Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / Kuchenka Mikrofalowa / Czy warto zabudowywać mikrofalówkę?

Kuchenka Mikrofalowa

Czy warto zabudowywać mikrofalówkę?

Ulubione1

Przez jednych uwielbiana, przez innych uważana za całkowicie zbędny element kuchennego AGD. Mimo, że jest produkowana od dziesiątków lat, nadal wzbudza skrajne emocje. Jeśli jednak należysz do grona zwolenników kuchenki mikrofalowej zapewne zastanawiasz się jaki model wybrać i czy zdecydować się na kuchenkę do zabudowy czy wolnostojącą. Podpowiadamy więc jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań.

Dwie twarze

 

Kuchenka mikrofalowa – sprzęt pozwalający w błyskawicznym tempie podgrzewać większość potraw bez ryzyka ich przypalenia, umożliwiający zaoszczędzenie sporo czasu i trudu w codziennym funkcjonowaniu w kuchni. Z drugiej strony jest to też urządzenie, które wysusza podgrzewane dania i nierówno je ogrzewa, wykorzystując przy tym mikrofale, przez wielu uważane za niebezpieczne dla zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że stale przybywa jej zwolenników, głównie za sprawą coraz to nowszych i doskonalszych funkcji, w jakie wyposażają mikrofalówki producenci sprzętu AGD. Dzięki kuchence mikrofalowej można bowiem już nie tylko podgrzewać potrawy, ale i je rozmrażać, grillować a nawet... gotować na parze. Bez względu jednak na wyposażenie sprzętu, niezmienne pozostaje pytanie: czy wybrać kuchenkę wolnostojącą czy do zabudowy?

 

Wolnostojąca

 

W sklepach ze sprzętem AGD zdecydowanie więcej modeli występuje w wersji wolnostojącej. Nic dziwnego, jeszcze kilka, kilkanaście lat temu kuchenki mikrofalowe nie były zbyt popularne i często były „dokupywane" dopiero po urządzeniu kuchni. Zajmowały one wówczas miejsce na blacie kuchennym, czasami na niezbyt wysokiej chłodziarko-zamrażarce. Takie lokum mikrofalówki można zaobserwować i we współcześnie urządzanych kuchniach. W większości przypadków, na etapie planowania kuchni nie myśli się o kuchence mikrofalowej, dopiero z czasem staje się ona niezbędna i konieczne okazuje się wygospodarowanie dla niej miejsca na blacie roboczym. Nie jest to jednak rozwiązanie ani estetyczne, ani funkcjonalne. Mikrofalówka, w zależności od wybranego modelu, może mieć bowiem dość duże rozmiary, zajmując przy tym sporo miejsca, które w niejednej (szczególnie małej) kuchni jest czasem bardzo cenne i pożądane. Również widok kuchenki na blacie pozostawia wiele do życzenia - urządzenie jest nie tylko nieproporcjonalnie duże (w stosunku np. do głębokości kuchennego blatu), ale też nieestetycznie prezentuje się w kuchni – z tyłu widoczne są elementy konstrukcyjne i instalacyjne kuchenki. Poza tym nierzadko zdarza się, że widoczny jest też przewód elektryczny, którym podłącza się mikrofalówkę do prądu (jeśli nie jest ona ustawiona bezpośrednio przed gniazdkiem). Plusem wolnostojących kuchenek mikrofalowych jest jednak fakt, że ich obudowy można spotkać w różnych kolorach (nie tylko nudnej bieli, ale też np. inox), co pozwala chociaż w minimalnym stopniu dopasować je do istniejącej zabudowy meblowej. Niewątpliwą zaletą wolnostojących mikrofalówek jest też ich mobilność – w każdej chwili możemy taką kuchenkę przestawić w inne, bardziej odpowiednie miejsce gwarantujące większy komfort użytkowania sprzętu.

 

Sprawdź przykładowe kuchenki mikrofalowe wolnostojące

 

Do zabudowy

 

Kuchenki mikrofalowe przystosowane do zabudowy coraz śmielej wkraczają do współczesnych, szczególnie na nowo urządzanych kuchni. W kuchni takiej zabudowuje się wszystkie sprzęty AGD, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by nie uczynić tego z kuchenką mikrofalową. Szczególnie dobrze taka zabudowa prezentuje się w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach, w których wszystko ma swoje z góry ustalone miejsce. Co więcej zabudowana mikrofalówka nie zajmuje sporo przestrzeni, a już na pewno nie zagraca blatu roboczego.

 

Jak zabudować mikrofale?

 

Zazwyczaj planuje się ją umieścić w tzw. słupku - nad zabudowanym piekarnikiem. Spotkać można jednak też inne, ciekawe rozwiązania, jak chociażby kuchenkę ulokowaną w jednej poziomej linii z piekarnikiem i/lub zabudowanym ekspresem do kawy. Zabudowana mikrofalówka prezentuje się wyjątkowo estetycznie na tle kuchennej zabudowy, rozwiązanie takie ma jednak też swoje wady. Zwykle modele przeznaczone do zabudowy są nieco mniejsze od ich wolnostojących odpowiedników, nie można też zmienić raz ustalonej lokalizacji urządzenia. Co więcej, tego typu zabudowę mogą wykonać jedynie osoby, które dopiero urządzają kuchnię (trudno jest zabudować mikrofalówkę w już istniejących meblach kuchennych). Lokalizację sprzętu trzeba zaplanować odpowiednio wcześnie, jeszcze na etapie projektowania kuchni, by uniknąć potem przerabiania instalacji elektrycznej czy zmiany planów zabudowy meblowej. Z reguły kuchenki do zabudowy są też nieco droższe od wolnostojących, chociaż powoli ich ceny zaczynają się zrównywać.

 

Sprawdź przykładowe zabudowane mikrofale.

Zobacz również

Kuchenka mikrofalowa – czym kierować się przy wyborze?

Kuchenka mikrofalowa – czym kierować się przy...

Do zabudowy i wolnostojące – za i przeciw   Mikrofalówki dzielone są na dwie główne...

Jakie pojemniki / naczynia do gotowania jedzenia w mikrofali?

Jakie pojemniki / naczynia do gotowania jedzenia w...

Jak działają mikrofale? W dużym uproszczeniu, podgrzewanie w kuchence mikrofalowej polega na...
Komentarze (1)
1
Gość
bozydar
2015-01-14 13:27:59

rzadko kto urzadzajac dzisiaj kuchnie nie zabudowuje mikrofali przecież

Twój komentarz
Ocena