Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?

Porady


Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?

Bez względu na to, czy decydujesz się na zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, jej odpowiednie umiejscowienie przyniesie Ci nie tylko komfort podczas zmywania naczyń, ale również przy wykonywaniu innych kuchennych obowiązków. Gdzie umieścić zmywarkę i jak zaaranżować naszą strefę mokrą, by korzystanie z kuchni było dla nas jak najwygodniejsze?

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Zmywarka koło zlewu - wygodnie i praktycznie

 

Najczęstszym, bo i najbardziej praktycznym, rozwiązaniem, jakie stosuje się w kuchniach wyposażonych w zmywarki, jest montaż zmywarek w bliskim sąsiedztwie zlewozmywaka. Dlaczego takie rozmieszczenie kuchennych sprzętów w tzw. mokrej strefie przynosi nam największą wygodę? Przede wszystkim z uwagi na to, że korzystanie ze zlewozmywaka i ze zmywarki bardzo często idzie w parze. Kiedy do zmywarki wkładamy brudne naczynia, zazwyczaj opłukujemy je z większych resztek jedzenia. To szczególnie ważne, kiedy chcemy cieszyć się skutecznym działaniem naszej zmywarki przez długi czas. Z kolei, kiedy zdarzy się, że ze zmywarki wyciągniemy naczynie, które nie będzie do końca osuszone, możemy szybko odstawić je na ociekacz. Na ociekaczu wygodnie będzie nam również posegregować naczynia przed włożeniem ich do szafek. Bliskość zlewozmywaka stanowi duże udogodnienie już na etapie instalacji zmywarki. W szafce, w której zamontowany jest nasz zlew, musi znajdować się podłączenie do wody i kanalizacji – niezbędne również w przypadku zmywarki. Dużo łatwiej będzie nam podłączyć się do już istniejących instalacji. Warto też pamiętać o tym, że zmywarka potrzebuje dostępu do prądu. Szafka pod zlewozmywakiem to również doskonałe miejsce na gniazdo elektryczne. Oczywiście w takim wypadku musimy zastosować gniazdko przeznaczone do montażu w strefach mokrych.  Tak rozplanowana przestrzeń pozwoli nam na bezpiecznie użytkowanie naszych kuchennych sprzętów i przyniesie maksymalną wygodę.

 

A co z koszem na śmieci?

 

Jeżeli jednak nadal zastanawiasz się nad tym, gdzie w kuchni powinna stać zmywarka, poznaj jeszcze jedną zaletę umiejscowienia jej w okolicach zlewu. W szafce pod zlewozmywak najczęściej trzymamy…oczywiście kosz na śmieci. Kosz również przyda nam się podczas wstępnego pozbywania się resztek jedzenia z naczyń, które chcemy umieścić w zmywarce. Wrzucimy do niego na przykład okruchy czy kości – po zjedzeniu kurczaka. Co więcej, w szafce pod zlewem równie często przechowujemy środki czystości. To także doskonałe miejsce na tabletki do zmywarki, sól czy nabłyszczacz. Im większa będzie szafka pod zlewozmywak, tym więcej zmieścimy w niej akcesoriów, ale też stworzymy sobie przestrzeń na przykład do umieszczenia sortownika na śmieci. W dużej szafce zmieści się kilka koszów, dlatego łatwiej będzie nam segregować odpady.

 

Zmywarka obok płyty grzejnej – czy tak można?

 

Już wiesz, że zmywarka zlokalizowana obok zlewozmywaka to najlepsze rozwiązanie. Jakie sprzęty natomiast mogą znajdować się po jej drugiej stronie? Czy na przykład umieszczenie obok zmywarki płyty grzewczej oraz piekarnika będzie bezpieczne? Tak, będzie – zwłaszcza, jeżeli dysponujesz sprzętami do zabudowy. Obudowa meblowa i oddzielające zmywarkę i kuchenkę ścianki będą stanowić wystarczającą izolację. Większą ostrożność należy zachować jedynie w przypadku wolnostojącej zmywarki i kuchni gazowej. W takim przypadku trzeba uważać, by palący się na kuchence płomień nie wychodził poza jej obszar. Warto jest więc profilaktycznie zachować kilkucentymetrowy odstęp od zmywarki.

 

Tego błędu nie popełniaj

 

Choć nadal twierdzimy, że zmywarka zainstalowana maksymalnie blisko zlewu, to najlepsze rozwiązanie. Od tej reguły jest jeden wyjątek. Jeżeli dysponujesz zlewem narożnym, pomiędzy oboma sprzętami, musisz zachować odpowiedni dystans. Dlaczego? Wyobraź sobie sytuację, że otwierasz zmywarkę, która znajduje się w zbyt małej odległości od zlewu usytuowanego w rogu kuchni. Otwarte drzwi zmywarki po prostu blokują Ci swobodny dostęp do zlewu. W martwym punkcie, który powstaje między drzwiami zmywarki a szafką pod zlewozmywakiem, jest zbyt mało miejsca, by wygodnie opłukać naczynia przed ich włożeniem do zmywarki.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Wiejska kuchnia niekoniecznie staromodna


Poprzez samo określenie „styl wiejski" wielu z pewnością jest przekonanych, że...

Kuchnia cała w szkle


Szkło to niezwykle wdzięczny materiał. Pięknie prezentuje się jako dekoracja, ale...

Styl Hampton w kuchni


Na wzór letnich rezydencji bogaczy zrodził się popularny styl dekorowania pomieszczeń...