Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia miejscem relaksu? To możliwe!

Porady

Kuchnia miejscem relaksu? To możliwe!

Ulubione1

Jeszcze kilka dekad temu lokatorzy wprowadzający się do świeżo wybudowanego zacisza domowego koncentrowali się na tradycyjnym urządzeniu poszczególnych jego pomieszczeń. Kuchnia miała być kuchnią, salon wyłącznie salonem a sypialnia sypialnią. Miejsce do gotowania nie wiązało się z innymi funkcjami niż pichcenie, jedną i stałą rolę miał pokój reprezentacyjny a przestrzeń przeznaczona do spania była tylko azylem służącym do wypoczynku. W obrębie tych wnętrz nie dochodziło do żadnych modyfikacji. Tak rygorystyczny design nie jest już natomiast na topie dzisiaj, kiedy to dziedzina aranżacji wnętrz poszła na tyle do przodu, że chodzi nie tylko o samą funkcjonalność, co przede wszystkim o zespolenie owej użyteczności z estetyką.

Nie tylko do praktyki

 

W związku z tym, że cechy przypisywane określonym pokojom w naszym domu czy mieszkaniu wzajemnie się mieszają, nie powinno dziwić, że nierzadko zdarza się, iż lokatorzy decydują się na aranżację kuchni, która będzie służyła nie tylko do gotowania czy sprzątania, ale także do relaksu. Jak to możliwe? Otóż wystarczy poznać kilka sprawdzonych tajników modelowania wnętrza przestronnego oraz opartego na łączności kilku funkcji. Chodzi o stworzenie koncepcji, która pozwoli na wzajemne przenikanie się części wypoczynkowej oraz roboczej. Przydatną w takim przypadku radą będzie m.in. właściwe zagospodarowanie kątów urządzanego pomieszczenia. Możemy w rogu kuchni ustawić na przykład wygodną, elegancką kanapę. Będzie ona dekorowała wnętrze, co pozwoli na stworzenie z modelowanego zacisza nie tylko kuchni o wizerunku praktycznym, ale również ciekawym wizualnie. Ponadto na takiej sofie możemy zasiąść z gośćmi, jednocześnie wykonując codzienne, rutynowe obowiązki domowe. Przy niej da się również zjeść obiad, a nawet wykorzystać ją nocą jako miejsce do spania, gdy lokal mieszkalny jest niewielkich rozmiarów i nie posiada wystarczająco dużo pomieszczeń dla każdego z lokatorów. To, że wybraliśmy, jako lokalizację akurat kąt kuchni i to tam ma być umieszczona kanapa, nie jest przypadkowe. Dzięki usytuowaniu tego mebla waśnie w tym punkcie, nie zagracimy dostępnej przestrzeni oraz zyskamy swobodę przemieszczania się, jednocześnie rozsądnie gospodarując zbędną wnękę przy ścianie, w której i tak nic konkretnego, typowo kuchennego nie dałoby się umieścić.

 

Wypoczynek nie tylko na sofie

 

Część przeznaczoną do relaksu możemy bardzo łatwo wykreować w naszym kuchennym zaciszu nie tylko poprzez postawienie na nowoczesną, ekskluzywną kanapę, ale również decydując się na wstawienie do pomieszczenia stołu i kilku krzeseł. Oczywiście tu już luki w postaci wolnego rogu pokoju nie wykorzystamy, gdyż na te elementy meblowe potrzeba znacznie więcej wolnej przestrzeni, ale jeżeli mamy dość duże wnętrze, nie ma kłopotu z realizacją charakteryzowanej tu aranżacji. Stół spełni dwie niesamowicie istotne funkcje – będzie przydatny do regularnych czynności kuchennych takich jak gotowanie czy pieczenie, a z drugiej strony stanowi też centrum gościnne, do którego możemy zaprosić odwiedzających nas bliskich czy znajomych. Taka forma relaksu pozwala na spędzanie czasu w kuchni zarówno praktycznie, przygotowując posiłki, jak także komfortowo – siedząc w gronie gości, bawiąc się, rozmawiając i relaksując.

Zobacz również

Jak podłączyć zmywarkę?

Jak podłączyć zmywarkę?

Kiedy pojawia sią problem?   Oczywiście nie jest czymś trudnym podłączenie zmywarki do...

Najładniejsza lodówka na świecie, czyli lodówka w stylu retro

Najładniejsza lodówka na świecie, czyli...

Czy lodówka w stylu retro różni się 'wnętrzem' od bardziej nowoczesnych...
Komentarze (1)
1
Gość
ciekawa
2015-12-01 13:53:28

W moim mieszkaniu tak samo jak i w rodzinnym, kuchnia stanowi serce całego domu. Mimo, że mamy pokój gościnny to i tak wszyscy goście zawsze kierują się do kuchni. Stało się to u nas tak powszechne, że musieliśmy kupić większy stół ;) Niemniej jednak kanapy do kuchni nie wstawiłabym za żadne skarby. W kuchni się przede wszystkim gotuje i nie chciałabym, by wszystkie zapachy wsiąkały w obicie sofy ;)

Twój komentarz
Ocena