Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnie Jak funkcjonalnie i praktycznie urządzić...

Kuchnie


Jak funkcjonalnie i praktycznie urządzić przestrzeń kuchenną?

Kuchnia to szczególne pomieszczenie w domu, które potrzebuje szczególnego potraktowania podczas jego urządzania. Spełnia wiele funkcji: umożliwia przygotowywanie posiłków i ich spożywanie, zmywanie naczyń, przechowywanie żywności i wielu akcesoriów, często jest też miejscem spotkań, pogawędek przy kawie czy lampce wina, zwłaszcza kiedy jest otwarta na salon. Pogodzenie tych wszystkich funkcji w jednym miejscu jest trudne, ale nie niemożliwe. Wystarczy dobry plan, znajomość zwyczajów domowników, odrobina wyobraźni i wiedza na temat kuchennej ergonomii.

Na zdjęciu: www.dobrzemieszkaj.pl

Podstawowa zasada kuchennej aranżacji

Najważniejszą zasadą podczas planowania kuchennej przestrzeni jest zasada tzw. trójkąta. Oznacza ona, że najważniejsze trzy elementy kuchni, tj. lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza powinny znajdować się na wierzchołkach niewidzialnego trójkąta. Mówiąc prościej, pokonując odległość miedzy lodówką, zlewozmywakiem a płytą powinniśmy poruszać się po trójkącie. Równie istotne co miejsca ulokowania sprzętów, są też odległości między nimi. Najlepiej, by między lodówką a zlewozmywakiem było co najmniej 120-130 cm blatu roboczego, nie więcej jednak niż 200 cm (zbyt duże odległości zmuszą nas do ciągłego chodzenia po kuchni, co jest niepraktyczne i męczące). Odległość miedzy zlewem a płytą grzewczą powinna być podobna. Pozwoli to na bardzo wygodne korzystanie z kuchni, wszystko będziemy mieć pod ręką, w niewielkich odległościach od siebie, dzięki czemu nie nabiegamy się po kuchni.
 

Zaplanuj układ mebli

Meble kuchenne mogą być rozmieszczone według różnych układów funkcjonalnych. Najpopularniejszy z nich ma kształt litery L, ale coraz częściej spotkać można też układy równoległe, szczególnie w kuchniach otwartych na salon. W takim przypadku jeden z ciągów mebli jest jednocześnie umowną granicą miedzy kuchnią a salonem, często ma on też postać kuchennej wyspy. W wyjątkowo dużych pomieszczeniach można sobie pozwolić na meble ustawione w kształcie litery U, z kolei właściciele niewielkich przestrzeni lub bardzo wąskich kuchni zmuszeni są do aranżacji jednorzędowej – najmniej funkcjonalnej. Układ mebli kuchennych dobrze jest wiec dopasować zarówno do wielkości jak i kształtu pomieszczenia, uwzględniając przy tym przyzwyczajenia domowników i wygląd całej aranżacji.
 

Ustal odpowiednie wysokości

W kuchni równie ważne są też wysokości poszczególnych elementów zabudowy, zwłaszcza blatów roboczych. To one wpływają bowiem na komfortowe użytkowanie kuchni, eliminują zmęczenie domowników, konieczność stawania na palcach lub przeciwnie – garbienia się. Przyjmuje się, że blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości 15 cm poniżej zgiętego łokcia osoby najczęściej korzystającej z kuchni. Jeśli w kuchni gotuje często kilkoro domowników różnego wzrostu, trzeba wyliczyć średnią, kompromisową, możliwie najdogodniejszą wysokość dla wszystkich. Podobna zasada dotyczy ustalenia wysokości, na jakiej ma być umieszczona górna zabudowa meblowa. Zbyt wysoko ulokowane szafki będą utrudnieniem dla niskiej osoby, z kolei wysoki domownik będzie musiał uważać, by nie zahaczyć głową o otwarte drzwiczki.
 

Zadbaj o funkcjonalne meble

Praktyczna zabudowa meblowa to podstawa wygodnej kuchni. Warto ją dobrze przemyśleć i zaplanować, by uniknąć późniejszych problemów z jej eksploatacją. Stosunkowo mało funkcjonalne są tradycyjne szafki w dolnej zabudowie. Aby cokolwiek z nich wyciągnąć, szczególnie z głębszych obszarów szafki, trzeba się schylać i niejednokrotnie wyjmować akcesoria umieszczone w przedniej części. Zdecydowanie wygodniejsze są szuflady, których zawartość po wysunięciu jest ogólnodostępna. Wygodę podczas codziennego korzystania z tego typu zabudowy podnoszą na pewno nowoczesne systemy, pozwalające np. na niezwykle lekki i pełny wysuw szuflady czy samodzielne, delikatne i ciche domykanie się. W górnych szafkach z kolei zadbajmy o siłowniki ułatwiające uchylanie drzwiczek, szczególne tych umieszczonych na sporej wysokości.
 

Pamiętaj o oświetleniu

Odpowiednio oświetlona przestrzeń robocza to niezwykle istotna kwestia w kuchni – pomieszczeniu, w którym wykonuje się sporo czynności, nie tylko w porze dziennej, ale i wieczornej. Dobrze więc, by we wnętrzu było zamontowane główne, górne źródło światła. Powinno ono rozświetlać całą przestrzeń. Nie wolno zapominać też o oświetleniu blatu roboczego i okolicy zlewozmywaka, najlepiej, jeśli nad blatem (np. w dnie górnej zabudowy lub na ścianie) zamontujemy halogeny lub ledy. Pozwoli to doskonale doświetlić blat, bez obaw o zasłanianie górnego światła własnym ciałem.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Aranżacja kuchni z częścią wypoczynkową


Kuchnia już dawno przestała pełnić tylko i wyłącznie funkcje kulinarne. Obecnie to...

Aranżacja okna w Twojej kuchni!


Szczęśliwi Ci, którzy mają okno w kuchni! Dzięki niemu mamy więcej światła w...

Sufit podwieszany. Jak go wykorzystać w kuchni?


Sufit podwieszany jest rozwiązaniem wnętrzarskim mającym wielki potencjał dekoracyjny....