Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Nowocześnie czy klasycznie? W jakim stylu...

Porady


Nowocześnie czy klasycznie? W jakim stylu urządzić kuchnię?

Urządzając kuchnię stajemy przed jedną z największych i najważniejszych decyzji, jaką przyjdzie nam podjąć podczas aranżacji tego pomieszczenia: w jakim stylu ma być wnętrze? Generalnie można w wielkim uproszczeniu przyjąć, że wnętrza kuchenne mogą być albo nowoczesne albo klasyczne. Jakie będzie więc najodpowiedniejsze dla naszej kuchni?

Na zdjęciu: Samsung

Wielki dylemat

To, jaki styl będzie miała nasza kuchnia zależy od wielu składowych. Większość osób stara się zachować spójność kuchni z pozostałymi pomieszczeniami, dzięki czemu całe mieszkanie czy dom ma podobny charakter. Od tej reguły są oczywiście wyjątki, kiedy kuchnia w żaden sposób nie przypomina stylem salonu czy sypialni. W większości przypadków kierujemy się indywidualnymi upodobaniami i gustami, coraz częściej jednak decyzja o stylu kuchni podyktowana jest też względami praktycznymi. Kuchnia klasyczna właściwie nigdy nie przestanie być niemodna, jest ponadczasowa. Nie można tego powiedzieć o wnętrzu nowoczesnym, w którym zastosowane formy czy materiały stosunkowo szybko „się starzeją", przestają być modne, zastępowane są przez jeszcze nowsze, jeszcze bardziej nowoczesne, wytrzymałe, praktyczne.
 

Nowoczesne spojrzenie

Kuchnie nowoczesne mają jedną charakterystyczną cechę – zabudowa meblowa jest tu prosta, nierzadko geometryczna, modułowa. Szafki można bez problemu dopasować do kształtu i gabarytów pomieszczenia, zwykle tworzą ciągi mebli, zarówno w zabudowie dolnej jak i górnej. Często spotyka się też całe ściany zabudowane meblami od podłogi po sam sufit. Wśród zabudowy dominują nowoczesne materiały, często w nietypowych połączeniach. W kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu spotka
można więc płyty MDF, szkło, stal, ale równie dobrze prezentują się w niej elementy drewniane, plastikowe czy silikonowe. Kuchnia nowoczesna może być duża, ale z powodzeniem odnajdzie się też w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach. Wszystko za sprawą modułowej zabudowy meblowej, którą można dostosować właściwie do każdego wnętrza. W nowoczesnym wnętrzu dominują też nowoczesne sprzęty, i to nie tylko pod względem funkcji i opcji, w które są wyposażone, ale też pod względem wyglądu. Większość, jeśli nie wszystkie, sprzęty AGD w nowoczesnym wydaniu jest zabudowana, wszystko odpowiednio pochowane, estetycznie wkomponowane w zabudowę meblową. Z reguły dobiera się wszystkie urządzenia z jednej linii stylistycznej, by tworzyły spójną całość. AGD najczęściej ma kolor stali, chociaż do łask wracają też białe sprzęty, w nowej, pięknej odsłonie. Dla odważniejszych producenci oferują też urządzenia w innych, bardziej nietypowych kolorach, jak czerwień, pomarańcz, żółty, a nawet czarny. Kuchnia nowoczesna jest bardzo uporządkowana, wszystko ma w niej swoje, z góry ustalone, miejsce, z reguły większość akcesoriów chowana jest w szafkach, na blacie pozostają tylko niezbędne elementy. Zazwyczaj wnętrza w tym stylu są jasne, białe, chociaż nie brakuje też odważniejszych pomysłów na łączenie kilku barw w jednym pomieszczeniu. Sprzyja to uzyskaniu niepowtarzalnego charakteru, połączonego z prostotą i funkcjonalnością.
 

Powrót do korzeni

Kuchnia tradycyjna z kolei bywa przeciwieństwem nowoczesnej, choć nie we wszystkich aspektach. Meble zazwyczaj są solidne, wykonane z dobrej jakości materiałów, nierzadko drogich gatunków drewna. Dominują tu twarde i wytrzymałe gatunki, coraz częściej sięga się też po, polecane do kuchni, egzotyki. Fronty zwykle są frezowane lub rzeźbione, blaty laminowane lub kamienne. Kuchnia taka nie lubi nietypowych i odważnych połączeń, woli za to stonowane barwy, kojarzące się w naturą, ziemią. Często więc zabudowa meblowa klasycznych kuchni bywa naturalna, jedynie lakierowana, chociaż można spotkać też meble w barwach pastelowych. Charakterystyczne są przeszklone witryny w szafkach, szczególnie tych wiszących, ale bywają też stosowane w stojących kredensach. AGD w klasycznej kuchni również powinno być klasyczne – ale jedynie w zewnętrznym wyglądzie, pozwalającym dopasować go do charakteru całej kuchni. Wyposażenie nie musi być „klasyczne", przeciwnie, dobrze jeśli sprzęty w stylu retro mogą pochwalić się najnowocześniejszymi funkcjami ułatwiającymi codzienne korzystanie z nich w kuchni. Oferta producentów AGD pełna jest tego typu modeli, które z zewnątrz do złudzenia przypominają urządzenia z czasów naszych babć, a wewnątrz naszpikowane są technicznymi nowinkami.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
borys

Osobiście stawiam na klasyczne rozwiązania. Zawsze po jakimś czasie wraca lub nawiązuję się w jakimś stopniu do klasyki. Wizualnie, jak dla mnie – klasyka zawsze w modzie.

Zobacz również


Kredens kuchenny w roli głównej


Większość z nas kojarzy go z babciną zastawą i smakołykami, których zawsze było...

Nowoczesna kuchnia z salonem – jak ją urządzić?


Nowoczesne kuchnie z salonem zachwycają stylowym designem i funkcjonalnością. Od lat...

Rozkładany stół – tak czy nie?


Stół jest nieodłącznym elementem naszej kuchni. To przy nim spędzamy czas z...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności