Jak dobrać okap do powierzchni kuchni? - Max Kuchnie
Jak dobrać okap do powierzchni kuchni? - Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Producenci Producenci AGD VELGE Jak dobrać okap do powierzchni kuchni?

Kategorie

VELGE


Jak dobrać okap do powierzchni kuchni?

Wybór odpowiedniego okapu zapewni nam komfortowe warunki pracy w kuchni. By jednak nasze urządzenie mogło skutecznie pozbywać się oparów, dymu i intensywnych zapachów, jego wydajność musi być właściwie dobrana do metrażu pomieszczenia i jego specyfiki. Jak wydajny powinien być okap i jaki sprzęt sprawdzi się w otwartej, a jaki w zamkniętej kuchni?

Wielkość okapu i jego montaż

Rozmiar to pierwszy z czynników, który będzie miał wpływ na wydajność okapu. Im większa powierzchnia pochłaniania, tym szybciej okap absorbować będzie nieczystości. Warto pamiętać o tym, że szerokość okapu powinna być dobrana nie tylko do wielkości kuchni, ale w szczególności powinna korespondować z szerokością płyty grzejnej. Im szersza płyta, tym szerszy powinien być pochłaniacz. Nie bez znaczenia dla skutecznego działania okapu będzie także wysokość, na jakiej go zamontujemy. Będzie ona zależna od rodzaju obu sprzętów: zarówno okapu, jak i płyty grzewczej. I tak, okapy przyścienne należy instalować 40-50 cm nad płytą grzewczą – bez względu na to, czy jest to płyta gazowa czy elektryczna. Okapy okrągłe, w kształcie litery T (T-Line), prostokątne i retro powinny zawisnąć na wysokości 70-75 cm od kuchni gazowej i 60-70 cm od płyty elektrycznej. Taki sam dystans trzeba zachować pomiędzy płytą a okapem wyspowym. Kiedy natomiast zdecydujemy się na okap do zabudowy lub teleskopowy, nad płytą gazową winniśmy pozostawić 60 cm wolnej przestrzeni, a nad elektryczną 50 cm.

 

Wydajność okapu - jak dobrać do kubatury kuchni?

Zasada, której przestrzeganie ma nam zapewnić komfortowe warunki pracy w kuchni, mówi o tym, że powietrze w kuchni w przeciągu godziny powinno być wymienione 6 razy. Aby zatem obliczyć minimalną wydajność okapu odpowiedniego do naszej kuchni, powinniśmy jej kubaturę pomnożyć przez 6. Oczywiście, im wyższa będzie wydajność urządzenia, tym większą pewność zyskamy co do jego skuteczności. Pamiętajmy jednak o tym, że zasada ta ma zastosowanie wyłącznie w kuchniach zamkniętych. Jeżeli nasza kuchnia jest otwarta na jadalnię czy salon, pod uwagę powinniśmy brać nie tylko powierzchnię samej kuchni, ale całego pomieszczenia.

 

Dodatkowe funkcje wpływające na skuteczność okapu

Na efektywność okapu niebagatelny wpływ ma jego budowa. Przykładowo konstrukcja wymuszająca wentylację obwodową, jednocześnie podnosić będzie skuteczność działania urządzenia i ograniczać będzie emisję hałasu. Takie rozwiązanie zastosowano w okapie Mjøsa VCCH 9013.1 X marki Velge. Generowany hałas w tym modelu niwelowany jest także za sprawą panelu dźwiękochłonnego. Wysoka maksymalna wydajność, na poziomie 582 m3/h sprawia, że urządzenie sprawdzi się również i w przestronnych kuchniach.

 

Sięgnij po więcej informacji o produktach marki Velge i nadaj swojej kuchni innowacyjności oraz klimatu rodem z odległej Norwegii.