Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Nowocześnie czy klasycznie? W jakim stylu...

Porady

Nowocześnie czy klasycznie? W jakim stylu urządzić kuchnię?

Ulubione0

Urządzając kuchnię stajemy przed jedną z największych i najważniejszych decyzji, jaką przyjdzie nam podjąć podczas aranżacji tego pomieszczenia: w jakim stylu ma być wnętrze? Generalnie można w wielkim uproszczeniu przyjąć, że wnętrza kuchenne mogą być albo nowoczesne albo klasyczne. Jakie będzie więc najodpowiedniejsze dla naszej kuchni?

Wielki dylemat

To, jaki styl będzie miała nasza kuchnia zależy od wielu składowych. Większość osób stara się zachować spójność kuchni z pozostałymi pomieszczeniami, dzięki czemu całe mieszkanie czy dom ma podobny charakter. Od tej reguły są oczywiście wyjątki, kiedy kuchnia w żaden sposób nie przypomina stylem salonu czy sypialni. W większości przypadków kierujemy się indywidualnymi upodobaniami i gustami, coraz częściej jednak decyzja o stylu kuchni podyktowana jest też względami praktycznymi. Kuchnia klasyczna właściwie nigdy nie przestanie być niemodna, jest ponadczasowa. Nie można tego powiedzieć o wnętrzu nowoczesnym, w którym zastosowane formy czy materiały stosunkowo szybko „się starzeją", przestają być modne, zastępowane są przez jeszcze nowsze, jeszcze bardziej nowoczesne, wytrzymałe, praktyczne.
 

Nowoczesne spojrzenie

Kuchnie nowoczesne mają jedną charakterystyczną cechę – zabudowa meblowa jest tu prosta, nierzadko geometryczna, modułowa. Szafki można bez problemu dopasować do kształtu i gabarytów pomieszczenia, zwykle tworzą ciągi mebli, zarówno w zabudowie dolnej jak i górnej. Często spotyka się też całe ściany zabudowane meblami od podłogi po sam sufit. Wśród zabudowy dominują nowoczesne materiały, często w nietypowych połączeniach. W kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu spotka
można więc płyty MDF, szkło, stal, ale równie dobrze prezentują się w niej elementy drewniane, plastikowe czy silikonowe. Kuchnia nowoczesna może być duża, ale z powodzeniem odnajdzie się też w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach. Wszystko za sprawą modułowej zabudowy meblowej, którą można dostosować właściwie do każdego wnętrza. W nowoczesnym wnętrzu dominują też nowoczesne sprzęty, i to nie tylko pod względem funkcji i opcji, w które są wyposażone, ale też pod względem wyglądu. Większość, jeśli nie wszystkie, sprzęty AGD w nowoczesnym wydaniu jest zabudowana, wszystko odpowiednio pochowane, estetycznie wkomponowane w zabudowę meblową. Z reguły dobiera się wszystkie urządzenia z jednej linii stylistycznej, by tworzyły spójną całość. AGD najczęściej ma kolor stali, chociaż do łask wracają też białe sprzęty, w nowej, pięknej odsłonie. Dla odważniejszych producenci oferują też urządzenia w innych, bardziej nietypowych kolorach, jak czerwień, pomarańcz, żółty, a nawet czarny. Kuchnia nowoczesna jest bardzo uporządkowana, wszystko ma w niej swoje, z góry ustalone, miejsce, z reguły większość akcesoriów chowana jest w szafkach, na blacie pozostają tylko niezbędne elementy. Zazwyczaj wnętrza w tym stylu są jasne, białe, chociaż nie brakuje też odważniejszych pomysłów na łączenie kilku barw w jednym pomieszczeniu. Sprzyja to uzyskaniu niepowtarzalnego charakteru, połączonego z prostotą i funkcjonalnością.
 

Powrót do korzeni

Kuchnia tradycyjna z kolei bywa przeciwieństwem nowoczesnej, choć nie we wszystkich aspektach. Meble zazwyczaj są solidne, wykonane z dobrej jakości materiałów, nierzadko drogich gatunków drewna. Dominują tu twarde i wytrzymałe gatunki, coraz częściej sięga się też po, polecane do kuchni, egzotyki. Fronty zwykle są frezowane lub rzeźbione, blaty laminowane lub kamienne. Kuchnia taka nie lubi nietypowych i odważnych połączeń, woli za to stonowane barwy, kojarzące się w naturą, ziemią. Często więc zabudowa meblowa klasycznych kuchni bywa naturalna, jedynie lakierowana, chociaż można spotkać też meble w barwach pastelowych. Charakterystyczne są przeszklone witryny w szafkach, szczególnie tych wiszących, ale bywają też stosowane w stojących kredensach. AGD w klasycznej kuchni również powinno być klasyczne – ale jedynie w zewnętrznym wyglądzie, pozwalającym dopasować go do charakteru całej kuchni. Wyposażenie nie musi być „klasyczne", przeciwnie, dobrze jeśli sprzęty w stylu retro mogą pochwalić się najnowocześniejszymi funkcjami ułatwiającymi codzienne korzystanie z nich w kuchni. Oferta producentów AGD pełna jest tego typu modeli, które z zewnątrz do złudzenia przypominają urządzenia z czasów naszych babć, a wewnątrz naszpikowane są technicznymi nowinkami.

Zobacz również

Roboty kuchenne w nowoczesnym wydaniu

Roboty kuchenne w nowoczesnym wydaniu

Z blokadą Przy ręcznie obsługiwanym urządzeniu miksującym wystarczy chociażby jednorazowo...

Czym różni się piekarnik parowy od zwykłego?

Czym różni się piekarnik parowy od zwykłego?

Piekarnik parowy, czyli urządzenie dwa w jednym Piekarnik parowy to typowe urządzenie 2 w 1. Jest...
Komentarze (1)
1
Gość
borys
2015-10-23 14:57:22

Osobiście stawiam na klasyczne rozwiązania. Zawsze po jakimś czasie wraca lub nawiązuję się w jakimś stopniu do klasyki. Wizualnie, jak dla mnie – klasyka zawsze w modzie.

Twój komentarz
Ocena