Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Aranżacje / Wnętrza / Kuchnia miejscem spotkań towarzyskich

Wnętrza

Kuchnia miejscem spotkań towarzyskich

Ulubione0

Każde wnętrze mieszkalne ma swoje konkretne przeznaczenie i w związku z tym pełni ściśle określone, odgórnie narzucone funkcje. Na tej podstawie salon można uznać za pokój najbardziej reprezentatywny, z kolei sypialnię za oazę spokoju. Gabinet ma służyć przede wszystkim do wzmożonego wysiłku intelektualnego, łazienka do relaksu i dbania o urodę, a do czego kuchnia? I przy tym ostatnim pomieszczeniu zatrzymamy się nieco dłużej, bowiem cech przypisywanych solidnie urządzonemu lokum kuchennemu jest znacznie więcej niż właściwości, jakimi odznaczają się powyżej przybliżone pokoje naszego domowego zacisza.

Nie tylko do pichcenia

 

Pierwsze, co przychodzi na myśl, kiedy w grę wchodzi charakterystyka przeznaczenia kuchni, to skojarzenie z jedzeniem. Owszem, to w tym pomieszczeniu przygotowujemy poszczególne posiłki dla siebie i pozostałych domowników, w nim gotujemy, krzątamy się przy pieczeniu czy przyrządzaniu smakołyków. Nie oznacza to natomiast, że opisywane w niniejszym artykule wnętrze nie ma innej roli do spełnienia poza typowo praktyczną i użyteczną. Dobrze jest podkreślić, iż w swojsko urządzonej i stosownie pod względem projektowym zaaranżowanej kuchni – nieważne czy w mieszkaniu w bloku, czy też w domku jednorodzinnym bądź zabudowie szeregowej – można miło spędzać czas w gronie najbliższych. Kuchnia, będąc miejscem bardzo klimatycznym i przytulnym zarazem, doskonale sprawdza się, jako punkt zbiórek rodzinnych a nawet pokój spotkań towarzyskich. W tym pomieszczeniu lubimy przesiadywać z kubkiem ulubionego napoju czy talerzykiem pachnącego ciasta wyjętego prosto z piekarnika. Przy kuchennym stole biesiadujemy w akompaniamencie krewnych czy to na świętach czy podczas niedzielnego obiadu. Kuchnia to również miejsce zaciętych rozmów lokatorów oraz pokój, do którego zapraszamy serdecznych przyjaciół czy odwiedzających nas sąsiadów.

 

Jak zaaranżować, by się nie wstydzić?

 

Skoro ustaliliśmy już we wcześniejszym akapicie, że pomieszczenie kuchenne jest znakomitym wnętrzem do prowadzenia życia towarzyskiego, dobrze jest skoncentrować się teraz w głównej mierze na właściwej aranżacji owego kącika, aby móc śmiało i bez skrępowania zaprosić do niego wszystkich przybyłych do nas gości. Kuchnia może sprzyjać spotkaniom wszelkiej maści, ale musi być połączeniem praktyczności oraz estetyki. Funkcjonalność i użyteczność są nam niezbędne na co dzień, do realizacji standardowych obowiązków domowych, z kolei jeżeli chodzi o uczynienie z wnętrza kuchennego lokum reprezentacyjnego, nadrzędną cechą okazuje się zadbanie również o sferę wizualną. Najważniejsze w tym przypadku to stworzenie dobrego klimatu pozwalającego na swobodne samopoczucie w urządzanym lokalu. Na pewno znakomity nastrój wprowadzą elementy drewniane – drewno jest tworzywem naturalnym, pachnącym, określanym, jako szlachetne, ciepłe i bardzo wojskie. Tym samym, zasiadając do drewnianego stołu stojącego w otoczeniu również drewnianych szafek i kredensów, bez dwóch zdań poczujemy się jak we własnym, przytulnym domu. Sielską nutę możemy zainicjować także poprzez subtelnie dobrane akcesoria i motywy dekoracyjne. Warto powiesić na ścianach wdzięczne, typowo kuchenne obrazy – na przykład martwą naturę przedstawiającą produkty żywnościowe czy pejzaże. Możemy też ulokować nad sprzętami suszone wiązki ziół, które dodadzą przyjemnego aromatu tuż po przekroczeniu progu kuchni czy nawet poprzybijać sztuczne ozdoby w postaci imitacji czosnków czy cebulek, co zapewni urok aranżowanemu wnętrzu. Niesztampowo będzie także wtedy, kiedy połączymy kuchnię z jadalnią, a jeżeli się da to nawet z salonem. Wtedy w momencie przyrządzania posiłków czy sprzątania w pomieszczeniu kuchennym, nie będziemy opuszczali gości przebywających w salonie. To sprzyja pogłębieniu relacji międzyludzkich, budowaniu silniejszych więzi i integracji osób zgromadzonych w danym mieszkaniu czy domu.

Zobacz również

Kuchnia w stylu glamour

Kuchnia w stylu glamour

Umiar w dobrym guście Aranżacji kuchni w stylu glamour to spore wyzwanie, ale wystarczy...

Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni

Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni

Same plusy Szklane panele już od jakiegoś czasu triumfują w kuchennych aranżacjach. To...
Komentarze (1)
1
Gość
Michalina
2016-02-05 15:45:43

Spotkania towarzyskie w kuchni? Czemu nie! Kiedy zapraszam do siebie gości, staram się aby ten czas upływał nam na wspólnym gotowaniu. Każdy wnosi coś do siebie i przygotowana potrawa jest jedyna w swoim rodzaju. Polecam każdemu!

Twój komentarz
Ocena