Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE

ARANŻACJE


Okienne okolice

Okno kuchenne to jeden z najważniejszych elementów wnętrza. To w końcu jego lokalizacja, aranżacja i najbliższe sąsiedztwo decyduje o ilości światła dziennego wpadającej do pomieszczenia, a co za tym idzie wpływa na samopoczucie osób przebywających w kuchni, w niemniejszym stopniu decydując też o wyglądzie wnętrza. Co więc powinniśmy wiedzieć o kuchennym oknie?

Niczym busola

Strona świata, w którą zwrócone jest okno w dużym stopniu decyduje o nasłonecznieniu wnętrza. Kuchnie z oknem od południa są niewątpliwie najbardziej jasne, doświetlone, ponieważ promienie słoneczne wpadają do pomieszczenia przez dość długi okres czasu w ciągu dnia. Ma to też swoje minusy, szczególnie latem, kiedy tak długi okres nasłonecznienia podnosi temperaturę we wnętrzu i konieczne staje się uruchamianie klimatyzacji lub przysłanianie okna roletami. Powód do zadowolenia mają też właściciele kuchni, których okna wychodzą na wschód. W tych pomieszczeniach słońce smaga swymi promieniami wnętrze głównie w godzinach porannych, pozwalając pozytywnie „naładować" się domownikom na resztę dnia. Nie zaleca się lokowania kuchni w pomieszczeniach zwróconych na zachód, a tym bardziej na północ. Tego typu lokalizacja nie sprzyja odpowiedniemu doświetleniu pomieszczenia, przez co wnętrze może wydawać się zimne, ponure, ciemne, co nie jest pożądane w kuchni.
 

Ubieramy okno

Bez względu na usytuowanie okna, jest ono bardzo ważne w kuchni, warto więc zadbać o jego dobrą oprawę. Nie chodzi tu tylko o dekoracje. Owszem, to czy na oknie zawisną koronkowe firanki uzupełniające romantyczną lub rustykalną kuchnię, czy proste, minimalistyczne rolety rzymskie pasujące do pomieszczeń urządzonych w nieco nowocześniejszym stylu jest dość istotne do ogólnego, wizualnego odbioru wnętrza. Niemniej ważne są też elementy, do których z reguły nie przywiązuje się zbyt dużej wagi. Mowa tu przede wszystkim o ościeżach i parapecie, które w porównywalnym stopniu wpływają na wygląd okna. Całe otoczenie powinno być zadbane, perfekcyjnie wykonane i wykończone. Warto zadbać, by parapet był wykonany z dobrych materiałów, dobranych do stylistyki kuchni. Na parapecie nie powinno też zabraknąć odpowiednich dekoracji kwiatowych lub ziół, które doskonale uzupełnią zbiór kuchennych przypraw.


Mycie w słońcu

Piękne okno to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest też godne sąsiedztwo. W kuchni, jak w żadnym innym pomieszczeniu jest ono niezwykle istotne. W jego okolicach dobrze jest bowiem ulokować sprzęty i elementy kuchennej zabudowy, których użytkowanie wymaga dobrego światła. Idealnym rozwiązaniem jest więc umieszczenie pod oknem zlewozmywaka, by podczas mycia naczyń lub produktów spożywczych mieć dobre światło. Co więcej, podczas tej, mało lubianej czynności, można umilać sobie czas obserwując co się dzieje na zewnątrz. Warto jednak wiedzieć o podstawowym ograniczeniu, jakie ze sobą niesie lokowanie zlewu tuż pod oknem. Musi się ono swobodnie otwierać, dlatego w grę nie wchodzi stojąca bateria kuchenna z wysoką wylewką, uniemożliwi ona bowiem pełne otwieranie okiennego skrzydła. Rozwiązaniem tego kłopotu może być odpowiednio niska bateria lub specjalna ze składaną lub łamaną wylewką. W ten sposób w każdej chwili będziemy mogli stworzyć niczym nieograniczoną przestrzeń do otwarcia okna.
 

Jak nie zlew to...

Jeżeli montaż zlewozmywaka pod oknem uniemożliwiają nam warunki techniczne, tj. brak możliwości podłączenia w tym miejscu do sieci wodno-kanalizacyjnej, warto zastanowić się nad umieszczeniem w tym miejscu blatu roboczego. Podobnie jak w przypadku zlewozmywaka, duża ilość światła dziennego z pewnością ułatwi wykonywanie kuchennych obowiązków. Dobrze jest jednak przeanalizować czy wysokość, na jakiej ulokowane jest okno umożliwi umieszczenie pod nim zabudowy meblowej. Blat kuchenny bowiem, by był funkcjonalny musi być umieszczony ok. 85-90 cm od podłogi, a nie wszystkie okna montowane są na wyższej wysokości.
 

Czego unikać?

Planując jakąkolwiek zabudowę pod oknem dobrze jest mieć świadomość, by pewnych posunięć lepiej unikać. Pod żadnym pozorem nie wolno obudowywać grzejnika, który często usytuowany jest pod okiennym parapetem. W ten sposób ograniczymy jego efektywność i swobodny obieg ciepłego powietrza, a jego umiejscowienie „w szafce" będzie właściwie bezcelowe. W takiej sytuacji, jeśli tylko mamy taką możliwość lepiej zainwestować w ogrzewanie podłogowe, które jak żadne inne sprawdza się w pomieszczeniach kuchennych. Dobrze jest też spróbować przenieść kaloryfer w inne miejsce, można nawet pokusić się o dekoracyjny grzejnik, który będzie przy okazji świetną ozdoba wnętrza.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu rustykalnym


Wprowadzając się do nowego domu, zmieniając mieszkanie lub przy okazji remontu, możemy...

Kamień na ściany w kuchni


Kuchnia jest niesamowicie istotnym pomieszczeniem domowego użytku, którego podczas...

Idealna spiżarnia w kuchni – jak ją zaplanować?


Nie ma takiego gospodarstwa domowego, w którym nie przydałoby się dodatkowe...