Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / 3 rodzaje płyt grzewczych – która najlepsza?

Porady

3 rodzaje płyt grzewczych – która najlepsza?

Ulubione0

Urządzanie kuchni nie jest łatwym zadaniem. Wybieramy nie tylko kolory ścian i meble – decydujemy również o doborze sprzętów gospodarstwa domowego, które będą nam służyć przez najbliższe lata. Dzisiaj jest tak ogromny wybór wszystkiego, że wybierając się na zakupy można dostać zawrotów głowy. Niełatwym zadaniem jest decyzja związana z płytą grzewczą. Każdy chciałby aby była ekonomiczna, bezpieczna ale przede wszystkim – ma pasować do wystroju naszej kuchni. Na rynku aktualnie dostępne są trzy rodzaje kuchenek grzewczych. Każda z nich, ma swoje mocne i słabe strony. Jak dokonać wyboru? Jaką płytę grzewczą wybrać? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

1 – tradycja w kuchni, czyli płyta gazowa
Kuchnia gazowa znana nam już jest od lat – kiedyś była jedynym rozwiązaniem w kuchni. Dziś, pomimo wysokiej konkurencji wciąż ma swoich zwolenników. Zamontowanie płyty gazowej jest dość pracochłonne – aby urządzenie mogło działać bez zarzutów, konieczne jest odpowiednie doprowadzenie łączy gazowych. Bardzo często zdarza się, że w nowym budownictwie nie ma możliwości doprowadzenia sieci gazowej, dlatego właściciele zmuszeni są do zaopatrywania się w butle. Mniej wytrwali decydują się na innego typu kuchenki – inne nie są aż tak wymagające. Płyta gazowa jest niedroga, a jej eksploatacja również jest tania. Tego typu kuchenki rzadko ulegają uszkodzeniom czy awariom – dlatego jest to inwestycja na długie lata. Płyta gazowa do działania potrzebuje jedynie gazu – w razie awarii prądu, możemy nadal gotować. Wiele osób twierdzi, że płyty gazowe nie są zbyt bezpieczne – chodzi tutaj głównie o ogień i ewentualnie nieszczelności w instalacji gazowej. Płyta gazowa potrzebuje więcej czasu na przygotowanie potraw niż na przykład kuchnia indukcyjna. Obecność ognia to także ryzyko przypalenia naczyń oraz poparzenia. Nie da się ukryć, że kuchenka gazowa jest trudna to utrzymania w czystości.

 

2 – Płyta na prąd, czyli kuchnia elektryczna
Płyta elektryczna jak sama nazwa wskazuje zasilana jest prądem. Tego typu płyta nie posiada palników – cała powierzchnia jest płaska i podzielona na poszczególne pola. Możemy wyróżnić tutaj płyty żeliwne, ceramiczne i indukcyjne, jednak biorąc pod uwagę specyficzne działanie, płyty indukcyjne będą stanowiły osobną grupę. Płyty ceramiczne są zazwyczaj tańsze niż modele indukcyjne. Płyta tego typu jest łatwa w czyszczeniu, a czas przygotowania potrawy trwa dosłownie kilka chwil. Tłuszcz nie osiada na jej powierzchni, a płyta sama w sobie posiada dodatkowo całą masę udogodnień oraz dodatkowych funkcji. Zasilanie prądem oznacza tylko jedno – w razie jakiejkolwiek awarii 'jesteśmy uziemieni'. Jeżeli chodzi o eksploatację płyt elektrycznych, to koszty utrzymania są nieco większe niż w przypadku płyt gazowych. Tego typu kuchenki bardziej narażone są na awarie.

 

3 – Sekret indukcji, czyli najpopularniejsza płyta grzewcza
Płyty indukcyjne oprócz prądu, do podgrzania potraw wykorzystują także zjawisko pola elektromagnetycznego. Stanowią one najdroższą, ale zarazem najefektywniejszą opcję płyt grzewczych. Bardzo szybko się nagrzewa. Podczas gotowania płyta pozostaje chłodna – dlatego nie ma ryzyka oparzenia. Jest łatwa w utrzymaniu w czystości i świetnie się prezentuje. Niestety, wybór ten wiąże się z koniecznością kupienia specjalnych naczyń, które będą przystosowane do indukcji.

Zobacz również

Kupujemy patelnię – na co warto zwrócić uwagę?

Kupujemy patelnię – na co warto zwrócić...

Najważniejsze jest tworzywo – aluminium, stal, żeliwo i tytan Na pierwszy ogień idą patelnie...

Szybki sposób na odnowienie Twojej kuchni

Szybki sposób na odnowienie Twojej kuchni

Postaw na dodatki! Najszybszym sposobem na efektywne odświeżenie starej, znudzonej kuchni są...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena