Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Co na front?

Porady


Co na front?

W każdej kuchni główną rolę odgrywają meble, ich forma, kształty czy kolorystyka. Niemniej ważne są też fronty kuchenne, które w znaczący sposób wpływają na estetykę wnętrza.

Fronty wykonuje się z rożnych materiałów, mogą przyjmować rozmaite formy, wykończenia i barwy. Możemy wybierać w setkach wzorów, a firmy wykonujące meble kuchenne są w stanie wykonać każdą, nawet najbardziej nietypową szafkę.

Na zdjęciu: Studio Anmar

Materiał

Najczęściej spotykanymi materiałami, z których wykonuje się fronty kuchenne są:

Drewno – najszlachetniejszy z materiałów, niezwykle dekoracyjny i trwały. Kuchnia wykonana z drewna zachwyci swym klimatem i niepowtarzalną grą słojów. Niestety jest to też jeden z najdroższych surowców do wykonania mebli kuchennych. Zwykle stosuje się płyty o grubości ok. 2 cm z brzozy, buka, dębu, jesionu czy czereśni. Decydując się na tego typu meble możemy mieć pewność, że posłużą nam przez długie lata. Co więcej, jeśli już stracą nieco elegancji można je bez trudu odrestaurować i tchnąć w nie nowe życie. Wspomniane gatunki są dość drogie, dlatego coraz częściej zamienia się je na nieco tańsze, np. sosnę, świerk czy olchę. Niestety wraz z ceną spadają też walory dekoracyjne drewna, dlatego często tanie gatunki poddaje się bejcowaniu, by imitowały droższe.


 

MDF – płyty pilśniowe, które wytwarza się ze zmielonego, sprasowanego drewna. Pokrywane są folią PVC lub lakierem, przez co dostępne są w licznych barwach i wzorach. Ponadto dają się łatwo kształtować, dzięki czemu mogą przybierać różne formy i kształty, np. półokrągłe. Do produkcji mebli zazwyczaj stosuje się MDF-y o grubości 16 – 19 mm.
 

Płyta wiórowa - powstaje ze sprasowanych wiórów drzewnych z dodatkiem żywic. Jest stosunkowo tania ponieważ wykonuje się ją z drewna odpadowego lub nienadającego się na lite deski. Zwykle do wykonania mebli kuchennych wykorzystuje się materiał o grubości 18 mm. Ponieważ płyty są dość kruche, wykonuje się z nich tylko proste formy frontów – bez jakichkolwiek żłobień czy zaokrągleń. Mogą być pokryte laminatem, fornirem lub lakierem, przez co ilość dostępnych wzorów i kolorów jest niemal nieograniczona.
 

Fornir czy lakier?

Jeśli nie zdecydujemy się na wybór mebli drewnianych, warto zastanowić się nad wykończeniem płyt, z których wykonane fronty naszych szafek kuchennych. W nowoczesnych kuchniach idealnie sprawdzi się fornir lub lakier.
Fornir to nic innego jak drewno, ale w postaci bardzo cienkich płatów, które pozyskuje się poprzez precyzyjne skrawanie. Fronty fornirowane są estetyczne, stwarzają klimat przytulności w kuchni, są dostępne w setkach wzorów i kolorów. Co ważne, mogą być wykonane z egzotycznych gatunków drewna, co z pewnością podniesie walory estetyczne kuchennej zabudowy. Są przy tym stosunkowo tanie (w porównaniu do litego drewna), właściwie niczym nie ustępując frontom drewnianym. Co więcej, płyty fornirowane mogą mieć bardzo dużą powierzchnię, zachowując przy tym jednolitą strukturę, co z pewnością sprawdzi się, szczególnie w nowoczesnych, kuchniach. Świetnie prezentują się w zestawieniu ze stalą, szkłem czy płytą lakierowaną. Niestety główną wadą forniru, przez którą przegrywa on potyczkę z litym drewnem, jest brak możliwości rzeźbienia w tym materiale. Dlatego miłośnicy tradycyjnych, rustykalnych kuchni pełnych frezowań i precyzyjnych rzeźbień muszą zrezygnować z tego typu wykończenia.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje forniru:

naturalny – pozyskiwany ze sortowanego drewna, zachowujący strukturę słojów. Fronty wykonane z takiego forniru będą niepowtarzalne, jednak mogą różnić się też pod względem odcieni czy nawet barwy.

modyfikowany – uzyskuje się go z wcześniej barwionego drewna, gwarantuje więc pełną powtarzalność wzoru i barwy.
Lakier jest ostatnio niezwykle popularny we współczesnych, nie tylko minimalistycznych kuchniach. Świetnie prezentuje się na frontach szafek, idealnie komponując się ze sprzętem AGD, czy tez dekoracyjnymi dodatkami. Fronty lakierowane są trwałe, dość odporne na działanie wilgoci, dlatego szczególnie polecane są do pomieszczeń kuchennych. Dostępne w setkach kolorów, niestety nie w każdym pomieszczeniu będą prezentować się estetycznie. Na frontach lakierowanych na wysoki połysk widać każdy odcisk palca (z wyjątkiem białych frontów), dlatego warto zastanowić się nad wybieranym kolorem lub rodzajem lakierowanej powłoki. Można bowiem wybrać opcję lakieru w półmacie lub macie.

Komentarze


2.00/5 2 2
4

Wiecie jak zabezpieczyć drewniane fronty przed wilgocią i zabrudzeniami - tak powszechnymi w kuchni?


U mnie w kuchni fronty są lakierowane, wyglądają świetnie, bardzo elegancko, nowocześnie, a co najważniejsze jak dla mnie to łatwość ich czyszczenia jak i pielęgnacji. Polecam

Zobacz również


Piec kaflowy w kuchni? Czemu nie!


Piece kaflowe dla wielu są synonimem dobrej, pełnej ciepła i rodzinnego klimatu...

Metamorfoza kuchni bez wydawania fortuny na remont


Nie możesz już znieść widoku swojej kuchni, ale nie stać Cię na jej gruntowny...

O kolorach w kuchni


Kuchnia to serce każdego domu. W tym pomieszczeniu spędzamy masę czasu, wykonując...