Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Przełamać stereotypy, czyli niestandardowe...

ARANŻACJE


Przełamać stereotypy, czyli niestandardowe kształty w kuchni

Wnętrza kuchenne jak nigdy dotąd otwierają się na nowości. Dotyczy to zarówno stylistyki, technologii, barw, ciekawych rozwiązań, jak i nowatorskiego spojrzenia na sprzęty AGD i elementy wyposażenia. A w szczególności ciekawych form i kształtów. Czym więc mogą zaskoczyć producenci takich urządzeń?

Nietypowe kształty

Już od jakiegoś czasu producenci oferują niestandardowe, ciekawe i niejednokrotnie praktyczne formy swych urządzeń. Mogą być one nie tylko ciekawą ozdobą kuchni, ale i nierzadko okazują się świetnym rozwiązaniem pozwalającym zagospodarować problematyczną przestrzeń, np.

 • Prostokątne płyty grzewcze, zarówno elektryczne jak i gazowe, których palniki zamiast być umiejscowione na wierzchołkach kwadratu, ustawione są szeregowo, jeden obok drugiego. Takie rozwiązanie sprawdzi się w kuchni, w której nie ma miejsca na głęboki blat, za to można sobie pozwolić na zarezerwowanie dość dużej szerokości blatu właśnie dla płyty grzewczej. Z reguły jednak tego typu płyty wybierane są do przestronnych kuchni, w których dobrze się prezentują. Zwykle takie płyty mają głębokość oscylującą w okolicach 40-45 cm, za to szerokość jest imponująca, sięga bowiem nawet 90 cm! Ich niewątpliwą zaletą jest swobodny dostęp do wszystkich pól grzewczych i brak konieczności sięgania nad gotującymi się potrawami, jak to ma często miejsce podczas gotowania na tradycyjnych płytach.
 • Płyty narożne – zaprojektowane specjalnie z myślą o zagospodarowaniu problematycznego narożnika w kuchni. Model tego typu ma kształt litery L o równych ramionach, na każdym rozlokowane są po dwa pola grzewcze lub palniki. Dzięki temu cała powierzchnia blatu jest w pełni wykorzystana, a dostęp do palników niczym nieskrępowany. Płyty tego typu to modele zarówno dla osób chcących urozmaicić swe kuchenne wnętrze nietypowym AGD, jak i dla właścicieli małych pomieszczeń, pragnących funkcjonalnie zagospodarować każdy wolny centymetr.
 • Na rynku dostać można też płyty o bardziej nietypowych i ciekawych kształtach, np. model przypominający nerkę oraz płyty o niestandardowym rozmieszczeniu palników lub o nietypowej liczbie pól grzewczych.
 • Kwadratowy lub okrągły zlewozmywak to wciąż nietypowy widok w naszych kuchniach, mimo, że pomysł na tego typu kształt nie jest wcale nowy. Nikogo jednak to nie dziwi, ponieważ zwykle tego typu zlewozmywaki nie są duże, nie mają ociekacza, przez co są mało praktyczne. Sprawdzą się bardziej jako ozdoba kuchni, niż jako jej funkcjonalny element wyposażenia, chyba, że z pomieszczenia korzystamy sporadycznie, w dodatku unikając ręcznego zmywania.
 • Zlewozmywak narożny, podobnie jak płyta grzewcza tego typu, przystosowany jest do zabudowy kuchennego narożnika, zwykle ma kształt litery L, na ramionach której mogą być zastosowane dowolne konfiguracje komór i ociekacza.
 • Bardziej wyrafinowane formy zlewozmywaków, tj. delikatnie zaokrąglony trapez, elipsa czy subtelna fala z pewnością trafią w gusta osób szukających „czegoś więcej" dla swej kuchni.
 • W świecie okapów również nie brakuje ciekawych form, które z pewnością znajdą swych zagorzałych wielbicieli. Znany, „rurowy" okap wyspowy, mimo, że w ofercie producentów AGD obecny od lat, nadal jest traktowany jako inny, ciekawy, mniej standardowy.
 • Różnorodne formy ścięte okapów przyściennych pozwalają nieco nowocześniejszym wzrokiem spojrzeć na odprowadzanie oparów i spalin.
 • Producenci idą jednak o krok dalej, proponując modele wcale nie przypominające wyciągów i pochłaniaczy np. okap składający się z kilkunastu trójkątnych płaszczyzn, tworzących niesamowitą, trójwymiarową bryłę, która dodatkowo zwisa na subtelnych linkach, dając wrażenie niezwykłej lekkości lub okap przypominający peryskop łodzi podwodnej.
 • Zwolennikom minimalizmu z pewnością do gustu przypadną okapy sufitowe – które są praktycznie niewidoczne, w przeważającej większości obudowane specjalnym sufitem podwieszanym lub okapy blatowe – modele zintegrowane z blatem, chowane w nim i wysuwanie ponad jego poziom jedynie w trakcie gotowania.
 • Ciekawym pomysłem na modne zagospodarowanie przestrzeni są też lodówki Side by Side, z zewnątrz bardziej przypominające pojemne szafy rodem z garderoby niż chłodziarki. Tego typu lodówki są niezwykle pojemne, ich podwójne drzwi umieszczone obok siebie, zazwyczaj otwierają się na zewnątrz. Niestety lodówki Side by Side zajmują sporo miejsca, dlatego nie mogą sobie na nie pozwolić właściciele niewielkich pomieszczeń.
 • Nietypowym kształtem mogą też pochwalić się drobne AGD jak chociażby ekspresy do kawy czy tostery, swą formą przypominające człowieka lub postać z bajki.

Komentarze


2.00/5 2 2
3

ciekawe


1

zgadza się warto przeczytać, ale nie jest to za bardzo odkrywcze

Zobacz również


System zarządzania szafką, czyli kuchenne cargo


Cargo już od kilku lat święcą triumfy w nowo urządzanych kuchniach. Nikogo to...

Kuchnia z dębowego drewna


Drewniane meble kuchenne są synonimem wysokiej jakości i ponadczasowości. Są też...

Kuchnia pod skosami


Poddasze to obecnie dość popularny element wnętrza, który dzięki nietypowym...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności