Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Dlaczego zmywarka nie domywa?

Porady


Dlaczego zmywarka nie domywa?

Zmywarka to urządzenie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia. Stanowi więc podstawowy element wyposażenia kuchni i często to właśnie pod nią dopasowujemy rodzaj zabudowy meblowej. Zmywarka ma bowiem wiele zalet, choć oczywiście najważniejszą z nich jest oszczędność czasu przeznaczanego na zmywanie naczyń. Co jednak, gdy zacznie się zdarzać, że nie domywa ona naczyń?

Na zdjęciu: Whirlpool

Zmywarka pozwala nie tylko zaoszczędzić cenny czas, gdyż zmywa naczynia praktycznie za nas, ale także jest rozwiązaniem oszczędnościowym i ekonomicznym. Mycie ciepłą wodą pod ciśnieniem skutecznie czyści naczynia, ale przy tym nie zużywa zbyt wiele energii i wody, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas i pieniądze. W efekcie zmywarka stała się w naszych domach sprzętem pierwszej potrzeby, więc gdy tylko dzieje się z nią coś niepokojącego, to jest to dość frapujące. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest to, że wyciągnięte z niej naczynia okazują się być nadal brudne. Może to być dość frustrujące ze względu na konieczność ponownego ich umycia, ale jest to także pierwszy sygnał, że należy przyjrzeć się urządzeniu i zlokalizować ewentualną usterkę. Sprawdź, jak określić, która przyczyna dotyczy usterki twojej zmywarki i uzyskaj informacje, jak pozbyć się problemu niedomytych naczyń.

 

Uszkodzenie elektrozaworu

Elektrozawór to element zmywarki odpowiadający za dopływ wody. Pełni on więc jedną z kluczowych ról w zakresie działania urządzenia, dlatego to właśnie jemu warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności. W przypadku gdy jest on uszkodzony, do zmywarki nie dociera odpowiednia ilość wody, przez co naczynia są źle umyte. Często powodem usterki jest zatkanie się elektrozaworu. Wówczas wymaga on przeczyszczenia, a w skrajnych przypadkach całkowitej wymiany na nowy. Czasem zdarza się także, że przyczyną jest zbyt małe ciśnienie wody przez co na pozór wydaje się, że to właśnie elektrozawór uległ usterce. Element ten do poprawnej pracy potrzebuje odpowiedniego ciśnienia wody. Czasem przyczyna tkwi także w zbyt twardej wodzie, z której kamień osadza się w elektrozaworze.

 

Sprawdź drożność spryskiwaczy

Spryskiwacze to elementy w zmywarce, z których bezpośrednio wypływa woda podczas mycia naczyń. Jeden znajduje się w górnej części urządzenia i odpowiada za czyszczenie wkładu górnego kosza, a drugi ulokowany jest na dole. Aby woda prawidłowo przepływała przez spryskiwacze muszą one być całkowicie drożne. Czasem zdarza się, że resztki jedzenia lub kamień z twardej wody je zatyka, co całkowicie lub częściowo blokuje przepływ wody. Zazwyczaj tę usterkę można zdiagnozować przyglądając się, z którego kosza naczynia są niedomyte. Bowiem rzadko zdarza się, aby obydwa spryskiwacze w jednym czasie uległy zatkaniu. Aby uniknąć takich komplikacji konieczne jest dokładne spłukiwanie resztek z naczyń umieszczanych w zmywarce.

 

Uszkodzona pompa myjąca

Pompa myjąca odpowiada za przepompowanie wody wykorzystując przy tym silnik i wirnik. Jeżeli uległa ona usterce, naczynia z obu koszy oraz sztućce będą niedomyte. W przypadku, gdy nie słychać dźwięku wydawanego przez silnik zmywarki, prawdopodobnie jest on spalony. Natomiast, jeżeli silnik jest właściwie zasilany, a pompa drożna może to świadczyć o zepsutym silniku.

 

Uszkodzony dozownik detergentu

Czasem przyczyną niedomytych naczyń jest usterka dozownika detergentu. Zazwyczaj okazuje się, że system otwierania dozownika uległ uszkodzeniu i po prostu nie dostarcza on płynu lub tabletki podczas cyklu mycia naczyń. Warto także się upewnić, czy podczas układania naczyń do zmywarki, nie zablokowaliśmy klapki. Problem może tu tkwić w otwieraniu i zamykaniu klapki, mikroprzełączniku czy sprężynce.

 

Uszkodzona bądź spalona grzałka

Aby naczynia zostały dokładnie umyte, zmywarka musi mieć wodę o odpowiedniej temperaturze, która określona jest przez poszczególne programy. Większość zmywarek podłączana jest do zimnej wody, więc sama musi ją podgrzać do preferowanej temperatury w danym cyklu mycia. Woda w tym procesie podgrzewana jest za pomocą grzałki. Jeżeli to ona uległa usterce, to naczynia myte są w zimnej lub w zbyt chłodnej wodzie, co skutkuje śladami niedomytego brudu.

 

Filtr został zapchany

Częstą przyczyną niedomytych naczyń po myciu w zmywarce jest zapchany system filtrów. Powodem takiego stanu rzeczy jest niedokładne usuwanie resztek z naczyń, które po pewnym czasie zapychają filtry osadzając się na nich. Istotne jest więc regularne sprawdzanie stanu czystości filtrów, a także dokładne spłukiwanie z naczyń wszelkich resztek. Dobrym pomysłem jest także stosowanie specjalnych tabletek do czyszczenia zmywarki, które rozpuszczają nagromadzony w zakamarkach tłuszcz i resztki.

 

Źle dobrany program lub niewłaściwe ułożenie naczyń

Czasem okazuje się, że przyczyna problemów ze zmywarką jest dość błaha. Warto więc przyjrzeć się stosowanym detergentom myjącym, gdyż mogą one być po prostu zbyt słabej jakości co skutkuje niedomyciem naczyń. Wówczas warto wypróbować propozycje innych firm. Duże znaczenie ma także właściwe układanie naczyń w koszach oraz nieprzeciążanie ich. Jeżeli ułożymy zbyt dużo naczyń lub będą one nachodzić na siebie, wówczas zazwyczaj skutkiem jest ich niedomycie.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Dno zmywarki - plastik czy stal. Co wybrać?


Zmywarka jest urządzeniem, bez którego większość z nas nie jest sobie w stanie...

Czy warto inwestować w zmywarkę?


Do niedawna uważana była za symbol luksusu, element bardzo nowoczesnej i funkcjonalnej...

Czy zmywarka się opłaca?


W ciągu ostatnich lat model kuchni nieco się zmienił. Teraz, nie zawsze w kuchni...