Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Wnętrza Sposoby na optyczne powiększenie wąskiej kuchni

Wnętrza


Sposoby na optyczne powiększenie wąskiej kuchni

Nie każda kuchnia może być przestronna, o idealnych kształtach i proporcjach. Zdarzają się pomieszczenia nietypowe, często nieproporcjonalnie wąskie, mało ustawne. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Jak sprawić, by wnętrze wydawało się przestronniejsze i było bardziej funkcjonalne?

Na zdjęciu: Meblostrefa

Jak poradzić sobie z aranżacją wąskiej kuchni?

  • Każdą kuchnię można tak zaaranżować, by wydawała się zupełnie inna niż jest w rzeczywistości. Wszystko za sprawą sprytnych zabiegów, które pozwalają nieco oszukać wzrok osoby przekraczającej próg pomieszczenia. Wąska kuchnia jest o tyle problematyczna, że stosunkowo ciężko zaplanować w niej funkcjonalną zabudowę meblową. Na wąskiej ścianie zazwyczaj umieszczone jest okno, przez co lokowanie na niej szafek, szczególnie górnych jest niemożliwe lub stosunkowo problematyczne. Wchodząc do takiej kuchni ma się wrażenie, że jest klaustrofobicznie wąska i nieproporcjonalnie długa. Są jednak sposoby, by optycznie zmienić proporcje takiego wnętrza:
  • We wnętrzach ogromną rolę pełnią barwy i umiejętne nimi operowanie. To, czego powinniśmy być świadomi to zasada, że ciemne barwy pomniejszają i przybliżają pomalowane obiekty (np. ścianę, sufit), jasne przeciwnie – optycznie powiększają, oddalają, dodatkowo wprowadzają do wnętrza powiew świeżości. Ciemne kolory pochłaniają też światło, zarówno naturalne jak i sztuczne, nie warto więc ich stosować na ścianach na wprost otworów okiennych. Biel i wszelkie jej pochodne z kolei doskonale odbijają światło, pomagając mu się rozprzestrzeniać i rozświetlać całe wnętrze. Stosując się do tych reguł w wąskiej kuchni warto zastosować ciemne kolory na węższych ścianach (optycznie się one przybliżą) , jasne barwy rezerwując dla ścian dłuższych (dzięki czemu będą stwarzać wrażenie, że znajdują się od siebie w większej odległości, niż ma to miejsce w rzeczywistości).
  • Chcąc skrócić długą, wąską kuchnię, starajmy się tak rozplanować zabudowę meblową, by szafki ulokowane były na wąskiej ścianie (np. tej z oknem), co ją optycznie przybliży, a kuchnia wyda się bardziej kwadratowa. Umieszczanie mebli na wąskich ścianach dodatkowo pomniejszy i tak ciasną przestrzeń i pogłębi niepożądany efekt. Szczególnie niewskazane jest planowanie na dłuższych ścianach wysokiej zabudowy, która potęguje odczucie ciasnoty i przytłoczenia. Podobnie jest w przypadku dużego AGD, jak np. chłodziarko zamrażarka czy piekarnik – o ile jest taka możliwość starajmy się lokować je na węższych ścianach kuchni.
  • Wybierając meble do wąskiej kuchni kierujmy się nie tylko modą, ale i ich rolą. Jeśli mają poszerzać i powiększać wnętrze, niech będą jasne, najlepiej polerowane na wysoki połysk, co pozwoli im odbijać światło wpadające do pomieszczenia. Aby uniknąć efektu monotonii, jasną zabudowę meblową można z powodzeniem urozmaicić dodatkami w jednym, soczystym i wyrazistym kolorze.
  • Chcąc uniknąć pogłębiania wrażenia, że kuchnia jest długa i wąska, nie stosujmy poziomych pasów na dłuższych ścianach (zarówno w postaci wzorów na ścianach, jak u na zabudowie meblowej). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie na tych ścianach pionowych pasów (np. w postaci dekoracyjnej tapety, pionowych płytek, pasa modnej cegły czy kamienia). Taki zabieg nie tylko optycznie skróci długie ściany, ale i doskonale urozmaici wnętrze. Podobny efekt uzyskamy planując w tych miejscach pionową zabudowę meblową – może to być ciekawy regał, dekoracyjne szafka itp.
  • W wąskiej kuchni niebagatelną rolę odgrywa podłoga. Chcąc uzyskać efekt poszerzenia wnętrza, materiały wykończeniowe na posadzce zaplanujmy w układzie prostopadłym do dłuższych ścian, bez względu na to czy będą to płytki podłogowe, kamień czy panele.
  • Ogromne znaczenie w kreowaniu proporcji wnętrza ma też odpowiednio zaprojektowane oświetlenie. Chcąc skrócić kuchnię, zastosujmy różnorodne punkty świetlne na krótszej ścianie, co pozwoli ją optycznie przybliżyć. Niewskazane jest za to oświetlanie ścian dłuższych, chyba, że ma to funkcjonalne uzasadnienie. Niezbyt dobrym pomysłem jest też wieszanie w wąskiej kuchni dużych żyrandoli, które tylko niepotrzebnie przytłoczą wnętrze.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Czy warto zabudowywać mikrofalówkę?


Przez jednych uwielbiana, przez innych uważana za całkowicie zbędny element kuchennego...

Tapety winylowe w kuchni


Ciekawe wizualnie wzory, tematyczne i stylowe motywy dekoracyjne – tym odznaczają...

Na oku, czyli po co w kuchni reling?


Współczesna kuchnia to miejsce, od którego wymaga się spełnienia najbardziej...