Jak prawidłowo przechowywać wino?
Jak prawidłowo przechowywać wino?
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna CANDY Jak prawidłowo przechowywać wino?

CANDY


Jak prawidłowo przechowywać wino?

Mówi się, że wino im starsze, tym lepsze. Pod warunkiem jednak, że jest dobrze przechowywane. Jeżeli chcemy cieszyć się pełnią smaku wina, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Sprawdź, dlaczego, planując kuchnię, warto przewidzieć miejsce na chłodziarkę do wina marki Candy.

Przechowywanie wina w warunkach domowych

 

Dla wina najważniejszy jest spokój – mrok, stała, niska temperatura, odpowiednia pozycja i wilgotność, brak przeciągów oraz wstrząsów. Najłatwiej więc butelki z winem trzymać w chłodnej i ciemnej piwnicy, gdzie walory trunku będą mogły powoli się rozwijać. Jednak w nowoczesnych domach nawet piwnice czy garaże nie zapewnią nam właściwych dla wina warunków, nie mówiąc już o mieszkaniach w blokach. Jak zatem przechowywać wino w domu?

 

Najlepsze warunki dla wina

 

1. Temperatura

Przede wszystkim powinna być na stałym poziomie. Wino nie przepada za nagłymi zmianami temperatur. Idealnie, kiedy temperatura w pomieszczeniu wynosi od 14 do 16°C – zarówno dla wina białego, jak i czerwonego. Kiedy jest zbyt niska, hamuje naturalną ewolucję wina. Może też prowadzić do powstawania kryształków zmieniających wygląd wina, nie mających natomiast wpływu na jego smak czy aromat. Zbyt wysoka temperatura zaś przyspieszają dojrzewanie wina, doprowadzając do jego przedwczesnego starzenia się. Kiedy temperatura przekracza 25°C, jego „życie” skraca się nawet dwukrotnie.

 

2. Wilgotność

Wilgotność w pomieszczeniu, w który przechowujemy wino, powinna wynosić od 60 do 80%, średnio ok. 70%. Przy zbyt małej wilgotności wysychać będzie korek, co doprowadzi do jego kurczenia się, a tym samym do butelki będzie przedostawać się tlen. Zbyt duża wilgotność może stać się przyczyną powstawania grzybów, które – kiedy przenikną do wnętrza korka – mogą powodować psucie się wina.

 

3. Światło

A raczej jego brak. Wino przechowujemy w ciemności, szczególnie chroniąc je przed światłem słonecznym, które prowadzi do jego szybkiej degradacji.

 

4. Pozycja

Aby korek pozostawał szczelny, nie może wysychać. Właśnie dlatego powinien mieć stały kontakt winem. Żeby tak było, wino należy przechowywać w pozycji leżącej, a najlepiej odchylonej o 5°, dzięki której naturalne osady gromadzić będą się na dole butelki.

 

5. Wstrząsy

Butelki z winem należy chronić przed wibracjami, które mogą mieć negatywny wpływ na elastyczność korka. Nie należy więc przechowywać go w pobliżu ruchliwych dróg, maszyn czy innych urządzeń powodujących wibracje.

 

 

Lodówka vs. winiarka

 

Odpowiedź na pytanie, dlaczego lodówka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania wina, powoli staje się oczywista. W chłodziarce panuje niska temperatura i niska wilgotność, które sprzyjają zachowaniu świeżości produktów spożywczych, natomiast wcale nie są przyjazne dla wina. Ponadto, wino w lodówce, którą często otwieramy, narażone jest na zmianę temperatur i przeciągi. Co więcej, narażone jest także na ciągłe drgania. Nie zawsze też mamy możliwość przechowywania go w pozycji horyzontalnej. Co innego, jeżeli do dyspozycji mamy dobrą chłodziarkę do wina.

 

Winiarki Candy – dlaczego warto?

 

Winiarki to specjalnie zaprojektowane chłodziarki zapewniające odpowiednie warunki do przechowywania wina. Możemy ustawić w nich stałą temperaturę, mamy też pewność, że panować będzie w nich właściwa wilgotność. Półki w winiarkach co do zasady są drewniane, a więc redukują wibracje i umożliwiają bezpieczne ułożenie butelek. Winiarki dwu- lub trzystrefowe dają nam możliwość ustawienia różnych temperatur w poszczególnych strefach dla stworzenia optymalnych warunków dla różnego rodzaju win.

 

Najlepsze chłodziarki do wina Candy

 

Marka Candy w swojej ofercie ma winiarki wolnostojące i do zabudowy o różnej pojemności. Winiarki pomieszczą od 7 do 82 butelek wina. Do wyboru mamy modele z jedną lub dwiema strefami temperaturowymi, a niektóre z nich dodatkowo posiadają półki pozwalające na bezpieczne przechowywanie otwartych już butelek.

W asortymencie Candy znajdziemy winiarki wyposażone w nawilżacz utrzymujący właściwą wilgotność powietrza oraz filtr węgla drzewnego odpowiedzialny za absorbcję zapachów. Urządzenia sterowane są elektronicznie, co pozwala na wprowadzenie precyzyjnych ustawień.

Marka Candy przygotowała również coś specjalnego dla tych, którzy swoje zapasy wina lubią mieć zawsze pod kontrolą. To aplikacja Candy Simply-Fi, w której możemy tworzyć listę win umieszczanych w chłodziarce, by w każdej chwili mieć podgląd na jej zawartość.