Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak łączyć kolory mebli kuchennych?

Porady

Jak łączyć kolory mebli kuchennych?

Ulubione0

Aranżacja kuchni może zostać zaprojektowana w różnych stylach wzorniczych, aczkolwiek dobrana kompozycja kolorystyczna będzie miała ostateczny wpływ na estetykę wnętrza. Warto więc umiejętnie dobierać i łączyć kolory szafek kuchennych, blatu i pozostałych elementów wyposażenia, aby móc cieszyć się spójnym i efektownym wnętrzem. Sprawdź, jak można łączyć kolory w kuchni.

Kolory a styl wnętrzarski
Każdy kto planuje aranżację swojej przyszłej kuchni, powinien w pierwszej mierze określić jaki styl wnętrzarski najbardziej odpowiada gustom domowników. Dobierając odpowiednią stylistykę i trzymając się jej podczas aranżowania kuchni, uzyskamy wnętrze, które będzie spójne i przyjemne dla oka. Można wyróżnić wiele stylów wnętrzarskich, aczkolwiek każde z nich można przypisać do jednej z dwóch ogólnych tendencji – nowoczesnej lub klasycznej. We wnętrzach w stylu klasycznym idealnie sprawdzą się połączenia ciepłych kolorów ziemi, czyli ciemnych brązów z kremowymi pastelami, złamanych bieli z beżami. Natomiast w kuchniach w stylu nowoczesnym idealnie sprawdzą się neutralne kolory lub ich kontrastowe przełamania. Można też biel i szarości zestawiać z esencjonalnymi odcieniami, by ożywić aranżację.

Kolory górnej i dolnej zabudowy
Osoby, które nie lubią monotonni często decydują się na zestawienie dwóch kolorów na jednej zabudowie kuchennej. Rozwiązanie to jest bardzo efektowne, o ile będziemy pamiętać o smaku i umiarze. Jednym z najczęściej stosowanych zestawień jest wprowadzenie dwóch różnych kolorów dla dolnych i górnych szafkach. Decydując, który kolor gdzie się znajdzie, będzie miało wpływ na wizualną przestronność pomieszczenia. Aby optycznie powiększyć wnętrze należy ciemną oprawę zastosować na dolnych szafkach, a jasną na górnych. Odwrotne zastosowanie może przytłoczyć małą kuchnię, więc nada się wyłącznie do dużych metrażowo pomieszczeń.

Kontrast czy jedna gama?
Kolory mebli kuchennych można także łączyć ze sobą w oparciu o zasadę jednolitości lub zasadę kontrastu. Pierwsza polega na zestawianiu w jednej zabudowie kolorów, które pochodzą z jednaj kompozycji kolorystycznej. Wówczas łączymy ze sobą na przykład wyłącznie kolory neutralne, lub ciepłe i bawimy się ich tonacjami, by uzyskać ciekawy efekt zabudowy mebli kuchennych. Natomiast zasada kontrastu polega na zestawieniu ze sobą dwóch wizualnie krzykliwych odcieni, by rzucały się w oczy i nadawały wyraz wnętrzu dominując jego estetykę. Ciekawe połączenia kolorów to np. granat z bielą, żółty i szarość, biel i pomarańcz oraz najpopularniejszy, czyli zestawianie bieli z czernią.

Zobacz również

4 niezastąpione urządzenia w kuchni – nasze typy

4 niezastąpione urządzenia w kuchni – nasze...

1 – ekspres do kawy Kiedyś ekspresy do kawy znajdowały się jedynie w kawiarniach i...

Jak dbać o noże kuchenne? Jakich błędów unikać?

Jak dbać o noże kuchenne? Jakich błędów...

Nie zostawiaj noży w zlewie Gdy zakończymy pracę z nożem, powinniśmy od razu go umyć, a nie...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena