Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zmywarka nie suszy lub słabo suszy naczynia

Porady


Zmywarka nie suszy lub słabo suszy naczynia

Urządzenia AGD chociażby były najlepszej jakości i klasy, mogą być narażone na drobne usterki. Jest to związane z zużywaniem się poszczególnych elementów, niewłaściwym sposobem dbania o nie, a także po prostu codziennej eksploatacji. Na szczęście w większości przypadków takie drobne usterki możemy łatwo zdiagnozować i usunąć bez konieczności ponoszenia większych kosztów. Popularnym problemem, z którym prędzej czy później spotyka się niemal każdy użytkownik zmywarek jest to, że urządzenie nie suszy naczyń w wystarczającym stopniu lub nie robi tego wcale. Co zrobić w przypadku, gdy wyciągasz ze swojej zmywarki mokre naczynia po cyklu zmywania?

Na zdjęciu: Studio Mebli Alline

Mokre naczynia po myciu w zmywarce - możliwe przyczyny

Zmywarka jest sprzętem, który w większości domów jest eksploatowany niemal na co dzień. Oczywiście producenci nowoczesnych urządzeń są na to przygotowani i oddają w nasze ręce wytrzymałe sprzęty. Jednakże zdarza się, że podczas użytkowania zmywarki możemy zauważyć pewne symptomy wskazujące na pogorszenie się jej sposobu działania. Jednym z popularnie spotykanych problemów jest to, że zmywarka nie suszy lub zbyt słabo suszy naczynia. Jeżeli naczynia mimo to są czyste i dobrze umyte, to w zdecydowanej większości przypadków nie musimy się obawiać, że nastąpiła jakaś poważna awaria całego urządzenia. Wystarczy bowiem zdiagnozować, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i ją zlikwidować. Jeżeli naczynia wyjęte ze zmywarki po cyklu mycia ociekają wodą, należy poszukać problemu i go usunąć, aby się po prostu nie pogłębił i nie przeobraził w coś poważniejszego i bardziej kosztownego w naprawie. Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji?

Brak grzania w zmywarce

Jeżeli twoje naczynia po wyciągnięciu ze zmywarki są nadal mokre lub wręcz ociekają wodą, to właśnie w częściach odpowiedzialnych za wytwarzanie ciepła należy w pierwszej kolejności szukać przyczyn. Bowiem najczęściej to one stanowią powód problemów z poprawnym działaniem zmywarki. Jeżeli zmywarka nie wytwarza ciepła to proces suszenia następujący po zakończeniu ustawionego programu mycia jest po prostu nieefektywny, bo powietrze nie jest optymalnie gorące. Wówczas sprawdzamy przede wszystkim grzałkę w zmywarce, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie ciepła w urządzeniu. Sprawdzenie tego elementu w sposób dokładny pozwoli ocenić, czy grzałka nie uległa przepaleniu. Wówczas należy tę część wymienić na nową. Dobrą wiadomością jest to, że z powodzeniem można ją wymienić samodzielnie w warunkach domowych.

Uszkodzony wentylator osuszający

W przypadku, gdy po sprawdzeniu grzałki okazuje się, że działa ona w sposób całkowicie prawidłowy, wówczas kolejnym krokiem jest ocena pracy wentylatora. Wentylator osuszający jest odpowiedzialny za optymalne rozprowadzanie gorącego powietrza po komorze urządzenia. Jeżeli przestaje on działać prawidłowo, wówczas możemy zauważyć, że naczynia są wciąż mokre po wyjęciu ze zmywarki. Zazwyczaj powodem jego usterek są wady fabryczne, ale może one też ulec mechanicznemu uszkodzeniu w postaci pojawienia się uszczerbków łopatek stanowiących jego elementy. Zdarza się także, że awarii ulega silnik wentylatora. W takim przypadku wymiana wentylatora osuszającego rozwiąże problem mokrych naczyń.

Brak płynu nabłyszczającego

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że płyn nabłyszczający do zmywarek jest potrzebny nie tylko ze względu na kwestię estetyczną i połysk umytych naczyń. Jego ważnym zadaniem jest to, że wspomaga on proces efektywnego suszenia naczyń po zakończonej fazie zmywania i płukania. Często więc traktujemy go jako zbędny dodatek. Jeżeli jednak twoje naczynia są mokre po wyjęciu ze zmywarki, przy następnym zmywaniu dodaj do odpowiedniego otworu właściwą ilość płynu nabłyszczającego. Bardzo prawdopodobne, że rozwiąże on problem mokrych naczyń.

Zawieszenie elektrozaworu

Elektrozawór jest istotnym elementem każdej zmywarki. Odpowiada on za przepust wody do zmywarki i kontrolę jej ilości. Czasem zdarza się, że elektrozawór spuszcza wodę z płaszcza wodnego i w efekcie woda trafia prosto do komory zmywarki. Tak się dzieje, gdy elektrozawór się zawiesi. Wówczas woda trafia do komory w nieodpowiedniej fazie cyklu zmywania co sprawia, że nawet po jej odpompowaniu naczynia są wciąż mokre po zakończonym zmywaniu. Jeżeli przyczyną problemów ze zmywarką jest elektrozawór, to zazwyczaj występują także dodatkowe objawy poza niewłaściwym osuszeniem naczyń.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/uszkodzony-elektrozawor-w-zmywarce-objawy-2751.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zmywarka-z-zawiasami-slizgowymi-3062.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dno-zmywarki-plastik-czy-stal-co-wybrac-2796.html

 

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Milosz853

Polecam artykuł!


5
Tymek

U nas pojawił się jeden z opisanych tu problemów. Artykuły Max Kuchnie świetne pokazują problemy życia codziennego.


5
Ameli@3

Nie chciałabym wycierać mokrych naczyń przed włożeniem do szafek. Uff jak dobrze, że moja zmywarka dobrze działa.


5
paulka

Zawsze używam płynu nabłyszczającego i naczynia za każdym razem są suche i dodatkowo błyszczące.

Zobacz również


Funkcje zmywarek, które mogą cię zaskoczyć!


Zmywarki już na dobre zagościły w naszych kuchniach. Kiedyś były wyznacznikiem...

Dobrze pozmywane! Czyli jak poprawić efektywność...


Zmywarka to bez wątpienia jedno z najbardziej pożądanych przez gospodynie domowe...

Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?


Bez względu na to, czy decydujesz się na zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, jej...