Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Kuchnia industrialna

ARANŻACJE


Kuchnia industrialna

Kuchnia w stylu industrialnym? Wydawać by się mogło, że to propozycja dla bardzo wąskiego grona wielbicieli skrajnie minimalistycznych, surowych wnętrz. Nic bardziej mylnego!

Pomieszczenie, w którym przygotowuje się, a przede wszystkim spożywa posiłki powinno być przytulne, przyjazne i ciepłe. Jak więc ma się do tego styl, w którym królują stonowane kolory, oszczędne w swym wyrazie meble, proste, minimalistyczne formy dodatków? Owszem styl industrialny inspiruje się dawnymi fabrykami i przetwórniami, gdzie główną role odgrywały szarości, proste formy zabudowy i wielkie przestrzenie. Jednak nie dosłownie. Kuchnia urządzona w tym stylu powinna być minimalistyczna i oszczędna w wyrazie, jednak nie musi być smutna i zimna.

Na zdjęciu: Studio Bossi

Postaw na kolor

W kuchni industrialnej powinna królować stonowana, ale niekoniecznie zimna paleta kolorów. Wszechobecne niech będą biel, czerń, ale przede wszystkim szarości w dowolnych zestawieniach i odcieniach. Wybierajmy je według gustu i indywidualnych potrzeb, kierując się dobrym samopoczuciem w kuchni. Popiele możemy zastosować na podłodze w postaci terakoty lub kamienia, na ścianach a nawet na suficie. Niech staną się elementem wyjściowym, tłem dla kuchennej zabudowy. Na ścianach można położyć płytki ceramiczne, najlepiej wielkoformatowe, łączone bezfugowo, ale doskonale prezentować się również będzie tynk dekoracyjny, swą strukturą przypominający surowy beton. Efektywnie może wyglądać kamień, zadbajmy jednak by nie przesadzić z jego ilością – w końcu ma być ozdobą i subtelnym elementem stylu.


Proste formy


Kuchenna zabudowa powinna być przede wszystkim prosta, minimalistyczna w swej formie. Zakazane są wszelkiego rodzaju zdobienia czy zbędne dekory. Najlepiej jeśli fronty będą geometrycznie proste, gładkie, wykonane z nowoczesnych materiałów jak stal, szkło, czy płyta MDF koniecznie lakierowana na wysoki połysk. Doda to nie tylko elegancji kuchennemu pomieszczeniu, ale też optycznie powiększy przestrzeń. Meble w kuchni industrialnej muszą być też funkcjonalne i pojemne, by mogły pomieścić wszystkie kuchenne akcesoria, ponieważ niewskazane jest zagracanie wnętrza industrialnego zbędnymi dodatkami, dekoracjami czy bibelotami. W przeciwnym wypadku będą stwarzały wrażenie bałaganu i ogólnego chaosu, a tego styl industrialny nie lubi.
 

Stal przede wszystkim

Industrial w kuchni kocha proste, surowe materiały, uwielbia kamień i szkło, ale też stal. Dlatego też nie bójmy się stosować jej w kuchni, tym bardziej, że jak w żadnym innym pomieszczeniu jej zastosowanie ma swoje uzasadnienie. Stalowe wykończenia, zlewozmywak czy sprzęty AGD idealnie będą komponować się z surowym wyrazem wnętrza. Błyszczący piekarnik, kuchenka mikrofalowa, lodówka czy okap to nieodzowne elementy kuchennego industrialu. Podobnie jak płyta grzewcza, która jeśli nie jest wykonana ze stali nierdzewnej może być ceramiczna, pod warunkiem, że będzie czarna i błyszcząca, odbijająca w sobie kuchenną przestrzeń. Dla podkreślenia stylu i charakteru wnętrza stal można zastosować również na ścianie za płytą grzewczą. To rozwiązanie może okazać się jednak równie efektowne, co dość mało funkcjonalne, ponieważ blacha odbija światło, które możne powodować dyskomfort dla wzroku, widać na niej też wszelkie kropelki wody, tłuszczu, o zabrudzeniach nie wspominając.
 

Oświetlenie

Nieodzownym elementem kuchni industrialnej musi być klimatyczne oświetlenie rodem z dawnej fabryki. Najlepiej sprawdzą się tu minimalistyczne reflektory podwieszone u sufitu. Nie zapominajmy też o oświetleniu dodatkowym, nad blatami roboczymi. Światło powinno się odbijać w lakierowanych frontach, polerowanej podłodze, płytkach ściennych czy stali zastosowanej w kuchni. Spotęguje to jeszcze bardziej klimat surowości i minimalizmu, wręcz laboratoryjnego wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie we wnętrzu wielu szklanych elementów, w tym też lamp. To nie tylko znak rozpoznawczy stylu, ale też materiał, który jak żaden inny wydobywa urok światła.
 

Ocieplić klimat

Dla osób ceniących sobie przytulność, styl industrialny może wydawać się zbyt surowy, monochromatyczny. Dopuszczalne są jednak pewne elementy, które mogą nieco przełamać wrażenia obcości i minimalizmu. W kuchni można zastosować elementy drewniane, idealnie komponujące się ze stalą, szarościami, bielą. Najlepiej stosować jasne gatunki drewna np. w postaci szafek kuchennych, półek czy blatów, koniecznie o prostych kształtach i formach. Przytulności wnętrzu dodadzą też rośliny, które mogą zagościć na kuchennym parapecie. Żywa, soczysta zieleń równie dobrze jak drewno komponuje się z industrialem. Jeśli jednak zależy nam na wprowadzeniu urozmaicenia do monochromatycznej kuchni, możemy zaryzykować i wprowadzić do wnętrza cieplejsze elementy np. w postaci surowej cegły na ścianie lub dodatkowego, wyrazistego koloru zastosowanego na jednej wybranej ścianie czy na fragmencie zabudowy meblowej. Idealną barwą będzie czerwień, stając się ciekawą opozycją z industrialnym charakterem wnętrza.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/urban-rustic-czyli-jak-stworzyc-sielskie-wnetrze-w-centrum-miasta-3267.html

Komentarze


3.33/5 3 3
3

Dla mnie takie wnętrze jest zbyt surowe - ale co kto lubi...


5

Mi się bardzo podoba, moja kuchnia utrzymana jest w podobnym klimacie.


2

kuchnia ma być funkcjonalna, niema co wymyslać

Zobacz również


Rozwiązania smart w kuchni - trendy 2020


Kuchnia jest wnętrzem, od którego wiele wymagamy. Ma być pomieszczeniem...

Kuchnia w starym wydaniu


Wizytówka każdej prawdziwej gospodyni domowej to nic innego jak zadbana i...

Biała kuchnia, czyli kuchnia po skandynawsku


Moda na jasne, nowoczesne wnętrza trwa w najlepsze! Wszędzie - szarości, beże, biel i...