Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Połyskowe fronty lakierowane, foliowane czy fronty Niemann Acrylux i Polygloss?

Ulubione0

Wybór mebli do naszej wymarzonej kuchni nie jest prostą sprawą. Ze względu na jednorazowy spory koszt jest to jedna z najtrudniejszych decyzji przy urządzaniu mieszkania. Dlatego warto poświęcić czas i zapoznać się z obecnie panującymi trendami.

NIEMANN

Praktycznie każde nowe mieszkanie budowane przez deweloperów oferuje nam kuchnie otwartą na salon. Taki trend w budownictwie mieszkaniowym sprawia, że kuchnia staje się dosyć istotnym elementem wystroju naszego wymarzonego mieszkania. Meble kuchenne, jako nieliczne, będą nam służyły przez wiele lat. Warto, więc dobrze zainwestować w nie pieniądze.

Meble kuchenne składają się z kilku elementów. Najmniej problematyczne są korpusy szafek, czyli najmniej widoczne części naszych mebli. Tu przeważnie używa się laminowane płyty wiórowe. Na ścianki boczne - foliowane płyty MDF lub fornirowane płyty wiórowe. Najbardziej problematyczne są jednak fronty szafek, ponieważ to one decydują o efekcie końcowym.

Jednym z najmodniejszych obecnie trendów w projektowaniu kuchni są meble na wysoki połysk. Nadają całemu pomieszczeniu elegancji i nowoczesności. Sama kuchnia zaś przypomina wnętrza oglądane w katalogach. Dzięki gładkiej powierzchni uzyskujemy w pomieszczeniu efekt głębi oraz odbicia światła, co przekłada się na optycznie powiększenie metrażu. Efekt „lustra" sprawia, że nasza kuchnia wraz z salonem staje się bardziej przestronna. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie minimalistyczny styl. Prostota takiej zabudowy powoduje, że współgra ona z pozostałymi wnętrzami, niekoniecznie urządzonymi w tej samej stylistyce.

Połysk vs połysk
Przeciętny konsument nie zna różnic pomiędzy szeroką gamą produktów połyskowych dostępnych na rynku. Udając się do studia kuchennego, projektanta lub sklepu wielkopowierzchniowego z zamiarem kupna „połysku" skazany jest najczęściej na pierwszy produkt wskazany przez obsługę. Nie ma się jednak, co dziwić sprzedawcy, który chcę jak najwięcej zarobić jak najmniejszym nakładem siły. W rezultacie klient dostaje słabo jakościowo produkt, który jest łatwy w obróbce dla stolarza, ale nietrwały w finalnym domowym użytkowaniu. Planując kuchnie możemy mieć pewne wyobrażenie o jej wyglądzie, ale ważniejsze jest aby wiedzieć, z jakich materiałów powinna być wykonana ponieważ to my będziemy jej używali a nie sprzedawca, stolarz czy projektant.

Na rynku istnieje szeroka gama produktów, dzięki którym osiągnąć można efekt połysku naszej kuchni. Do wyboru mamy połyskowe fronty lakierowane, foliowane oraz fronty Niemann Acrylux i Polygloss. Jest jednak między nimi znacząca różnica w parametrach technicznych, funkcjonalności no i oczywiście cenie.

Fronty lakierowane
Wizualną zaletą frontów lakierowanych jest ich jednolita powierzchnia oraz brak fugi klejowej. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania na nich frezów i witryn. Niestety fronty takie przeważnie mają niską jakość połysku a do tego z biegiem czasu zmieniają kolor. Problematyczne jest wykonanie w dobrej jakości dużych ciemnych elementów, ponieważ często na dużych powierzchniach pojawiają się zacieki. W samym użytkowaniu fronty lakierowane łatwo zarysować i obić. W razie uszkodzenia możemy mieć problem z doborem dokładnie takiego samego odcieniu koloru lakieru. Do tego wymagają częstego czyszczenia, gdyż wyraźnie widać na nich smugi i każdy odcisk palca.

W przypadków frontów lakierowanych niestety wyraźnie widać zależność między jakością użytego lakieru a ceną. Lakier lakierowi nie równy. Tani, słabej jakości lakier będzie się kruszyły. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, to musimy się liczyć ze znacznym wydatkiem.

Fronty foliowane w technologii 3D

Tak jak w przypadku frontów lakierowanych, zaletą frontów foliowanych jest brak fugi klejowej oraz możliwość wykonania frezów i witryn. Fronty takie są pokryte folią PVC, którą pod wpływem ciepła łatwo dopasować do powierzchni. Na tym kończą się zalety. Jeśli marzy nam się kuchnia w połysku to nie osiągniemy takiego efektu przy użyciu tego materiału. W większości frontów foliowanych bardzo słabo wykonane są krawędzie, przez co folia ulega falowaniu lub po prostu się odkleja. Fronty takie nie są zbyt odporne na temperaturę. Po pewnym czasie pod wpływem wysokiej temperatury np. przy płycie czy piekarniku, folia może się odbarwiać i odchodzić od płyty. Jest to najtańszy produkt na rynku.

Fronty Acrylux i Polygloss
Jako alternatywę frontów lakierowanych i foliowanych mamy do wyboru kilka produktów znajdujących się w ofercie firmy Niemann Polska, dzięki którym można uzyskać znacznie bardziej interesujący efekt końcowy. Zamiast lakierowania możemy użyć frontów wyprodukowanych z płyt meblowych Niemann Polska pokrytych laminatem na wysoki połysk np. Arcylux, Kristall lub frontów z płyt Polygloss. Dysponując dwoma opatentowanymi technologiami okleinowania krawędzi: plazmowej (bez fugi klejowej) oraz „Zero Edge" (imitującej taflę szkła naklejona na front) możemy zaproponować rozwiązania nieosiągalne u konkurencji.

Fronty wykonane z płyt meblowych Acrylux mają bardzo wysoki połysk, dzięki któremu uzyskać można efekt głębi i lustra w naszej kuchni. Płyta z powłoką akrylową jest bardzo odporna na zarysowania. W przeciwieństwie do lakieru, fronty takie nie odbarwią się. Możemy być pewni, że cały czas nasza kuchnia będzie w tym samym kolorze.

Natomiast fronty wykonane z płyt meblowych Polygloss to gwarancja na to, że nasza kuchnia będzie bardzo wytrzymała na wszelkie uszkodzenia. Takie fronty nadają kuchni nowoczesny wyraz, są proste w formie, a zarazem są eleganckie i gustowne. Dzięki indywidualnie wypracowanej i opatentowanej przez firmę Niemann Polska technologii, cienka powłoka z transparentnej powłoki PET (polietylen), naniesiona zostaję na płytę dając bardzo wysoki połysk. Tak powlekana płyta meblowa jest odporna na zarysowania, wgniecenia oraz środki chemiczne. Dodatkowo krawędzie frontów mogą być wykończone obrzeżem zgodnym z kolorem frontu, a także: obrzeżem imitującym powierzchnię szklaną naklejoną na front aluminiowy, obrzeżem metalowym aluminiowym oraz ze stali szczotkowanej.

Zaletą obu wymienionych wyżej płyt meblowych Niemann Polska, w odróżnieniu od kuchni z lakierowanymi frontami, jest łatwość utrzymania ich w czystości. Kuchnie wykonane z Acryluxu i Polyglassu można przecierać środkami do mycia szyb a jeśli chcemy nadać jej błysk nowości wystarczy wypolerować specjalnym mleczkiem. Uszkodzony front łatwo też wymienić. W takim przypadku nie będziemy się martwić, że ma on inny odcień.

Więcej informacji o produktach i marce Niemann znajduje się na stronie www.niemannpolska.pl

Zobacz również

Cement i kamień w kuchni

Cement i kamień w kuchni

Solidny materiał, jakim jest cement i kamień, nie są nowym surowcem używanym do wykańczania...

PRESTIGE LINE by Niemann - ekskluzywne płyty i fronty, których nie znajdziesz nigdzie indziej

PRESTIGE LINE by Niemann - ekskluzywne płyty i...

Kristall to nowa jakość w dziedzinie płyt o wysokim połysku. Unikalny materiał daje głębię...