Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Ulubione0

Nie ważne czy Twoja wymarzona kuchnia jest duża czy mała, zamknięta lub otwarta. Ważne aby przestrzegać kilku uniwersalnych zasadach przy jej planowaniu, które przełożą się na komfort gotowania.

NIEMANN

Głównym wyznacznikiem kuchni jest jej metraż. Przy małym metrażu trzeba myśleć o jak najbardziej maksymalnej ergonomii. Im większa kuchnia tym, więcej możliwości na szaleństwo. Istnieją dwie metody planowania przestrzeni w kuchni: zasada trójkąta roboczego lub według stref kuchennych. Jaką byśmy się nie kierowali to i tak efektem końcowym musi być funkcjonalność.

Zasada trójkąta roboczego
Metoda ta została wymyślona w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Polega na rozmieszczeniu lodówki, kuchenki i zlewozmywaka w odległości 1,2 – 2,7 metra od siebie, formując w ten sposób trójkąt. Dzięki takiemu układowi maksymalizujemy wydajność pracy podczas gotowania. Osoba gotująca ma po prostu mniejszą drogę do przebycia pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Takie planowanie sprawdza się idealnie w przypadku ciasnych i zamkniętych kuchni.

Planowanie według stref kuchennych
Dziś większość mieszkań projektowana jest tak, aby kuchnia była otwarta. Mamy też więcej sprzętu AGD jak zmywarka, mikrofalówka, piekarniki itp. W takim przypadku planowanie metodą trójkąta roboczego też się sprawdzi ale o wiele bardziej ergonomiczne będzie planowanie kuchni według stref kuchennych i czynności w nich wykonywanych. Dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie przebiegało według pewnego porządku tak aby wszystko co jest nam w danej chwili potrzebne było pod ręką. Prawidłowe ustawienie stref skraca do minimum odcinki pokonywane codziennie przez użytkowników kuchni.

Wyróżniamy pięć głównych stref, jakimi są:

  1. Strefa zapasów - służy do przechowywania zapasów żywności oraz produktów używanych na bieżąco. Niezbędnymi sprzętami w tym obszarze są lodówka, zamrażarka oraz szafka spiżarniana.
  2. Strefa przechowywania - w tej strefie znajdują się przedmioty codziennego użytku: talerze, miseczki, szklanki, kubki itp. W szafkach wiszących przechowujemy naczynia do picia a w szafkach dolnych talerze oraz niezbędnych sprzęt do gotowania.
  3. Strefa zmywania (mokra) - w tej strefie znajduje się zlewozmywak, zmywarka, suszarka do naczyń oraz miejsce przechowywania detergentów oraz gromadzenia i segregacji śmieci.
  4. Strefa przygotowania – czyli centrum dowodzenia. Najważniejsza i centralna strefa kuchni i zarazem główny obszar pracy. W tej strefie znajduje się główny blat roboczy, na którym przygotowywane są posiłki. W tej części najlepiej sprawdzają się szafki z szufladami, w których przechowywane są sztućce, noże, deski do krojenia, przyprawy itp.
  5. Strefa gotowania – W tej strefie umieszczamy piekarnik, płytę grzejną (gazowa, indukcyjna, ceramiczna), kuchenkę mikrofalową, pochłaniacz/okap oraz elementy służące gotowaniu i pieczeniu czyli garnki, patelnie i pokrywki itp.


UWAGA: Przy planowaniu rozmieszczenia stref w kuchni powinniśmy też kierować się tym czy jesteśmy prawo czy leworęczni. Osoby praworęczne będą przemieszczać się między strefami zgodnie ze wskazówkami zegara (od strony lewej do prawej). Osoby leworęczne będą poruszać się w stronę przeciwną (od strony prawej do lewej). Ważne abyśmy też zwrócili uwagę na kierunek otwierania lodówki.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.niemannpolska.pl

Zobacz również

Kolekcja płyt Decor - ich unikalne chromowe lub matowe wzory.

Kolekcja płyt Decor - ich unikalne chromowe lub...

Różnorodność i szeroka paleta kolorystyczna umożliwia tworzenie indywidualnych projektów mebli...

Wytworny i zmysłowy materiał - skóra.

Wytworny i zmysłowy materiał - skóra.

Płyty Leather są bardzo odporne na promieniowanie UV. Dostępne są w wariantach ze strukturą:...