdzić ceny kuchni u rożnych wykonawców. Warto, aby wyceny zawierały rozbicie na poszczególne elementy, czyli cenę mebli, akcesoriów, oświetlenia blatów i robocizny. Różnorodność materiałów pozwala na dopasowanie naszych oczekiwań do posiadanych środków finansowych.

Koszt frontów w kuchni na wymiar, czyli 80% wrażenia wizualnego za 20% ceny.
Jeśli 20% ceny naszej kuchni stanowią fronty a przekładają się one na ostateczny efekt, to powinniśmy zastanowić się czy nie warto zmienić lekko tego stosunku w kosztach. Wybierając produkowane przez Niemann fronty np. Kristall „Zero Edge" lub Polaris zwiększymy udział frontów o 2-3% w ostatecznej cenie kuchni. Nie jest to spory wydatek biorąc pod uwagę końcowy koszt. Zyskujemy za to fronty, które gwarantują nam trwałość i niepowtarzalny efekt wizualny, który będzie nas cieszył każdego ranka, gdy będziemy po raz kolejny patrzeć na naszą zabudowę.
 
- Należy pamiętać, że fronty z płyt meblowych Niemann Polska wytwarzane są przez wyspecjalizowanych producentów i zamawiane pod wymiar projektowanej kuchni przez stolarza, który ją wykonuje. Nikłe jest więc ryzyko, że nie "poradzi sobie" z gotowym frontem lub będzie on niedostępny, bo pozostaje jedynie ostateczne obróbka (nawierty pod puszki i uchwyty), a fronty dostępne są w sieciach w całej Polsce – podsumowuje Piotr Zaremba.

Dodatkowo fronty z płyt Niemann Polską są elementem wymiennym. W razie jakiegoś uszkodzenia możemy zamówić dokładnie ten sam kolor, a jeśli po dziesięciu latach znudzi nam się wygląd kuchni to możemy wymienić część lub wszystkie fronty. Z minimalną pomocą fachowca (montaż uchwytów i nawiercenie pod zawiasy) całkowicie zmienimy wygląd kuchni bez najmniejszej ingerencji w część stałą korpusów, ponieważ nowe fronty zamontowane będą w już istniejącą część zawiasu.

Więcej informacji o produktach i marce Niemann znajduje się na stronie www.niemannpolska.pl

Zobacz również

Płyta Pianovo Super Mat i Silk - Materiał na fronty szafek kuchennych

Płyta Pianovo Super Mat i Silk - Materiał na...

W odróżnieniu od tradycyjnych płyt matowych dostępnych na rynku, mają charakterystyczne,...

Wytworny i zmysłowy materiał - skóra.

Wytworny i zmysłowy materiał - skóra.

Płyty Leather są bardzo odporne na promieniowanie UV. Dostępne są w wariantach ze strukturą:...