Poznaj moc możliwości małej kuchni w rozmiarze 45 cm - Max Kuchnie
Poznaj moc możliwości małej kuchni w rozmiarze 45 cm - Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Producenci Producenci AGD KERNAU Poznaj moc możliwości małej kuchni w rozmiarze...

Kategorie

KERNAU


Poznaj moc możliwości małej kuchni w rozmiarze 45 cm

Niewielka kuchnia to wielkie wyzwanie aranżacyjne. Na niedużym metrażu trudniej zaplanować odpowiednio dużo miejsca do przechowywania, ale i niełatwo pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty AGD. Marka Kernau jednak znalazła kilka sposobów na to, by funkcjonalnie zagospodarować małą kuchenną przestrzeń. Poznaj nasze pomysły na małe kuchnie.

AGD do małej kuchni

 

Duża kuchnia czy mała – muszą znaleźć się w niej podstawowe sprzęty AGD. O ile swobodnie zmieścimy je na większej przestrzeni, o tyle w mniejszej kuchni może okazać się to nieco bardziej problematyczne. Idealnym rozwiązaniem do małej kuchni będą kompaktowe urządzenia w zabudowie, które pomogą zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca.

 

Aby ułatwić Ci stworzenie pięknej i funkcjonalnej kuchni o niewielkim metrażu przygotowaliśmy specjalną stronę, na której znajdziesz zestawienie kompaktowych sprzętów Kernau. Sięgnij po nasze inspiracje, by poznać praktyczne rozwiązania na miarę swojej kuchni.

 

Zabudowa meblowa do małej kuchni – jak zaprojektować?

 

Bardzo mała kuchnia, podobnie jak i duża, powinna być przede wszystkim funkcjonalna. To właśnie praktyczny układ zabudowy powinien być dla nas priorytetem, kiedy zabieramy się za projektowanie niewielkiej kuchni. Jak rozplanować ułożenie szafek kuchennych na niewielkiej przestrzeni?

 

Kuchnia zamknięta – to najtrudniejsze do urządzenia pomieszczenie. W zamkniętych kuchniach o niedużym metrażu z reguły stosuje się układ zabudowy w kształcie litery I, U lub L – w zależności od rozmieszczenia drzwi i chociażby tego, czy mamy do czynienia z kuchnią z oknem czy bez. Okno przynosi nam pewne ograniczenia względem montażu szafek wiszących czy okapu, niemniej jednak wpadające przez nie światło dzienne jest niezwykle cenne, ale może też optycznie powiększać dobrze zaprojektowaną kuchnię. Aneks kuchenny w bloku – kuchnia połączona z salonem to świetne rozwiązanie również, a może i zwłaszcza, w mieszkaniu, gdzie z reguły pomieszczenia mają ograniczoną powierzchnię. Otwarta kuchnia daje nam znacznie więcej możliwości aranżacyjnych.

Możemy w niej zastosować bardziej rozbudowany układ mebli: w kształcie litery U lub G – z półwyspem, ale i zaplanować dwurzędową zabudowę z wyspą. Barek czy wyspa wizualnie oddzielą kuchnię od salonu czy jadalni, ale będą też stanowić dodatkową przestrzeń roboczą oraz przyniosą więcej miejsca do przechowywania. Innym rozwiązaniem jest zaaranżowanie kuchni narożnej, szczególnie że w sklepach meblowych i salonach kuchennych możemy znaleźć gotowe zestawy mebli kuchennych narożnych do małych kuchni.

 

Wąska kuchnia – funkcjonalna aranżacja

ciasnej kuchni zawsze stanowi wymagający projekt. Z reguły najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o rozmieszczenie mebli, jest zabudowa w kształcie litery I, L albo – w nieco szerszych pomieszczeniach – U. Zdarza się również, że w wąskich kuchniach stosuje się zabudowę dwurzędową z równolegle umieszczonymi szafkami na przeciwległych ścianach.

 

Wystrój małej kuchni

Design niewielkiej kuchni musi być naprawdę przemyślany. Doskonałym wyborem będzie przykładowo styl nowoczesny, w którym często wykorzystuje się gładkie fronty w połysku. Odbijające światło, jasne szafki optycznie powiększą pomieszczenie. Jednocześnie minimalizm, jaki dominuje w nowoczesnych aranżacjach, sprzyjać będzie utrzymaniu porządku w małej kuchni. Nie oznacza to jednak, że malutka kuchnia nie może być przytulna. Równie dobrze możemy ją urządzić w stylu skandynawskim – minimalistycznym, ale nie tak surowym, jak styl nowoczesny, ze względu na obecność drewnianych elementów, czy w stylu prowansalskim, gdzie lekkości zabudowie dodają charakterystyczne przeszklone witryny.

 

Szczególnie ważną rolę w aranżacji małej kuchni ma także oświetlenie. W niewielkim pomieszczeniu można zastosować centralnie umieszczoną lampę sufitową. Jednak warto również zadbać o dodatkowe doświetlenie blatu roboczego, chociażby przy pomocy listwy LED. W małych kuchniach lepiej sprawdzi się światło o chłodnej i neutralnej barwie, a więc z zakresu 4000-5000K. Oświetlenie LED stosowane jest również w kompaktowych okapach Kernau. Diody LED są maksymalnie energooszczędne i gwarantują możliwość skutecznego doświetlenia płyty kuchennej.