Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia z lat 60-tych

Porady


Kuchnia z lat 60-tych

Lata sześćdziesiąte minionego stulecia to czas niesamowitych przełomów oraz spektakularnych wydarzeń. W okresie powojennym nastąpił dynamiczny rozwój technologii, a to pociągnęło za sobą również diametralne zmiany w zakresie wystroju pomieszczeń domowego użytku. Silne przeobrażenia wówczas następujące w dziedzinie designu obiektów mieszkalnych były przejawem świeżości, dziś natomiast zamiłowanie do tego typu wystroju to wyraz awangardy i powrotu do trendów uznawanych już za „old-schoolowe".

Na zdjęciu: Studio Meblostrefa Rzeszów

Szaleństwo tworzyw sztucznych


Kuchnia na wzór lat sześćdziesiątych opiera się na wyposażeniu tworzonym z materiałów sztucznych. Podstawowym założeniem było udostępnienie elementów meblowych czy dodatków wyposażających lokum kuchenne jak najszerszym masom. By podnieść standard życia najniższych warstw społecznych, zrezygnowano z kunsztownie rzeźbionego asortymentu typu tradycyjne kredensy czy eleganckie szafki z drewna na rzecz akcesoriów wykonywanych nie ze szlachetnych i naturalnych zaś sztucznych materiałów wytwórczych. W tym czasie kuchnie niemal każdego gospodarstwa domowego były przepełnione meblami z tańszych wariantów tworzyw takich jak chociażby silnie rozpowszechniona sklejka. Poza niskimi kosztami, zaletą wykorzystania sklejki była prostota jej obróbki. To przekładało się zatem na przyspieszenie tempa produkcji mebli. Nie trzeba było rzeźbić jak w drewnie, a rezultatem tego stała się łatwa dostępność elementów wyposażenia kuchennego.

 

Znaki rozpoznawcze


Jak każdy styl dekoratorski, także i wizualizacje kuchenne z lat sześćdziesiątych odznaczają się pewnymi cechami charakterystycznymi dla tego designu. Podstawą, poza zastosowaniem szerokiej gamy tworzyw sztucznych, okazały się także oryginalne formy konstruowanych mebli i dodatków. Były one wręcz fantazyjne w swych profilach, geometryczne i aerodynamiczne formami. Miały krawędzie mocno spiczaste, bądź wręcz odwrotnie – zaokrąglone. Dążono do tego, aby na rynek trafiały wyłącznie takie zestawy meblowe, które pozwolą na aranż oparty zwłaszcza na zachowaniu ergonomii wnętrza. Meble miały pełnić konkretne funkcje – nie tylko być zdobnicze, ale i zapewniać komfort użytkowania. Dominowały niestandardowe i pomysłowe, nawet jak na dziś dzień, rozwiązania meblarskie polegające przykładowo na projektowaniu meblościanek, w których uwzględniano opuszczane łóżko w przestrzeni między schowkami czy też lampki nocne z wbudowanym stolikiem oraz pojemnikiem na gazety. Nierzadkie były także meble modułowe, które w montażu przypominały układankę puzzli. Taki układ zapewniał rozsądne zagospodarowanie przestrzeni i uniemożliwiał jej zagracanie.

 

Zobacz również:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-z-lat-szescdziesiatych-jak-ja-zaaranzowac-stylowo-1435.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-barokowym-2951.html

 

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Szklana alternatywa


Kuchnia otwarta to jedno z najmodniejszych i zarazem funkcjonalnych rozwiązań we...

Prosty sposób na zagospodarowanie małej kuchni


Wydawać by się mogło, że małe pomieszczenie nie wymaga zbyt wielu elementów...

Bar we własnej kuchni


Bar w domowej kuchni? Czemu nie! Biorąc pod uwagę, że kuchnia stanowi centrum życia...