Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Przesyt czy gustowność? Kuchnia w stylu...

Porady


Przesyt czy gustowność? Kuchnia w stylu eklektycznym

Nie brak zwolenników oryginalnego stylu zwanego eklektyzmem, w którym zdecydowaną podstawą aranżacji jest obfitość wielorakich elementów dekoracyjnych. Są jednak i tacy, dla których taki przepych w sferze urządzenia pomieszczeń mieszkalnych, w tym przykładowo kuchni to za dużo. Czym zatem charakteryzuje się eklektyczne lokum?

Na zdjęciu: Studio Eltop

Trudny do zdefiniowania

 

Patrząc na tradycyjne wnętrze eklektyczne niełatwo jest stworzyć jakieś konkretne granice tego stylu oraz wyszczególnić zaledwie kilka jego podstawowych cech. Kuchnie stylizowane w ten sposób odznaczają się niesamowitym bogactwem wizualnym, poprzez które rozumie się sięganie do rozmaitych nurtów architektonicznych, jakie dominowały na przestrzeni minionych dekad oraz zeszłych stuleci. Warto wiedzieć, że eklektyzm ma wyjątkowo ciekawą historię rozwoju, bowiem zrodził się jako swego rodzaju mieszanka paru specyficznych prądów występujących zwłaszcza w wieku dziewiętnastym. Znawcy stylów aranżacyjnych dostrzegają w eklektyzmie powiązania z neorenesansem, rokoko i neorokoko oraz neogotykiem. Czerpanie z aż tylu trendów niegdyś królujących na salonach sprawia, że eklektyczny wystrój wnętrz mieszkalnych po prostu jest swego rodzaju artystycznym miszmaszem. Pełno w jego obrębie wszystkiego – zarówno samych pomysłów na realizację aranżu, jak również i dostępnych akcesoriów. Na rynku antyków przewijają się i meble, i dodatki eklektyczne, które odznaczają się awangardowością, nietuzinkowością, ale przy tym również zapewniają ich użytkownikom przede wszystkim funkcjonalność zastosowania oraz wygodę i praktyczność. W związku z silnym rozpowszechnieniem charakteryzowanej stylizacji w kuchniach czy pokojach dziennych przełomu lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zrodziło się nawet modne wówczas pojęcie „eklektyk", które odnosiło się do królujących wtedy, niestandardowych kształtem, bardzo gustownych sprzętów wyposażających wnętrza.

 

 

Wszystkiego pełno

 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, do eklektycznego stylu trzeba mieć odpowiedni gust. Spore grono konsumentów na tego rodzaju aranżacje nie decyduje się, bo kolokwialnie mówiąc „to nie ich bajka". Do eklektyzmu trzeba mieć dryg oraz duszę, aby z założenia uzyskania eleganckiego i oryginalnego wystroju nie otrzymać efektu wręcz odwrotnego, tj. wnętrza kiczowatego i zagraconego. Wystarczy odrobina szaleństwa, puszczenie wodzy fantazji i nadmiar przedmiotów wyposażających nasze kuchnie, a zamiast wytwornej obfitości uzyskamy po prostu zapchaną niepotrzebnie klitkę. Cechą nadrzędną, jaka musi być uwzględniona w wizualizacji eklektycznej okazuje się stosowny dobór mebli. Zestawy tego typu asortymentu powinny charakteryzować się bogatym zdobnictwem. Mocno dekoracyjne komplety w szczególności napływają z Francji czy Włoch, gdzie do produkcji eklektycznych akcesoriów korzysta się z kolorowego marmuru, nierzadko pozłacanych fornirów, ręcznie malowanych frontów, najlepszej klasy materiałów wytwórczych. Za tego rodzaju wyposażenie trzeba jednak zapłacić naprawdę sporo. W naszym kraju miłośnicy eklektycznego wystroju kuchni najczęściej stawiają na nieco inny wymiar tego stylu, a dokładniej na ciekawe formy wykończenia pomieszczeń bazujące na oryginalnych rzeźbieniach, ażurach oraz kolumienkach. Wiele detali występujących w meblach jednoznacznie kojarzy się z dawnymi trendami – gotykiem, rokoko. Niekiedy to mix tych obu popularnych nurtów. Kuchnia, zwłaszcza przestronna w wersji open space czyli otwartej na salon, idealnie nadaje się do aranżacji w omawianym stylu. Dzięki braku odgradzających pomieszczenia drzwi czy ścian możliwe jest zręczne zaplanowanie eklektycznej aranżacji na większej przestrzeni. To pozwala nie tylko na zachowanie jedności wizualnej, ale także dużo łatwiej jest uniknąć wyżej wspomnianego zapchania asortymentem i nieestetycznego przepychu. Kuchnie eklektyczne muszą być także pełne tkanin. Najlepiej, aby podczas doboru dekoracji uwzględnić aksamitne, miękkie w dotyku zasłonki, serwetki z frędzelkami czy dywaniki. Jeżeli brak nam wystarczających środków pieniężnych na to, aby sprowadzać meble wykonywane z prawdziwie szlachetnych materiałów, warto postawić na solidnej jakości imitacje. Na rynku dostępne są tak precyzyjnie wyprodukowane wyroby, które do złudzenia przypominają naturalne marmury, drewno czy jedwabie.

 

Zobacz także:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-greckim-3252.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/styl-hygge-kuchnia-pelna-domowego-blasku-2748.html

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jakie dodatki wybrać do kuchni w stylu retro?


Kuchnia retro wprowadza nas w klimat ubiegłych lat. To kuchnia stylizowana na kuchnię...

Stół do dużej kuchni – sosna, buk czy dąb?


Stół to serce kuchni – to tutaj wspólnie spędzamy czas gotując i...

Tapety winylowe w kuchni


Ciekawe wizualnie wzory, tematyczne i stylowe motywy dekoracyjne – tym odznaczają...