Kuchnia w angielskim stylu
Marzysz o spokojnym, pełnym ciepła, pozytywnie nastrajającym wnętrzu? Pragniesz jednocześnie elegancji i szczypty luksusu w swojej kuchni? Zastanów się nad urządzeniem jej w stylu angielskim przywodzącym na myśl wiejskie rezydencje z czasów wiktoriańskich.
Uniwersalna
Kuchnia angielska jest przede wszystkim ponadczasowa. Jest wprost stworzona dla osób ceniących spokój, wiejską sielankę, wolno płynący czas. Nie zmienia to jednak faktu, że dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół i wykonanie z wysokiej klasy materiałów sprawia, że nie tylko szykownie i elegancko wygląda, ale będzie modna i urokliwa przez lata. Mimo, że w angielskich domach styl ten występuje już od kilku wieków, zdobył rzesze wiernych wielbicieli na całym świecie. I słusznie, bowiem w kuchni urządzonej w stylu angielskim miło się przebywa, gotuje, je. Jest prawdziwym sercem domu.
Naturalnie
Wyznacznikiem kuchni angielskiej są naturalne materiały, szczególnie drewno. Jest obecne na podłodze, ale i w postaci kuchennych mebli, kredensów, wiszących szafek. Najlepiej by były one wykonane z dobrych gatunków jak dąb, buk, czereśnia, olcha, które gwarantują nie tylko trwałość, ale i niezwykły, majestatyczny wygląd zabudowy. Z drewnem można poszaleć również w górnych partiach pomieszczenia, instalując pod sufitem drewniane, ozdobne belki, które dodadzą kuchni większego uroku i specyficznego klimatu. Na podłodze opcjonalnie może znaleźć się ceramika, podobnie jak na ścianach, szczególnie za płytą grzewczą, gdzie dodatkowo mogą pojawić się charakterystyczne, płaskie kolumienki.
Przyjazne kolory
Pomieszczenie kuchenne powinno być w miarę możliwości przestronne, jasne, ciepłe. Dlatego też na ścianach królują biele, beże, delikatne śmietanki. Zabudowa meblowa najlepiej czuje się w odcieniach kremowych. Dzięki zastosowaniu takich barw uzyskamy jasne, przyjazne dla oka wnętrze. Uniwersalizm tego stylu sprawia, że mimo, że początkowo dedykowany był on jedynie dużym przestronnym pomieszczeniom, dobrze wygląda też w kuchniach mniejszych rozmiarów, które wypełnione jasnymi barwami zdają się być większe niż są w rzeczywistości. Styl angielski nie jest jednak mdły i nudny, dopuszcza bowiem mocniejsze akcenty kolorystyczne w postaci kilku dodatków w kolorze butelkowej zieleni, mocnego niebieskiego lub bordo.
Meble
Charakterystyczne dla kuchni angielskiej są masywne, majestatyczne meble, wykonane z doskonałych gatunków z dbałością o każdy szczegół. Powinny być osadzone na stabilnych cokołach, w szczególnym przypadku mogą stać na bogato rzeźbionych nóżkach. Wiszące szafki również mogą stanowić osobne elementy, nie może wśród nich zabraknąć szafki z przeszkleniami, za którymi będzie można wyeksponować piękną zastawę czy bogato zdobiony wazon. Fronty muszą być frezowane, zdobione i rzeźbione, a uchwyty koniecznie nawiązujące do tradycji, bez względu na kształt powinny być retro. Warto pokusić się o ozdobne okucia i mosiężne detale. W kuchni angielskiej nie powinno też zabraknąć kredensu i stołu. Jeśli już nie ma miejsca na duży, mieszczący wszystkich domowników na raz, postarajmy się o symboliczny, niewielki stolik lub przynajmniej barek.
Retro AGD
Ideałem będzie dobranie do angielskiej kuchni sprzętów w stylu retro. Mosiężne, postarzane uchwyty, obłe kształty, sprawiające wrażenie ciężkich i masywnych urządzeń oddadzą klimat wiktoriańskich kuchni. Warto zastanowić się też nad okapem – w angielskiej kuchni powinien on być bardzo charakterystyczny duży, rzeźbiony, przykuwający uwagę. Oprócz swych oczywistych zadań może jednocześnie pełnić funkcję półeczki, na której będzie można eksponować dodatki i bibeloty.
Mnogość mile widziana
W kuchni angielskiej pełno też dekoracji, dodatków. Ściany ozdobione pięknymi talerzami, wyeksponowana zastawa stołowa czy kubki na wierzchu to jedne z bardziej charakterystycznych elementów. Można pokusić się też o słoiki z przetworami, rzeźbiony zegar czy akcesoria kuchenne codziennego użytku. Ważne, by w miarę możliwości były utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej. Ich mnogość nie przytłacza i nie stwarza wrażenia chaosu, bowiem przeciwwagą i jednocześnie tłem dla nich są stonowane, jasne barwy podłogi, ścian i zabudowy meblowej. Wszystko pozostaje więc w idealnej symbiozie i równowadze, tworząc wrażenie doskonale zaplanowanego, uporządkowanego i dopilnowanego w każdym detalu wnętrza.
klasa sama w sobie
ZA ELEGANCKO jak dla mnie - ale kazdy ma swoj gust