Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Styl Hampton w kuchni

Porady

Styl Hampton w kuchni

Ulubione0

Na wzór letnich rezydencji bogaczy zrodził się popularny styl dekorowania pomieszczeń domowego użytku, w tym zwłaszcza obiektów kuchennych. Stylowe wnętrza inspirowane klimatem nadmorskich domków przy jednoczesnym zachowaniu zasad elegancji i luksusie wyposażenia to nurt zwany Hampton.

Od miejscowości wypoczynkowych


Zamożni mieszkańcy Manhattanu za oazę spokoju w okresie wakacyjnym uczynili sobie dwa popularne miasteczka – Sout Hampton i East Hampton. Tam posiadają swe ekskluzywne i niesamowicie drogie posiadłości, do których przybywają w celach rekreacyjnych rok rocznie. Wille, które wynajmują czy przejmują w posiadanie prezentują się niesamowicie szykownie, jednocześnie nawiązując do standardowego, plażowego klimatu rejonu. Styl takiego dekoratorstwa przypadł do gustu nie tylko krezusom, ale również projektantom architektonicznym, w tym m.in. słynnemu Johnowi Barmanowi, który postanowił zainspirować się modelem wyposażenia tych obiektów podczas tworzenia wystroju zwykłych domów. Zaczął on od łączenia ze sobą tradycyjnych elementów aranżacyjnych z rustykalnymi dodatkami. Dzięki temu uzyskał efekt spektakularny – zestawione zostało to, co zazwyczaj się kompletnie wyklucza. Z jednej strony wnętrza były bardzo wytworne, z drugiej nie brakowało im przytulności oraz ciepła.

 

Znaki szczególne

 

Styl Hampton może z samego nazewnictwa nie jest zbyt znany, ale jeżeli chodzi o zamysł aranżacyjny, jaki w ramach tego nurtu proponują dekoratorzy, zdecydowanie znalazłoby się spore grono zwolenników takowych rozwiązań estetycznych. Charakterystyczne jest umiejętne, ciekawe zarazem zestawienie wielorakich stylizacji. Wyjątkowe pole do popisu w zakresie charakteryzowanego modelu wystroju pojawia się przy wyposażaniu wnętrz kuchennych. W nich nie brak zarówno przepięknych, mocno dekoracyjnych kredensów na wzór Ludwika XVI, jak także wiktoriańskich krzeseł czy bibelotów obecnych w każdym lokum typowo roboczym. Na podłogach czy szafkach poustawiane są słoje, kosze, pudełka na wzór kuchni wiejskiej, sielskiej. Obicia meblowe przeważnie są wykonane z bielonego drewna. Nierzadko stosowanym materiałem okazuje się także szkliwiona ceramika. Niekiedy elementy meblowe bazują nie na kosztownych antykach, ale są po prostu robione na stare datą. Tkaniny z kolei często farbuje się, aby przypominały trochę sprane, poszarzałe, wyblakłe. Wśród kolorów dominują jasne barwy, z reguły pastelowe typu błękity, pudrowe róże czy odcienie piaskowe.

Zobacz również

Ręczna czy elektryczna? Jaką tarkę wybrać?

Ręczna czy elektryczna? Jaką tarkę wybrać?

Tarka ręczna Tarki ręczne to najprostsze i zarazem najpopularniejsze modele dostępne na rynku....

Kuchnia po japońsku

Kuchnia po japońsku

Czystość dominantą   W stylizacji kuchennej inspirowanej Japonią istotny jest minimalizm....
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena