Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak łączyć kolory mebli kuchennych?

Porady

Jak łączyć kolory mebli kuchennych?

Ulubione0

Aranżacja kuchni może zostać zaprojektowana w różnych stylach wzorniczych, aczkolwiek dobrana kompozycja kolorystyczna będzie miała ostateczny wpływ na estetykę wnętrza. Warto więc umiejętnie dobierać i łączyć kolory szafek kuchennych, blatu i pozostałych elementów wyposażenia, aby móc cieszyć się spójnym i efektownym wnętrzem. Sprawdź, jak można łączyć kolory w kuchni.

Kolory a styl wnętrzarski
Każdy kto planuje aranżację swojej przyszłej kuchni, powinien w pierwszej mierze określić jaki styl wnętrzarski najbardziej odpowiada gustom domowników. Dobierając odpowiednią stylistykę i trzymając się jej podczas aranżowania kuchni, uzyskamy wnętrze, które będzie spójne i przyjemne dla oka. Można wyróżnić wiele stylów wnętrzarskich, aczkolwiek każde z nich można przypisać do jednej z dwóch ogólnych tendencji – nowoczesnej lub klasycznej. We wnętrzach w stylu klasycznym idealnie sprawdzą się połączenia ciepłych kolorów ziemi, czyli ciemnych brązów z kremowymi pastelami, złamanych bieli z beżami. Natomiast w kuchniach w stylu nowoczesnym idealnie sprawdzą się neutralne kolory lub ich kontrastowe przełamania. Można też biel i szarości zestawiać z esencjonalnymi odcieniami, by ożywić aranżację.

Kolory górnej i dolnej zabudowy
Osoby, które nie lubią monotonni często decydują się na zestawienie dwóch kolorów na jednej zabudowie kuchennej. Rozwiązanie to jest bardzo efektowne, o ile będziemy pamiętać o smaku i umiarze. Jednym z najczęściej stosowanych zestawień jest wprowadzenie dwóch różnych kolorów dla dolnych i górnych szafkach. Decydując, który kolor gdzie się znajdzie, będzie miało wpływ na wizualną przestronność pomieszczenia. Aby optycznie powiększyć wnętrze należy ciemną oprawę zastosować na dolnych szafkach, a jasną na górnych. Odwrotne zastosowanie może przytłoczyć małą kuchnię, więc nada się wyłącznie do dużych metrażowo pomieszczeń.

Kontrast czy jedna gama?
Kolory mebli kuchennych można także łączyć ze sobą w oparciu o zasadę jednolitości lub zasadę kontrastu. Pierwsza polega na zestawianiu w jednej zabudowie kolorów, które pochodzą z jednaj kompozycji kolorystycznej. Wówczas łączymy ze sobą na przykład wyłącznie kolory neutralne, lub ciepłe i bawimy się ich tonacjami, by uzyskać ciekawy efekt zabudowy mebli kuchennych. Natomiast zasada kontrastu polega na zestawieniu ze sobą dwóch wizualnie krzykliwych odcieni, by rzucały się w oczy i nadawały wyraz wnętrzu dominując jego estetykę. Ciekawe połączenia kolorów to np. granat z bielą, żółty i szarość, biel i pomarańcz oraz najpopularniejszy, czyli zestawianie bieli z czernią.

Zobacz również

Dlaczego do płyt indukcyjnych konieczne są specjalne naczynia?

Dlaczego do płyt indukcyjnych konieczne są...

Czym się różnią garnki do indukcji od tradycyjnych? Każdy wie, jak wyglądają tradycyjne...

Meble kuchenne inspirowane naturą

Meble kuchenne inspirowane naturą

Kuchnia wnętrzem rodzinnym Wnętrze kuchni nie jest wyłącznie użytkowe, lecz ma także duże...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena