Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Pomysły na przeszklone szafki kuchenne

Porady


Pomysły na przeszklone szafki kuchenne

Kuchnia jest wnętrzem, w którym duże znaczenie mają zarówno kwestie funkcjonalne i praktyczne, jak i estetyka. Urządzając kuchnię dbamy więc, aby odzwierciedlała nasze indywidualne potrzeby i pasowała do gustów domowników, ale także była miejscem urządzonym zgodnie z aktualnymi trendami. Współcześnie zauważyć można trend skoncentrowany na otwieraniu zabudowy meblowej, czyli pozbywaniu się monochromatycznych, jednolitych mebli, które są w pełni zabudowane frontami. Stąd powrót mody na regały kuchenne, otwarte półki i szafki, ale także na przeszklone szafki kuchenne stanowiące swoisty kompromis pomiędzy otwartą i zamkniętą formą mebli kuchennych. Jak zaaranżować efektowną kuchnię z przeszklonymi szafkami?

Na zdjęciu: Studio Mebli Zoya

Jeszcze do niedawna panowała moda na pełną zabudowę meblową, w której fronty tworzą jednolitą powierzchnię co daje wrażenie ściany. Obecnie z coraz większym przekonaniem odchodzimy od skrajnie stonowanych, minimalistycznych aranżacji kuchennych starając się w ten sposób w pewnym stopniu powrócić do korzeni tego wnętrza, czyli uczynić kuchnię bardziej przytulną i rodzinną. Kuchnia jako serce domu staje się miejscem integrującym rodzinę i sprzyjającym przebywaniu w niej. Jednym ze sposobów uzyskania takiego efektu jest otwieranie szafek kuchennych. Moda na regały i otwarte półki doskonale wpływa na tworzenie aranżacji kuchennych bardziej naturalnymi i swojskimi. W związku z tym także przeszklone szafki powróciły do świata designu wnętrzarskiego i to z wielkim impetem. Do niedawna w głównej mierze były one kojarzone z aranżacjami kuchennymi, które zostały zaprojektowane w myśl stylu klasycznego. Zazwyczaj stosowane są bowiem we wnętrzach w stylu angielskim, prowansalskim, włoskim, a także w kuchniach stylizowanych neoklasycznie. Obecnie jednak przeszklone szafki górne wiodą prym także w aranżacjach nowoczesnych, skandynawskich, a nawet retro. Wynika to z faktu, że takie rozwiązanie jest nie tylko ciekawe estetycznie, ale pozwala nadać aranżacji kuchennej swoistej lekkości i charakterystycznej elegancji o niewymuszonym wyrazie.

Przeszklone szafki górne w kuchni

Przeszklone szafki zazwyczaj stosowane są w górnej części zabudowy, gdyż w taki sposób prezentują się najkorzystniej. Co prawda zdarzają się projekty przewidujące przeszklenia także w dolnej linii mebli kuchennych, ale wówczas to rozwiązanie nie należy do zbyt praktycznych i bezpiecznych np. w przypadku, gdy w domu przebywają małe dzieci. Ponadto największą zaletą zastosowania przeszkleń w górnej części zabudowy meblowej jest to, że nadają one całej aranżacji wrażenia lekkości, bowiem przełamują masywność szafek. Ponadto szkło pięknie odbija naturalne światło, w związku z czym pomieszczenie wydaje się być bardziej rozświetlone i przestronniejsze. Efekt przestronności w nowoczesnych aranżacjach jest wyjątkowo pożądany, więc przeszklone szafki idealnie wpisują się w ten trend. Szkło we wnętrzach zawsze prezentuje się efektownie i nadaje swoistej klasy, więc przeszklenie szafek kuchennych uczyni wnętrza jeszcze bardziej stylowymi. I choć konkurencją dla tego rozwiązania są otwarte półki i szafki w formie regałów, to jest coś w czym przeszklenia zdecydowanie wygrywają te eliminacje. W przeszklonych szafkach możemy w taki sam sposób wyeksponować poszczególne elementy kuchenne np. zastawę stołową lub kawową, ale przy okazji szkło doskonale je ochrania przed osadzającym się kurzem oraz tłuszczem powstającym podczas smażenia potraw. Dzięki przeszkleniom przechowywane rzeczy są więc dobrze chronione, a na dodatek prezentują się wyjątkowo efektownie za szkłem.

Aranżacje kuchni z przeszklonymi szafkami

Mimo że jeszcze do niedawna wydawać by się mogło, że przeszklenia najlepiej wyglądają wyłącznie w aranżacjach o klasycznym wyrazie, to współcześnie idealnie wpisują się w niemal każdy styl i design. Biorąc pod uwagę, że obecnie panuje wyjątkowa moda na eklektyzm, to zyskujemy praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie łączenia różnych wzorów, kolorów, nurtów wzorniczych, a także materiałów. W nowoczesnej kuchni przeszklone szafki będą pięknie się prezentować w zestawieniu z drewnianymi lub białymi meblami, a także jako przełamanie minimalistycznych aranżacji w skandynawskim stylu. Wówczas najlepiej się sprawdzą szyby transparentne, w prostej formie pozbawionej dekorów. Dzięki temu zabudowa meblowa wyglądać będzie spójnie i harmonijnie. W aranżacjach eklektycznych możemy z powodzeniem wybierać nieco bardziej finezyjne przeszklenia. Doskonale się prezentują między innymi szyby mleczne, barwione, grawerowane bądź wzbogacone dekorami. W kuchniach w stylu industrialnym pięknie wyglądać będą meble kuchenne z czarnymi, metalowymi szprosami.

Warto także pamiętać o tym, że w aranżacjach kuchennych, w których meble posiadają przeszklenia istotne znaczenie ma to, co w nich przechowujemy. Wnętrze tych szafek powinno być tak zorganizowane, aby nie wyglądało na zabałaganione lub byle jakie. Dobrym pomysłem jest wyeksponowanie w nich ładnych zastaw stołowych, kompletów kawowych lub ozdobnych pojemników. Dzięki temu kuchnia będzie prezentować się zjawiskowo.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/mleczne-szklo-do-kuchni-3019.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-cala-w-szkle-192.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/pomysl-na-szklo-w-kuchni-2202.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/szklo-na-scianie-w-kuchni-przedstawiamy-zalety-takiego-rozwiazania-1859.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wszechobecne-szklo-czyli-ciekawa-aranzacja-twojej-kuchni-1776.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Na ludową nutę, czyli styl folkowy w kuchni


Połączenie nowego ze starym, minimalistycznego z ludowym to ostatnio bardzo modny i...

Styl hygge – kuchnia pełna domowego blasku


Zastanawiasz się czym jest hygge, a może znasz już ten duński styl życia i chcesz...

Kuchnia industrialna


Kuchnia w stylu industrialnym? Wydawać by się mogło, że to propozycja dla bardzo...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności