Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Materiały wykończeniowe Chwytaj! Kilka słów o kuchennych uchwytach

Materiały wykończeniowe


Chwytaj! Kilka słów o kuchennych uchwytach

Urządzając współczesną kuchnię dokładamy wszelkich starań, by dobrać odpowiednie kolory, desenie, formy i materiały meblowej zabudowy. To one w dużej mierze decydują o wyglądzie i charakterze kuchni. Równie istotne są jednak uchwyty meblowe, które dopełniają całości, a nieodpowiednio dobrane potrafią zniweczyć cały zamierzony efekt dekoracyjny i... funkcjonalny.

Styl ma znaczenie

Dobór odpowiednich uchwytów uzależniony powinien być od stylu i charakteru kuchni. Inne bowiem będą współgrać z nowoczesną zabudową, inne dostosują się do stylu romantycznego, jeszcze inne stanowić będą kropkę nad „i" w kuchni rustykalnej. Przyjmuje się, że w nowocześnie urządzonych kuchniach minimalistycznych, również uchwyty powinny być minimalistyczne, proste, geometryczne. Dobrze sprawdzą się tu więc długie relingi, najczęściej srebrne, ale możemy pokusić się też o uchwyty gałkowe, pod warunkiem, że gałka również przybierze minimalistyczną, nowoczesną formę. Tradycyjne, najczęściej porcelanowe gałki, często zdobione różnymi motywami kwiatowymi idealnie wpiszą się w charakter kuchni wiejskiej, rustykalnej, sielskiej czy chociażby urządzonej w stylu Shabby Chic. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są też nietypowe uchwyty wykonywane na specjalne zamówienie. Można wtedy ich formę, kolory czy wykończenie dostosować do swych indywidualnych upodobań, tworząc niepowtarzalne uchwyty zdobione np. kryształkami Swarowskiego, bursztynami lub dekoracyjnymi kamykami.


Ilość śrub ma znaczenie


Sposób montażu uchwytów ma wpływ nie tylko na to, jaki rodzaj wybraliśmy, ale też na możliwość wymiany uchwytów na inne, w sytuacji, kiedy dotychczasowe już się nam znudzą. Można zatem wybrać gałki – montowane za pomocą jednej śruby lub najczęściej spotykane w nowoczesnych kuchniach, uchwyty przykręcane na dwóch śrubach. Mają one różny rozstaw, tak by ich wielkość można dostosować do szerokości szafki czy szuflady. Jeszcze inną formą są uchwyty listwowe, mało widoczne, dyskretne, których długość, również można dopasować do wielkości frontu kuchennego. Podobnie jak tradycyjne uchwyty są one montowane za pomocą dwóch śrub. Decydując się na wymianę dotychczasowych uchwytów kierujmy się zatem nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim rozstawem poprzednich otworów.
 

Funkcjonalność przede wszystkim

Dobrze mieć świadomość, że uchwyty meblowe to nie tylko ważne elementy dekoracyjne. Muszą one doskonale spełniać też swoją podstawową funkcję, dlatego warto wybrać model, który pozwoli sprawnie i łatwo otwierać kuchenne fronty. Przed zakupem dobrze jest zatem sprawdzić, jak „leżą" w dłoni, czy łatwo wsuwają się w nie palce itp. Ze względu na łatwe utrzymanie ich w czystości lepiej wybierać w miarę gładkie uchwyty bez zbędnych frezowań, wgłębień, zdobień itp. Podobnie jest też z wykończeniem – na uchwytach matowych znacznie mniej widoczne są odciski palców, czego nie można powiedzieć o ich błyszczących odmianach. Uchwyty kuchenne muszą też być niezwykle solidne i trwałe, bowiem często w szufladach przechowuje się dużo, niejednokrotnie ciężkich produktów, a szafki są dość często eksploatowane. Wybór tylko wysokiej jakości produktów gwarantuje bezawaryjne i długookresowe korzystanie, bez obaw o odkręcanie, odczepianie czy poluzowanie uchwytów.
 

Są, a jakby ich nie było

Wielu producentów i projektantów kuchni proponuje swoim klientom rozwiązania bezuchwytowe. Zamiast tradycyjnych gałek lub listew od wewnętrznej strony frontu meblowego montuje się specjalne systemy, dzięki którym szafka lub szuflada otwiera się po lekkim naciśnięciu drzwiczek. To dość popularne ostatnio rozwiązanie stosowane szczególnie w kuchniach nowoczesnych, futurystycznych, jednak warto pamiętać, że nie sprawdzi się na ciemnych, błyszczących meblach. Na tego typu powierzchni odznaczają się bowiem nieestetyczne ślady palców. Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy tradycyjnymi uchwytami a ich brakiem jest zastosowanie specjalnych frezowań we fontach, na ich krawędziach lub uchwyty zintegrowane lub wpuszczone w kuchenny front tworzące z nim jedną płaszczyznę.

Komentarze


2.50/5 2 2
4

ja pomalowałam ręcznie moje uchwyty kuchenne - etniczne wzory wyglądają pięknie na białych gałkach


1

to bardzo wazny dodatek!

Zobacz również


W kontakcie z naturą


Obecne trendy dużo uwagi poświęcają nowoczesnym, minimalistycznym kuchniom. Są one...

Wyspy kuchenne w domu – o czym pamiętać?


Współczesne kuchnie coraz częściej wyposażane zostają w takie elementy...

Konglomerat i kompozyty – materiały wykończeniowe do...


Kuchnia to serce każdego domu, dlatego też istotne jest, aby to wnętrze urządzić jak...