Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Popękana ściana – ciekawa ozdoba naszej kuchni

Porady


Popękana ściana – ciekawa ozdoba naszej kuchni

Ścianę w kuchni możesz potraktować na wiele sposobów. Możesz wybrać tradycyjną, zwykłą farbę w modnym odcieniu, fototapetę z niebanalnym wzorem, wykończyć ścianę imitacją cegły – wszystko zależy od Ciebie. Chcąc przełamać powszechne 'podejście do tematu' możesz zrobić coś innego i... stworzyć swoją własną popękaną ścianę! Jest to dość nowa technika malarska, która pozwala otrzymać efekt pękniętych murów. Taka ściana z pewnością nada Twojej kuchni oryginalności i wzbudzi uznanie wśród znajomych.

Na zdjęciu: Studio Vigo

Do jakich wnętrz?

Ta dość oryginalna metoda wykańczania ścian zdecydowanie dopasuje się do różnych wnętrz. Idealnie wpasuje się w klimaty industrialne – przestronne hale, stare fabryki i wyrafinowane lofty. Świetnie sprawdzi się również w kuchni w klimacie klasycznym i nowoczesnym. Popękana ściana może stać się idealnym dopełnieniem i dodatkiem w kuchni minimalistycznej. Specjalne powłoki farby sprawiają, że uzyskujemy specyficznie zarysowanie powierzchni malowanej ściany.


Jak to zrobić?

Pierwsze co musisz zrobić, to odpowiednio przygotować ścianę. Jest to warunek konieczny – aby wszystko ładnie się prezentowało i długo trzymało. Kluczowe tutaj, jest usunięcie obecnych warstw farb i uzupełnienie wszelkich ubytków. Ściana musi być gładka – żadne, nawet małe dziurki czy ubytki nie wchodzą w grę. Następnie szlifujemy całą powierzchnię tak, aby oczyścić ją z kurzu, pyłu czy innych zabrudzeń. Do uzyskania efektu popękanych ścian używamy farby dyspersyjnej, którą nakładamy na kuchenną ścianę. Do jej aplikacji używamy tradycyjnego wałka malarskiego, który pomoże nam równomiernie rozłożyć farbę. Po nałożeniu całej warstwy i całkowitym jej wyschnięciu na ścianę nakładamy jedną warstwę lakieru – wzmacnia on efekt pęknięć. Lakier ten, dostępny jest w większości sklepów z materiałami wykończeniowymi, dlatego jego znalezienie nie powinno sprawić większych trudności. Lakier nakładamy pędzlem – ważne jest, aby wykonywać podłużne, dynamiczne ruchy w jedną stronę. Po wyschnięciu lakieru czas na kolejny krok – nałożenie farby akrylowej. Cały proces nie zajmuje zbyt wiele czasu (pomijając oczywiście czekanie na wyschnięcie poszczególnych warstw) i nie jest trudna, więc każdy powinien poradzić sobie z aplikacją.


Kiedy zobaczymy efekt?

Oprócz tego, że aplikacja jest dziecinnie prosta, to dodatkowo efekt widoczny jest niemalże od razu! Pęknięcia na naszej kuchennej ścianie widoczne są już po kilku minutach od nałożenia farb. To właśnie wcześniej wspomniany lakier jest odpowiedzialny za 'oryginalne pęknięcia', które wyglądają jak prawdziwe. Jeżeli chcemy, aby efekt był bardziej wyrazisty to należy zastosować grubszą warstwę lakieru. Naszą nową ozdobę na ścianach możemy dodatkowo podkreślić poprzez zamontowanie odpowiedniego światła.


Popękana ściana – sposobem na nudę!

Jeżeli nudzą Cię już Twoje proste, stare ściany w kuchni to opcja ich 'udekorowania' w ten sposób jest dla Ciebie. Wszystko możesz zrobić sam, a uzyskany efekt będzie widoczny krótko po 'malowaniu'. Popękana ściana z pewnością ożywi Twoje kuchenne wnętrze, nada mu oryginalności i.. pazura.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
alinka

Spotkałam się już z zastosowanie tej techniki we wnętrzach i prezentuje się ona dość ciekawe, chociaż osobiście myślę, że bym się na takie rozwiązanie nie zdecydowała – preferuje bardziej klasyczne motywy i style. :)

Zobacz również


Wysoko zabudowana kuchnia wyznacznikiem nowoczesności


Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim kuchnia funkcjonalna ale i podążająca za...

Jadalnia w kuchni – jak zaaranżować dostępną...


Nie sposób sobie wyobrazić współczesną kuchnię bez jadalni lub chociażby małego...

Kuchnia w stylu angielskim


Aranżacja kuchni w stylu angielskim to niewątpliwie połączenie elegancji i...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności