Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Odrobina Skandynawii w kuchennych czterech kątach

Porady


Odrobina Skandynawii w kuchennych czterech kątach

Doceniasz funkcjonalność w urządzeniu wnętrz? Troszczysz się o otaczającą Cię przyrodę a dbałość o ekologię nie jest Ci obca? Jak dom to tylko przytulny i swojski? Jeżeli odpowiedzi na wszystkie wyżej wymienione pytania brzmią „tak" to znak, że w kwestii designu pomieszczeń użytkowych jesteś zdecydowanym miłośnikiem stylu skandynawskiego, który najbardziej wyraziście oddawany jest podczas designu pomieszczeń kuchennych.

Na zdjęciu: Studio Vigo

Nie bez znaczenia barwy

 

Skandynawskie kuchnie są jasne i pastelowe. Celem nadrzędnym w tym nurcie dekoratorskim okazuje się wyeksponowanie przestronności wnętrza, co z kolei świetnie udaje się poprzez dobór odpowiednich tonacji kolorystycznych. Kuchnie aranżowane w opisywanym stylu mają przeważnie mury ekologiczne, to jest malowane przy zastosowaniu farb nieszkodliwych dla środowiska jak chemikalia standardowo używane. By wnętrze nabrało nietuzinkowości i swojskości zarazem, śnieżne barwy zostają zręcznie przełamane przez intensywne i mocno wyróżniające się akcenty takie jak głęboka zieleń, ostra żółć czy niebiański błękit. Nieco bardziej odważni domownicy decydują się na oddanie wyrazistości kuchni skandynawskiej poprzez zastosowanie elementów w kolorze wrzosowym bądź nawet pewnych dodatków w kruczej czerni. Tak czy inaczej ważne jest, aby ilości rozmaitych przedmiotów w wielorakich odcieniach kolorystycznych nie było przesadnie dużo. W końcu barwy mają stanowić tylko podkreślenie jasnych tonacji.

 

Kunszt wyrażony w detalach

 

Kuchnia skandynawska, mimo iż nie jest zbyt kreatywna jeżeli chodzi o omówioną powyżej kwestię kolorów stosowanych na ścianach czy elementach designu, wyróżnia się niesamowicie na tle innych nurtów dekoratorskich przede wszystkim ogromnym zamiłowaniem do różnorodnych dekoracji. Nie chodzi o swego rodzaju przepych, ale o dobór poszczególnych ozdób tak, aby eksponowały cały charakter wnętrza a jednocześnie dodawały mu wdzięku oraz przytulności. Jak mówi popularne, prastare powiedzenie – „diabeł tkwi w szczegółach", stąd warto w tego typu designie skoncentrować swoją uwagę na przykład na kwiatach i ziołach, jakie odgrywają tu niesamowicie ważną rolę. Mające zdobić nasze pomieszczenie kuchenne rośliny mogą być dekoracją samą w sobie. Do tego dochodzą także eleganckie naczynia, w których się je sadzi czy przechowuje – przepiękne wazony, malownicze flakony oraz niebanalne doniczki. Co do kwiatów to dobrze, aby zawsze mieć gdzieś w zanadrzu świeży bukiet czy wiązankę.

 

W zgodzie z matką naturą

 

Specyfiką wystroju skandynawskiego okazuje się wykorzystanie materiałów wytwórczych wyłącznie naturalnego pochodzenia. W tym stylu nie ma mowy o „podróbkach", tworzywach sztucznych czy jakichkolwiek środkach zastępczych. Najważniejsze jest to, aby wszystko z czego robione są konkretne zestawy meblowe czy nawet czym wykańczana jest nasza kuchnia było wprost z przyrody. Rozumie się przez to zastosowanie ogromnych ilości szlachetnego drewna, przejrzystego i połyskliwego szkła, robiącej oszałamiający efekt wizualny ceramiki czy drogiego, ale też niesamowicie solidnego kamienia. Przewidziano także miejsce na tkaniny. Dominują zwłaszcza len, wełna oraz bawełna. Z wyżej wspomnianych materiałów powstają gładkie, jednolite fronty niemające żadnych niepotrzebnych detali ozdobnych. Wizualny rezultat dużego wnętrza uzyskuje się zaś poprzez odpowiednie wykorzystanie światła naturalnego, które dodaje pomieszczeniu blasku i przestronności, estetycznie odbijając się od matowych powierzchni.

Komentarze


5.00/5 2 2
5
zuzka

Od zawsze styl skandynawski w kuchni kojarzył mi się z elegancją i szykiem, dlatego też w swoim domu chciałabym mieć kuchnię wyposażoną właśnie w tym stylu. Chyba takim najfajniejszym elementem według mnie jest przewaga jasnych i pastelowych kolorów, które wprost uwielbiam! Poza tym podoba mi się to, że w kuchniach skandynawskich dominują materiały naturalnego pochodzenia, to ogromny plus.


5
olkaaa

Kocham styl skandynawski, to widać po mojej kuchni ;). Oczywiście dominują w niej jasne, pastelowe kolory, nie zabrakło tam także drewnianych akcentów - mam blat wykonany z naturalnego drewna. Poza tym uwielbiam tę kuchnię też ze względu na przestronność - bardzo lubię takie wnętrza i na pewno zdecyduję się "wnieść" trochę stylu skandynawskiego do innych pomieszczeń w moim domu ;)

Zobacz również


Otwarte półki kuchenne, czyli jak efektowanie...


Współczesna kuchnia to już nie tylko pomieszczenie, w którym się gotuje....

Styl hygge – kuchnia pełna domowego blasku


Zastanawiasz się czym jest hygge, a może znasz już ten duński styl życia i chcesz...

Meble kuchenne rustykalne – jak je zaprojektować?


Kuchnia w stylu rustykalnym przyciąga wyjątkowym, sielskim klimatem. Sercem takiej...