Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Wnętrza Aranżacja kuchni w stylu vintage

Wnętrza


Aranżacja kuchni w stylu vintage

Marzysz, aby przenieść się do czasów naszych babć, poczuć klimat tamtych lat, atmosferę ciepła i przytulności? Jednocześnie pragniesz nowoczesnej kuchni, pełnej technologicznych udogodnień ułatwiających codzienne funkcjonowanie? Te wizję można bez większych problemów zrealizować aranżując kuchnię w stylu vintage.

Vintage udomowiony

Styl vintage to jeden z bardziej popularnych w kuchennych aranżacjach. Tworzy niepowtarzalne wnętrza niczym te, które panowały w kuchniach w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. To przede wszystkim drewniane meble, na których widać ząb czasu, retro dodatki ożywiające wnętrze, AGD o zaokrąglonych kształtach, urocze uchwyty i elementy dekoracyjne. Większość elementów takiej kuchni znajduje w niej swe miejsce jakby z przypadku. Nie ma tu sztywnych reguł, według których należy myśleć o aranżacji. Meble, dodatki, lampy, wyposażenie, sprzęty AGD zdają się być z różnych styli, zestawione w jednym wnętrzu tworzą jednak spójną całość.
 

Meble w stylu vintage

Vintage kocha wszystko, co obłe, zaokrąglone, przytulne. Takie też powinny być meble kuchenne. Najlepiej, jeśli nie będą mieć wyraźnie zarysowanych, ostrych krawędzi. W kuchennej aranżacji świetnie spełnią swą rolę szafki i kredensy drewniane, o gładkich frontach lub z modnymi przetarciami. Powinny być jasne, w stonowanej, pastelowej kolorystyce. Szczególnie pożądane są tu odcienie bieli, ecru, beżu, różu, błękitu czy oliwki. Do kuchni można zaadaptować stary kredens lub komodę po babci, oczywiście po odpowiednim odrestaurowaniu, ale równie dobrze sprawdzą się tu nowe, polerowane na wysoki połysk, meble koniecznie o zaokrąglonych kształtach. Obowiązkowym elementem kuchennej zabudowy są stylizowane na retro uchwyty i urokliwe gałki.
 

AGD w stylu vintage

Kuchnia sprzed kilku dekad nie może się obejść bez odpowiednio „starych" sprzętów. Nie sposób wyobrazić sobie we wnętrzu stylizowanym na retro ultranowoczesnych, minimalistycznych w swym wyrazie urządzeń. Na szczęście producenci AGD ochoczo przyjęli pomysły projektantów zwracające uwagę na styl vintage i stworzyli specjalne linie stylistyczne kuchennych urządzeń nawiązujące wyglądem do retro. I na tym podobieństwa i odniesienia do dawnych epok się kończą. Sprzęty bowiem naszpikowane są nowoczesnymi technologiami i funkcjami, które mają za zadanie w maksymalnym stopniu ułatwić gotowanie, pieczenie, zmywanie w kuchni. Urządzając kuchnię vintage warto pokusić się więc o wolnostojącą, obłą chłodziarkę z charakterystyczną klamką w stylu retro, piekarnik ze stylizowanymi gałkami czy, koniecznie gazową płytę grzewczą. Urządzenia mogą mieć tradycyjne kolory, ale można też pokusić się o odrobinę szaleństwa i zaakcentować ich obecność niestandardowymi barwami. Doskonałym przykładem może tu być bladoniebieska lodówka czy pudrowo różowa, wolnostojąca zmywarka. Dzięki swym nieoczywistym formom i kolorom mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym kuchni. Bardziej odważni mogą zdecydować się na bardziej jaskrawe kolory, np. ostrą czerwień czy soczysty pomarańcz. Taki barwne plamy będą się świetnie prezentować na tle pastelowej zabudowy w niczym nie ujmując aranżacji w stylu vintage.
 

Dodatki w stylu vintage

Odpowiednio dobrane, stylizowane na retro meble, sprzęty AGD, właściwa kolorystyka pomieszczenia to podstawa kuchennej aranżacji w stylu vintage. Nie będzie ona jednak pełna, bez odpowiednich, stawiających kropkę nad „i" dodatków. To one budują ostateczny klimat wnętrza i wpływają na jego odbiór jako całości. Bezwzględnie muszą nawiązywać do epoki retro, zarówno swym wyglądem, jak i funkcjami, które mogą w kuchni pełnić. W stylu vintage mile widziane są więc stare lampy, pojemniki na pieczywo, słoiki na przyprawy, makarony czy słodycze. Obowiązkowo na półkach i blacie roboczym powinny stanąć metalowe puszki z dekorami z lat 60-tych, wolnostojące, drobne sprzęty AGD stylizowane na retro, na ścianie może zawisnąć stylowy zegar z dużymi wskazówkami. Większość takich elementów bez problemu kupimy w sklepach internetowych z dodatkami wnętrzarskimi, ale możemy ich też poszukać w skrzyni po babci czy na pchlim targu. Zazwyczaj można je kupić po okazyjnej cenie, by po drobnym retuszu zyskały nowy wyraz vintage.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w wiejskim stylu


Urządzenie kuchni w wiejskim stylu jest dość łatwe i przyjemne, ale wymaga sporej...

Shabby Chic w kuchni


Marzysz o romantycznej, pełnej ciepła i kobiecego pierwiastka kuchni? Spróbuj...

Biała kuchnia z wyspą


Wszechobecna biel w projekcie aranżacji kuchni sprawia, że będzie to przestrzeń...