Na ludową nutę, czyli styl folkowy w kuchni
Połączenie nowego ze starym, minimalistycznego z ludowym to ostatnio bardzo modny i coraz bardziej popularny trend. Jedni zwą go etnodizajnem, inni traktują po prostu jako przemycanie do współczesnych wnętrz historii, kultury i tradycji danego regionu. Bez względu jednak na nomenklaturę, folkowi warto przyjrzeć się nieco bliżej, jest to bowiem niezwykle bogaty w symbolikę, ciekawy a jednocześnie niesamowicie dekoracyjny sposób na wnętrza, szczególnie kuchenne.
Szukając u źródeł
Styl folkowy swymi korzeniami sięga głęboko do kultury i tradycji ludowej. Szczególnie widoczne są w nim mocne wpływy kaszubskich, łowickich czy kurpiowskich regionów, chociaż nie brakuje też innych odniesień. Bogactwo ludowych wzorów, ich piękna ornamentyka, kolorystyka, pieczołowitość wykonania sprawiają, że są one niesłabnącym źródłem inspiracji dla pokolenia młodych designerów, którym to właśnie wnętrza zawdzięczają folkowy charakter.
Mix doskonały
Modny folk to nic innego jak przemyślane połączenie nowoczesności, niejednokrotnie nawet minimalizmu, industrializmu i surowości z formami i wzorami ludowymi. Miksowanie tak, wydawać by się mogło, skrajnych i do siebie niepasujących form i styli może dać niesamowite efekty końcowe. Kuchnia w wydaniu folkowym nie będzie tandetna, wiejska czy groteskowa. Przeciwnie, stanie się synonimem stylu, mody i gustu, pod warunkiem, że wpływy ludowe będą dawkowane w niej w odpowiednich ilościach i proporcjach, by nie przytłaczały wnętrza swoją nachalną obecnością. Jeśli przesadzimy z ludowymi wycinankami czy haftami, uzyskamy z pewnością efekt przeciwny do zamierzonego.
Jak wprowadzić folk do wnętrza?
W każdej kuchni, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzona, najważniejsze są dodatki. To podstawowa zasada budowania wnętrzarskich aranżacji, którą powinniśmy się też kierować podczas realizacji folkowej kuchni. Warto zatem pokusić się o haftowane serwetki, firanki, pasiaste bieżniki na stół czy barwne tapety. Jeśli nie chcemy od razu zmieniać charakteru pomieszczenia, zacznijmy od zakupu folkowej zastawy, zdobionej ludowymi motywami np. kwiatowymi. Jeśli na dobre zagoszczą w naszej kuchni, będziemy mogli posunąć się o krok dalej, dodając różne, subtelnie widoczne ludowe elementy. Świetnym pomysłem może być np. rękawica do trzymania gorących naczyń ozdobiona łowickimi pasami lub zasłona w kurpiowskie motywy. Ostatnio niezwykle modne są też naklejki ścienne w kształcie haftu, ale świetnym dodatkiem może się też okazać pasiasty dywan czy ludowo zdobione poduszki na kuchenne krzesła. Ilość i rozmaitość folkowych dekoracji i dodatków zależy od naszej wyobraźni, wielkości kuchni i efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać.
Mocniejszy akcent
Nieco odważniejsi mogą pokusić się o bardziej dobitne folkowe akcenty w swej kuchni. Masywny, góralski, drewniany stół czy stary, typowo ludowy kredens w bogatej ornamentyce mogą okazać się prawdziwymi perełkami na tle nowoczesnego wnętrza. Wbrew pozorom doskonale będą współgrać z plastikowymi krzesłami, industrialnymi, metalowymi lampami czy kamiennym blatem roboczym. Meble w klasycznej, prostej formie warto ozdobić kurpiowskimi lub kaszubskimi ornamentami, nadać im nowego-ludowego charakteru, tchnąć nowe życie. Doskonale będą wyglądać zarówno w wiejskiej, tradycyjnej kuchni jak i w pomieszczeniu bardziej nowoczesnym, surowym i minimalistycznym. Folk to bardzo modny styl, dlatego coraz chętniej stosowany jest nawet w typowo miejskich kuchniach. Wyjątkowo cenione są meble i rękodzieła twórców ludowych. Można je kupić na specjalne zamówienie lub wyszukać na targu staroci. Odpowiednio odrestaurowane mogą stać się głównym elementem folkowej, nowoczesnej kuchni. Jeśli nie mamy miejsca na całą meblową zabudowę, ani nawet na stary ludowy kredens, spróbujmy przemycić chociaż niewielką, drewnianą, zdobioną skrzynię, w której swe miejsce znajda haftowane obrusy lub przynajmniej kuchenne akcesoria z folkowymi ornamentami. Nie bójmy się kap, narzut, rolet z frędzlami, haftami. Poszalejmy też z kolorami, pasami – niech będą jednak obecne jakby przypadkiem, na wybranych elementach kuchennej aranżacji – zbyt duża ich ilość sprawi, że zamiast folkowej, stworzymy prawdziwie „jarmarczną" kuchnię.
w moim stylu