Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak łączyć kolory mebli kuchennych?

Porady


Jak łączyć kolory mebli kuchennych?

Aranżacja kuchni może zostać zaprojektowana w różnych stylach wzorniczych, aczkolwiek dobrana kompozycja kolorystyczna będzie miała ostateczny wpływ na estetykę wnętrza. Warto więc umiejętnie dobierać i łączyć kolory szafek kuchennych, blatu i pozostałych elementów wyposażenia, aby móc cieszyć się spójnym i efektownym wnętrzem. Sprawdź, jak można łączyć kolory w kuchni.

Na zdjęciu: Studio Mebli Pio-Mar

Kolory a styl wnętrzarski


Każdy kto planuje aranżację swojej przyszłej kuchni, powinien w pierwszej mierze określić jaki styl wnętrzarski najbardziej odpowiada gustom domowników. Dobierając odpowiednią stylistykę i trzymając się jej podczas aranżowania kuchni, uzyskamy wnętrze, które będzie spójne i przyjemne dla oka. Można wyróżnić wiele stylów wnętrzarskich, aczkolwiek każde z nich można przypisać do jednej z dwóch ogólnych tendencji – nowoczesnej lub klasycznej. We wnętrzach w stylu klasycznym idealnie sprawdzą się połączenia ciepłych kolorów ziemi, czyli ciemnych brązów z kremowymi pastelami, złamanych bieli z beżami. Natomiast w kuchniach w stylu nowoczesnym idealnie sprawdzą się neutralne kolory lub ich kontrastowe przełamania. Można też biel i szarości zestawiać z esencjonalnymi odcieniami, by ożywić aranżację.

 

Kolory górnej i dolnej zabudowy


Osoby, które nie lubią monotonni często decydują się na zestawienie dwóch kolorów na jednej zabudowie kuchennej. Rozwiązanie to jest bardzo efektowne, o ile będziemy pamiętać o smaku i umiarze. Jednym z najczęściej stosowanych zestawień jest wprowadzenie dwóch różnych kolorów dla dolnych i górnych szafkach. Decydując, który kolor gdzie się znajdzie, będzie miało wpływ na wizualną przestronność pomieszczenia. Aby optycznie powiększyć wnętrze należy ciemną oprawę zastosować na dolnych szafkach, a jasną na górnych. Odwrotne zastosowanie może przytłoczyć małą kuchnię, więc nada się wyłącznie do dużych metrażowo pomieszczeń.

 

Kontrast czy jedna gama?


Kolory mebli kuchennych można także łączyć ze sobą w oparciu o zasadę jednolitości lub zasadę kontrastu. Pierwsza polega na zestawianiu w jednej zabudowie kolorów, które pochodzą z jednaj kompozycji kolorystycznej. Wówczas łączymy ze sobą na przykład wyłącznie kolory neutralne, lub ciepłe i bawimy się ich tonacjami, by uzyskać ciekawy efekt zabudowy mebli kuchennych. Natomiast zasada kontrastu polega na zestawieniu ze sobą dwóch wizualnie krzykliwych odcieni, by rzucały się w oczy i nadawały wyraz wnętrzu dominując jego estetykę. Ciekawe połączenia kolorów to np. granat z bielą, żółty i szarość, biel i pomarańcz oraz najpopularniejszy, czyli zestawianie bieli z czernią.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Patchwork i płytki imitujące beton w kuchni


Płytki w kuchni stanowią najpopularniejszy sposób wykańczania ścian i...

Minimalizm w kuchni


Kuchnia jest wnętrzem typowo użytkowym. W związku z tym gromadzimy w niej wiele...

Szara kuchnia czyli alternatywa bieli


Kuchnia jest miejscem, w którym mamy 'wypoczywać'. Nie chodzi tutaj o...