Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Pomysł na okno przesuwne w kuchni

Porady


Pomysł na okno przesuwne w kuchni

W wielu kuchniach okno umiejscowione jest nad blatem roboczym. W takiej sytuacji korzystanie z niego może być kłopotliwe, gdyż otwarte do wewnątrz skrzydło będzie przeszkadzać podczas wykonywania codziennych obowiązków kuchennych. Rozwiązaniem są nowoczesne okna przesuwne stanowiące doskonałą alternatywę dla tradycyjnego okna w kuchni. Sprawdź, dlaczego okna przesuwne są tak chętnie wybierane do współczesnych wnętrz kuchennych.

Na zdjęciu: Studio Mebli Eltop

Okno przesuwne – dlaczego warto?

 

Okno przesuwne stanowi alternatywę dla tradycyjnych okien w sytuacji, gdy ma być umiejscowione nad blatem kuchennym. Przy takim układzie aranżacyjnym otwieranie okna tradycyjnego będzie niewygodne, gdyż łatwo zrzucić przechowywane na blacie lub przy parapecie rzeczy. Okno przesuwne sprawdzi się też, gdy sięganie do klamki tradycyjnego okna jest utrudnione lub pod oknem znajdują się szafki kuchenne. Okna uchylno – przesuwne to rozwiązanie tych trudności, ale także ciekawe rozwiązanie pod względem estetycznym. Producenci takich okien oferują duży wybór w zakresie rozmiarów i form, dzięki czemu każdy z powodzeniem może dobrać okno przesuwne do swoich potrzeb i oczekiwań, ale także do warunków konkretnego wnętrza kuchennego.

 

Jak działa okno przesuwne?


Jak sama nazwa wskazuje system działania okna przesuwnego polega na tym, że jeden lub kilka paneli okiennych przesuwa się po jednej osi wzdłuż linii ściany. Oznacza to, że aby otworzyć okno przesuwne wystarczy wprawić w ruch jeden z paneli okiennych, który schowa się wówczas za panelem nieruchomym. W ten sposób panel okienny nie ingeruje we wnętrze kuchni, lecz nakłada się na inną część okna. Dzięki temu okno przesuwne idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie chcemy by skrzydła okienne otwierały się w sposób tradycyjny, bo jest to niewygodne w codziennym użytkowaniu wnętrza. W każdej kuchni liczy się przede wszystkim funkcjonalność i ergonomia, które sprawiają, że wykonywanie codziennych obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem przebiega sprawnie i wygodnie. Dlatego nie tylko meble i sprzęty kuchenne powinny zostać optymalnie dobrane do warunków konkretnego pomieszczenia, ale także elementy takie jak drzwi i okna. Okno przesuwne stanowi idealne rozwiązanie problemów wnętrzarskich, ale także sposób na podniesienie wygody użytkowania przestrzeni.

 

Wyposażenie okna przesuwnego

 

Okna przesuwne są dostępne w wielu wariantach, ale niektórzy producenci oferują także wykonanie projektów wzbogaconych o dodatkowe funkcjonalności. Między innymi można je wyposażyć w grubsze pakiety szybowe, które będą bardziej energooszczędne lub dźwiękoszczelne. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności, gdy chcemy się oddzielić od dźwięków z zewnątrz, a także gdy staramy się, by z domu nie uciekało zbyt wiele ciepła w okresie grzewczym. Ponadto okna przesuwne mogą posiadać też kontaktrony, które umożliwiają podłączenie okna do domowej centrali alarmowej, pozwalając tym samym podnieść poczucie bezpieczeństwa domowników. Okna przesuwne standardowo mają też zamontowany system ryglowania skrzydła na całym obwodzie. System ten dokładnie przylega i dociska okno do ościeżnicy, dzięki czemu stanowi dodatkowe zabezpieczenie, gdyby doszło do próby wyważenia okna. Taki system uniemożliwia lub opóźnia dokonanie włamania podnosząc bezpieczeństwo osób przebywających w domu. Ponadto podnosi parametry izolacyjności w zakresie utrzymania ciepła we wnętrzu, a także zatrzymania akustyki z zewnątrz i wewnątrz. Na poprawę izolacji wpływ ma także zastosowana w nowoczesnych oknach przesuwnych listwa podparapetowa, która dodatkowo uszczelnia okno. Nowoczesne okna przesuwne posiadają nowatorskie technologicznie uszczelki wykonane z tworzywa EPDM, które jest w pełni odporne na wpływ wysokiej temperatury, rozciąganie i nacisk, a także na wszelkie typowe czynniki zewnętrzne.

 

Okno przesuwne dla wymagających

 

Oprócz standardowych modeli okien przesuwnych, dostępne są również projekty wzbogacone o dodatkowe parametry. Okna o podwyższonym standardzie posiadają zazwyczaj zamiast stałego szklenia skrzydło rozwierno – uchylne, które możemy otwierać również, jak w tradycyjnym oknie. Dzięki temu zyskujemy model 2w1, czyli okno z tradycyjnie otwieranym skrzydłem oraz możliwość obsługi przesuwnej. Ponadto okno przesuwne może zostać wyposażone także w ciepłą ramkę międzyszybową, której zadaniem jest zapobieganie skraplaniu się wody na oknie, co często się zdarza, gdy różnice temperatur w kuchni i na zewnątrz są duże. Ciekawym wzbogaceniem jest także potrójny układ uszczelek posiadający uszczelkę środkową i listwę podparapetową z uszczelnieniem jeszcze lepiej łączącym okno z parapetem i podnoszącym izolację.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ceglana ściana w kuchni


Jeszcze do niedawna kojarzyła się ze stylem industrialnym, surowym, właściwym loftom....

Blat kuchenny


Jest tak samo nieocenionym elementem kuchennego królestwa jak płyta grzewcza czy...

Czym jest raufaza i do czego służy?


Od tego, jak urządzisz swe domowe cztery kąty zależy Twój wizerunek, jako...