Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Szklany blat kuchenny!

Porady


Szklany blat kuchenny!

Może wydawać się to dziwnym i ryzykownym rozwiązaniem, ale w rzeczywistości idealnie sprawdza się w kuchennej przestrzeni. Szklany blat roboczy nie tylko świetnie wygląda i komponuje się z nowoczesną zabudową, może być też niezwykle trwały i praktyczny w utrzymaniu w czystości.

Materiał idealny

Szkło to świetny materiał, pozwalający tworzyć niesamowite kompozycje budujące kuchenną aranżację. Jest idealnym elementem kuchni nowoczesnej, minimalistycznej, ale dobrze też współgra z industrialną stylistyką. Tworzy również ciekawe zestawienia z drewnem, stalą czy kamieniem naturalnym. To, jaki przybierze ostateczny wygląd, w dużej mierze zależy od charakteru, jaki chcemy nadać naszej kuchni.
 

Układ doskonały

Szkło stanowi też doskonałe tło dla nowoczesnych, kuchennych sprzętów AGD. Z jednej strony pozwala w jeszcze większym stopniu wyeksponować piękno urządzeń, z drugiej tworzy zgraną, idealnie skomponowaną i przemyślaną, spójną całość kuchennej zabudowy. Szczególnie zgrane zestawienia powstają w przypadku urządzeń wyposażonych w szklane fronty lub wykonanych ze szkła. Wybierajmy więc szklane płyty grzewcze, dekoracyjne okapy czy piekarniki z jak największymi szybami na froncie.
 

Rozświetla

Szklany blat kuchenny doskonale odbija światło, zarówno naturalne, dzienne, jak i sztuczne. Pozwala więc świetnie rozświetlać wnętrze, dodając mu blasku i niesamowitej lekkości. Co więcej, odbijając światło optycznie powiększa kuchnię, co ma ogromne znaczenie, szczególnie w pomieszczeniu niewielkich rozmiarów. Szklany blat to też uosobienie krystalicznej czystości i świeżości, które w kuchni zawsze powinny być na pierwszym miejscu. Z jednej strony sprawia wrażenie delikatnego i kruchego, w rzeczywistości jednak jest niezwykle wytrzymały. Te dwie pozorne sprzeczności powodują, że nadaje się do kuchni jak mało który materiał.
 

Bezpieczny i funkcjonalny

Blat szklany powstaje zwykle ze sklejonych hartowanych szyb, które zazwyczaj są też dodatkowo wzmacniane specjalnym zbrojeniem. Pozwala to uzyskać niezwykłe właściwości szkła, dzięki którym jest wytrzymałe, odporne na działanie wysokich temperatur, a w razie uszkodzenia, nie pokaleczy użytkowników. Szkło jest też odporne na wilgoć, nie chłonie wody, co ma szczególne znaczenie w kuchni. Nadaje się więc na blat roboczy usytuowany w okolicy płyty grzewczej, piekarnika a nawet zlewozmywaka. Szklany blat nie wchłania zabrudzeń, trudno go trwale poplamić, a można go za to czyścić, nawet silnymi detergentami i środkami chemicznymi.


Nieograniczone możliwości

Szklany blat może przybierać przeróżne formy. Szkło może być błyszczące lub zmatowione, przezroczyste lub barwione. Wybierając szkło typu float decydujemy się na całkowicie przezroczystą taflę. Szkło ornamentowe z kolei, uzyskuje na etapie produkcji ciekawe, delikatne wzory, polecane jest więc dla osób ceniących subtelne urozmaicenia. Współczesne techniki produkcji umożliwiają również uzyskanie dowolnej barwy szkła lakierowanego, dlatego bez problemu można go dopasować do wystroju i wiodącej w pomieszczeniu kolorystyki. Osoby ceniące nowoczesny look mogą pokusić się o modne ostatnio cyfrowe nadruki lub zdjęcia, które można umieszczać na szkle. Mogą to być realistyczne obrazy przyrody, owoców, roślin, a także abstrakcyjne wizje artystyczne. Na zamówienie można też wykonać blat z ulubionym zdjęciem domowników. Niezwykły efekt uzyskamy podświetlając szklany blat ledowymi listwami, które wydobędą unikalny charakter szklanej tafli.
 

Wady na szkle...

Mimo licznych i niepodważalnych zalet, szkło ma też kilka minusów, które warto wziąć pod uwagę decydując się na blat kuchenny wykonany z tego surowca. Na tego typu blacie widać każdą smugę, nawet najdelikatniejsze zabrudzenia czy kropelki wody, nie mówiąc już o śladach palców. Potrzebuje więc regularnego czyszczenia i pielęgnacji. Szkło można też stosunkowo łatwo zarysować, dlatego nie zaleca się krojenia czy siekania bezpośrednio na blacie. Szklane blaty, wykonywane na zamówienie nie należą też do najtańszych, dlatego nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w angielskim stylu


Marzysz o spokojnym, pełnym ciepła, pozytywnie nastrajającym wnętrzu? Pragniesz...

Tapety winylowe w kuchni


Ciekawe wizualnie wzory, tematyczne i stylowe motywy dekoracyjne – tym odznaczają...

Kształt płytek w kuchni – sposoby na niebanalne...


Płytki w kuchni to wygoda i funkcjonalność, dlatego też – pomimo zmieniających...