Najczęstsze pytania dotyczące zlewozmywaków granitowych - Max Kuchnie
Najczęstsze pytania dotyczące zlewozmywaków granitowych - Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Producenci Producenci AGD PYRAMIS Najczęstsze pytania dotyczące zlewozmywaków...

Kategorie

PYRAMIS


Najczęstsze pytania dotyczące zlewozmywaków granitowych

Potocznie używa się określenia zlewozmywak granitowy. W poniższym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej grupy produktów.

1. Co to jest zlewozmywak granitowy?

Odp.Nazwa zlewozmywak granitowy przyjęła się dla zlewozmywaków kompozytowych, które składają się w ok. 70 – 80% z naturalnych wypełniaczy mineralnych i w ok. 20 - 30% z żywic akrylowych lub poliestrowych. Jest to materiał jednorodny, bez żadnej dodatkowej powłoki (poza powłokami antybakteryjnymi) ani zbrojenia wzmacniającego. Materiał z którego wykonywane są zlewozmywaki granitowe występuje pod wieloma nazwami handlowymi, które są na ogół połączeniem nazwy firmy i słowa granit: np. PYRAGRANIT firmy Pyramis


2. Jakie wypełniacze mineralne są stosowane przy produkcji zlewozmywaków granitowych?

Odp.: Podstawowym wypełniaczem jest barwiony i sylanizowany piasek kwarcowy o różnej granulacji oraz mączka kwarcowa i kaolin . Nie jest to mielona skała granitowa jak podają niektóre publikacje. Jednym z podstawowych minerałów z jakich składa się skała granit jest kwarc, krzem (Si) to podstawowy pierwiastek w kwarcu - stąd często spotykane zamiennie nazwy: granitowy, mineralny, kwarcowy, krzemowy, kamienny. Chodzi tu jednak o ten sam materiał. 


3.    Co to znaczy, że używa się sylanizowanego piasku?

Odp.: Każde ziarno pisaku w powiększeniu wygląda jak kawałek skały z dużą ilością nieregularnych wgłębień i dziur. Użyty w tej postaci materiał powodowałby zatrzymywanie wody i byłby trudny w utrzymaniu czystości. Dlatego producentom zależy na tym aby ziarna piasku były maksymalnie możliwie zbliżone kształtem do kuli. Osiągą się to między innymi przez proces chemiczny nazywany sylanizacją. Dzięki temu zwiększa się napięcie powierzchniowe wody na powierzchni zlewu a sam produkt jest łatwiejszy w pielęgnacji.


4. Czy gładkość powierzchni zlewozmywaka granitowego ma związek z zawartością wypełniacza?

Odp.: Gładkość powierzchni zależy przede wszystkim od stopnia wykończenia formy, w której wytwarzany jest zlewozmywak oraz ilości dodanej mączki kwarcowej. Często producenci wykonują tę powierzchnię jako chropowatą, aby nadać zlewozmywakowi wygląd zbliżony do kamienia naturalnego, mniej „plastikowy”. Zależy to również od aktualnej mody a także względów praktycznych (zlewozmywak gładki jest łatwiejszy do oczyszczenia niż chropowaty). Częstą praktyką jest zróżnicowanie chropowatości dna komory i jej ścianek.


5. Co decyduje o kolorze zlewozmywaka granitowego?

Odp.: O kolorze zlewozmywaka decyduje kolor użytego piasku kwarcowego, stosując mieszanki piasków w różnych kolorach można uzyskać wygląd zbliżony do kamienia naturalnego. Stosuje się również specjalne dodatki, które nadają produktom wygląd „metaliczny”.


6. Na rynku są również zlewozmywaki z tworzyw sztucznych, które są znacznie lżejsze od zlewozmywaków granitowych. Co to za materiał?

Odp.: Są to zlewozmywaki wykonane różnymi technologiami z laminatów, czyli tworzyw powstających z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach mechanicznych. Najczęściej jest to zbrojenie w postaci włókna szklanego i żywica poliestrowa. Włókno szklane może być użyte w postaci mat lub ciętych włókien zmieszanych z żywicą. Zlewozmywaki takie pokryte są tzw. żelkotem (ang. gelcoat), czyli gładką warstwą wykańczającą, która nadaje produktowi ostateczny wygląd i kolor.

 

Więcej informacji o produktach i marce Pyramis znajduje się na stronie www.pyramis.pl