Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Dekorowanie otwartej kuchni – harmonijne...

Porady


Dekorowanie otwartej kuchni – harmonijne połączenie z salonem

Kuchnie otwarte to rozwiązanie wnętrzarskie cieszące się szczególną popularnością. Połączenie dwóch pomieszczeń o zdawałoby się skrajnie różnych funkcjonalnościach okazuje się mieć wiele istotnych zalet użytkowych, jak i estetycznych. Mimo to urządzenie kuchni otwartej na salon lub jadalnię może stanowić nie lada wyzwanie. Bowiem na jednej powierzchni musimy zadbać o harmonię, mimo że poszczególne strefy użytkowe różnią się swoimi rolami oraz rodzajem wyposażenia. W jaki sposób harmonijnie połączyć kuchnię z salonem? Zapraszamy do lektury poradnika, który powstał przy współpracy z najlepszymi dekoratorami wnętrz.

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Jak urządzić kuchnię z salonem?

 

Kuchnie otwarte mają wiele zalet, ale wśród tych najistotniejszych wyróżnia się przede wszystkim efekt przestronności. Połączenie dwóch pomieszczeń pozwala nadać wnętrzu wrażenia większej przestrzeni, a także umożliwia większą integrację domowników. Niemniej jednak, urządzenie takiej przestrzeni jest wyzwaniem aranżacyjnym. Bowiem kuchnia i salon to wnętrza o skrajnie różnych rolach i rodzajach wyposażenia. Dlatego łatwo jest tu o wizualny chaos, który sprawi, że aranżacja wyda się niespójna i nieestetyczna. Jak więc można zyskać pewność, że urządzając kuchnię otwartą będzie ona harmonijnie łączyć się ze strefą dzienną? Kluczem do sukcesu jest wybór jednego stylu przewodniego dla obu stref użytkowych. Zarówno część kuchenna, jak i wypoczynkowa i jadalniana powinny być spójne pod względem wzorniczym, estetycznym oraz kolorystycznym. Dzięki temu zyskamy wrażenie harmonii, a aranżacja stanie się przyjazna w odbiorze. W związku z tym, wybór przewodniego stylu wnętrzarskiego pozwoli dobierać wszelkie kolory, meble, sprzęty i dekoracje w taki sposób, by wpisywały się one w konkretną koncepcję wzorniczą.

 

Dekoracje w kuchni otwartej

 

Urządzając kuchnię otwartą warto traktować jej przestrzeń jako jedno wnętrze bez względu na różnice poszczególnych stref w zakresie pełnionych funkcji. Oznacza to, że traktujemy kuchnię otwartą kompleksowo. W praktyce więc zarówno część kuchenna, jak i dzienna będą ze sobą wzorniczo i kolorystycznie powiązane. Całość zwieńczą dekoracje, gdyż to właśnie w nich tkwi największy potencjał w zakresie kształtowania charakteru wnętrz. Dekory i dodatki warto dobrać tak, aby wpisywały się w przyjęty już styl przewodni, dzięki czemu wyeksponują estetykę całej kompozycji aranżacji oraz dodatkowo podkreślą efekt spójności łączący wszystkie strefy użytkowe w kuchni otwartej na salon. Zadbaj więc o to, aby poszczególne tekstylia wykonane były z tych samych rodzajów tkanin, a także utrzymane w jednej tonacji z zakresu przyjętej kompozycji kolorystycznej i wzorniczej. Także poszczególne wzory na dekoracjach powinny pojawiać się zarówno w części kuchennej, jak i dziennej. Pamiętaj także, że wszystkie akcesoria kuchenne przechowywane na wierzchu, powinny również być dobrane w taki sposób, aby wpisywać się w dekoracyjność kuchni otwartej na salon. Bowiem takie akcesoria użytkowe również mogą pełnić rolę dekoracyjną. Doskonałą formą dekoracji, która idealnie sprawdzi się we wnętrzach łączonych jest sztuka. Efektowne obrazy na ścianę lub rzeźby i figurki dekoracyjne sprawią, że z łatwością uzyskamy efekt spójności w kuchni otwartej. Ważne jest tylko to, aby poszczególne dzieła sztuki dobierać na zasadzie podobieństwa, czyli zdecydować się na konkretny nurt w sztuce np. abstrakcjonizm lub klasycyzm, dzięki czemu także te dekoracje będą pasować do charakteru całej kompozycji.

 

Dwa sposoby na urządzenie kuchni otwartej

 

Urządzając kuchnię otwartą na salon można pójść w jednym z dwóch kierunków aranżacyjnych. Pierwszym z nich jest podkreślenie granicy między strefami użytkowymi w pomieszczeniu. Oznacza to, że stosowane są pewne zabiegi wnętrzarskie, dzięki którym wyraźnie widać, w którym obszarze wnętrza znajduje się kuchnia, a w którym salon. Taką granicę mogą tworzyć między innymi wyspa kuchenna, różne rodzaje podłogi w strefie dziennej i kuchennej, wysoki barek, czy też kontrastowa kolorystyka z podziałem na niniejsze strefy użytkowe. Jednak coraz więcej osób odchodzi od tego sposobu urządzania kuchni otwartych i decyduje się na zacieranie wizualnych granic między poszczególnymi strefami użytkowymi. W ten sposób powstał drugi trend, który zakłada pełną harmonię we wnętrzu otwartym. W skrajnej interpretacji takiego rozwiązania zakładana jest jednolita zabudowa meblowa, w której trudno jest odróżnić nawet czy dany sprzęt jest kuchenny czy też pochodzi ze strefy wypoczynkowej. Meble posiadają identyczne fronty, wszystko jest spójne kolorystycznie, a sprzęty RTV doskonale nawiązują designem do AGD w kuchni. W efekcie strefy funkcjonalne się łączą i przenikają, a wnętrze jest harmonijne także pod względem dekoracyjności.

Studio Drewmar
Studio Drewmar
Studio Ewro
Studio Ewro
Studio Mono
Studio Mono
Studio Premium
Studio Premium
Studio Szewczyk
Studio Szewczyk
Studio Vigo
Studio Vigo

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ściana tablicowa lub magnetyczna – pomysł na...


Uwielbiamy rzeczy, które są stworzone specjalnie dla nas, lub które...

Popękane ściany – nietypowa dekoracja w kuchni


Twoja kuchnia nie musi mieć gładkich ścian, pokrytych jednym kolorem standardowej...

Jak zaplanować przestrzeń wokół zlewu?


Dobrze zaplanowane aranżacyjnie pomieszczenie kuchenne powinno odznaczać się...